A kutyáknak nem szabad csirke csontot adni?
Kutya mas mint a roka, a sakal vagy a farkas?
Roka-sakal-farkas megeszi a csirkecsontot?
... akkor szerintem a kutya is megeheti :)
A tartó csontok szilánkosan törnek, ez nemcsak a szárnyasok csontjára igaz.
Nyersen alapvetően azért lehet bizonyos húsos csontokat adni a kutyának, mert nyersen rugalmasak, tartalmaznak kollagént, amit a hőkezeléssel kifőzöl belőle (pl. a csirke alsó combcsontján lévő kis csontocskával mindenki találkozott már, az nyersen puha, nagyon rugalmas, ki lehet próbálni, tök jól hajlik, aztán amikor megsütöd hegyes, éles erős szúrós csont lesz belőle, szerintem ez a legszemléletesebb példa, a többi csonttal is ugyanez történik hőkezelés után).
Tehát ez alapján a nem tartó csontok (nyak, mellcsont, farhát, szárnyvég) nyersen csirkéből is biztonsággal adhatóak, a kutya elrágja és megemészti. Barfosok között kisebb szárnyasok tartócsontja esetében nincs ilyen egységes vélemény, sokan adnak pl. fürjet egészben, az olyan pici, könnyű csontú, hogy szerintük nem okoz gondot, de van aki csirkéből is ad mindent, combot is, én azt azért nem merném, azt viszont mindenki hangsúlyozza, hogy ilyenkor "egész prédát" kell adni, tehát csak a csontot tilos, az könnyedén okozhat sérülést, nemcsak akkor ha megakad a torkán. Nagyobb állatok tartócsontjait inkább csak fogtisztításra adják (tehát a kutya csak rágcsálja, de nem eszi meg). A kacsa, pulyka és a nyúl szintén megosztó, én kacsából nyakat, farhátat, pulykából semmit, nyúlból bordát, gerincet adok csontosnak.
Tehát összegezve inkább az a kérdés, hogy tartócsont-e vagy sem, ha nem az, akkor nyersen nem törik szilkánosan és ha megfelelő mennyiségű színhúst kap hozzá a kutya akkor nem okozhat gondot. Nyilván azért a kutya méretét is figyelembe kell venni, azt szokták mondani, hogy akkora állat csontját adjuk, amit az adott fajta el tud ejteni, tehát egy csivavának maximum fogtisztításra adunk marhabordát is, hiába nem tartócsont.
Emellett fontos, hogy a kutyát hozzá kell szoktatni a csont emésztéséhez, gyakori hiba kezdő barfosoknál, hogy mivel csirkét nem akarnak adni egyáltalán az első barf vacsi után csodálkoznak ha szilánkosat ürít a kutya egy jó kis kacsanyaktól. Szóval az elején érdemes a lehető legkönnyebben emészthető csontokkal kezdeni, egyébként erre a célra pont a csirke mellcsontot szokták javasolni, azt még egy tápról átállított kutya is meg tudja általában emészteni gond nélkül.
Azzal vitatkoznék, hogy nincs a csontnak tápértéke a kutya számára, mert barf étrendben igenis fontos, egyedül ezzel lehet egyensúlyban tartani a foszfor-kálcium arányt. Csak csontot nyilván nem lehet adni, mert veszélyes és káros, de a hús mellé elengedhetetlen.
A combot odaadhatod neki, de hegyes, apró csontot csak óvatosan.
Szüleim tacsija olyan mohó volt, hogy a kissebb csontot rágás nélkül lenyelte. Bele is akadt, doki szedte ki a valagából fogóval...
De amit szétroppant, azt a gyomorsav úgy megmarja, hogy az már nem fogja a beleket bántani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!