Ha fél a kutya, mi a jó taktika?
Még az odabújást sem kellene hagyni. A simogatás, kedves hang, 'nyugtatgatás' mind jutalmazás. Gyakorlatilag megjutalmazod a félelmet, ami így egyre erősebb lesz. Nyilván az ölbekapás és elvitel is hasonlóan rossz.
Ha csak kicsit ijed meg, azzal ne foglalkozz. Ha megnyugodott, majd azt dicsérd és jutalmazd. Vagy rakd feladatba a kutyát és ha ignorálja az ingert, szintén azt nagyon jutalmazhatod. Ha meg extrém félelem van (ez tanítható is a fenti rossz neveléssel és rossz szocializációval), ahhoz viszont kiképzői segítség fog kelleni. Mert sajnos látszik, hogy a kutyák gondolkodásához, működéséhez, kommunikációjához nem értetek. Ezekről pedig kellett volna némi ismeretet szereznetek még kutyavállalás előtt!
Se felkapni se nyugtatgatni nem szabad.
Ezzel azt az üzenetet kapja hogy félnie kell mert ezt a viselkedést dícséritek (igen, egy kutyának dícséret a nyugtatgatás simogatás)
Menni kell tovább mint ha mi se történne. Vagy megállni és akkor simogatni meg megdícsérni ha érdeklődik, közelebb megy, megszaglássza az ijesztő dolgot.
Ez így nagyon nem jó, mert belenevelitek a félelmet, ami később akár agresszivitásba is átmehet.
Ilyenkor azt szokták mondani, hogy le kell menni kutyába és elképzelni, hogy számára mit jelenthet az, ha fél valamitől és ilyenkor felkapják, elviszik onnan egy biztonságos környezetbe. Ha sokszor megismétlitek, akkor a kutya könnyen összerakja a képet: A fűnyíró rossz, halálos veszélyt jelent, félni kell tőle. Ha minden hangos dolognál ezt csináljátok, akkor rossz esetben a hanggal azonosul majd és mindentől félni fog, ami hangos.
A félelem pedig kontrollálatlan viselkedéshez vezethet: szófogadatlanság (pl. félelmében kifut egy autó elé), agresszivitás (pl. megpróbálja agresszív fellépéssel eltávolítani környezetéből a félelmet keltő tárgyat).
Tehát igenis ki kell tenni a kutyát a legkülönfélébb ingereknek, ha azt akarjátok, hogy minden helyzetben megállja a helyét!
Kétféle taktika létezik, amit már leírtak előttem:
1. Hagyjátok, hogy távolról szemlélje a félelmet keltő dolgot. A jó viselkedést lehet jutalmazni. Nem muszáj ragaszkodni ahhoz, hogy közelebb menjetek, de célszerű kivárni, hogy a félelme egyértelműen átmenjen érdeklődésbe (tetszik neki, oda akar menni) vagy érdektelenségbe (megunja, inkább játszani kezd vagy hasonló) .
2. Továbbmentek, mintha nem lenne ott semmi. Ha jól viselkedik, akkor lehet itt is jutalmazni.
Szerintem az első módszer univerzálisabb, a második inkább jellemfüggő.
Egyébként lehet tesztelni is a kutyát úgy, hogy kiadsz valamilyen parancsot neki, amit normál körülmények között biztosan azonnal teljesít (pl. ül, fekszik). Ha nem teljesíti, akkor biztos lehetsz benne, hogy vagy nagyon fél még vagy nagyon rá van gerjedve (a viselkedéséből látszódik). Ilyenkor jöhet elő a kontrollálatlan viselkedés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!