Miért nem szoba tiszta a kutyus?
Szerintem is a hely változás miatt van, nem megfelelően lett beszoktatva az új helyre. Gondolom a régi helyen nőtt fel, meg ha nem, akkor is fiatalon , és a csapatban (családban) újként érkezett hozzátok.
Így automatikusan magától értetődően kialakult egy birtokviszony, tisztában volt vele, hogy az a ti otthonotok.
Ha az új helyen ezt nem tisztáztátok, akkor "egyenlő" feltételekkel költöztetek el. Egyenlőség viszont nem létezik a kutyák szemében, csak bizonytalan állapot, összezavarodott, hogy most mi van.
Tisztázni kell a birtokviszonyokat, meg kell értetni vele, hogy az a ti házatok, és amennyiben és ameddig ezt tiszteletben tartja, addig ezt megosztjátok vele!
Vidd el egy szokottnál nagyobb sétára, ismeretlen útvonalakon. Aztán ha hazaértél, ne engedd be. Kösd ki a kapu elé, és hagyd ott egy órára.
Aztán menj ki, oldozd el, nyisd ki a kaput, de ne engedd be. Ez nem lesz könnyű.
Álld útját, blokkold kézzel, lábbal, tereld vissza.
Ha 50-szer próbálkozik, 50-szer tereld vissza, ha 100-szor, akkor 100-szor. Mind addig, amíg fel nem adja.
Utána növeld a távolságot. 10 méterről is tudnod kell fegyelmezni, akár egy csúnya nézéssel, vagy karlendítéssel is. Ha kint tudod tartani úgy, hogy nem fizikailag blokkolod, (nincs megkötve, nyitva van a kapu) és nem követelőző, nem türelmetlen, akkor jutalmul beengedheted.
A ház ajtajánál ugyanez!!! Akkor engedheted be, mikor annyira feladja, hogy nyitott ajtó mellett is inkább lefekszik a küszöb kinti oldalán.
Utána bemehet. Nincs dicséret, nincs ajnározás, a jutalma az, hogy megosztod vele az otthonodat, a tiszteletéért cserébe.
Ezt csináld egy hétig. Ez eleje melósabb lesz, utána könnyebb.
Ha javul a helyzet, (nem varázslat, szóval kell neki idő) akkor ez a gyakorlat elhagyható, de azt a részét meg lehet tartani, hogy a házba kizárólag engedéllyel mehessen be.
Az elsövel egyetertek filozofiaban, ezert ment a zöld kez, viszont a kapu ele en nem kötnem ki a kutyat. Ezer masik modszer is van, hogy hogyan ertesd meg vele, hogy az a lakas nem arra van, hogy bepiszkitson.
En az enyeimmel paranccsal oldom meg. Se a teraszajton, se a bejaratin nem jöhetnek be/ki parancs nelkul. Az elso aki bemegy, mindig en vagyok.
Egy masik dolog, hogy en lehet, hogy kicsit ujra kezdenem a szobatisztasagot is. Par orankent kivinnem, ha pisil/kakil dicseret, ha nem, addig varnek, amig valamelyiket nem csinalja. (Mondjuk egy felnott kutyanal tudom, hogy ezek egyertelmuek nekik)
Na szoval a lenyeg, hogy ne O maszkeraljon ki be, hanem Ti kontrollaljatok, hogy mikor mi törtenik.
Egyebkent valoszinuleg valoban stresszes volt a kis lelkenek a helyvaltozas (nem lesznek mar most ugyanazok a pajtik seta kozben stb), hagyjatok neki idot es teret, rengeteg nyugalom es turelem, illetve maradjatok konzekvensek. Talalkozzon uj kutyakkal, hogy otthonosabb legyen neki az uj kornyek.
Sajnos mast nem igazan akarok puffogtatni tanacskent, meg konkretumot nem tudok mondani, hpgy mi valik be, nalam a fentiek bejottek, nalad lehet, hogy mast kell kiprobalni...
2-es, ha a filozófiájában egyet értesz velem, akkor annak a filozófiáját (nevezzük inkább pszichológiának) kell megérteni, amit a kizárás okoz.
Említetted a tiltást.
Maga a tiltás, ha kimerül annyiban, hogy az adott cselekményt tiltod le, az ég világon semmit nem ér!!!
Talán egy jól nevelt kutyánál hat valamennyire, mert érzékenyebb és fegyelmezettebb, de amelyiket meg kell nevelni, annál pusztán a cselekvésről való letiltás szín tisztán időpocsékolás!
Ha a kutyám elkezd kergetni egy mókust, és a kergetést állítom le, de a kutyám agyban még ugyanolyan izgatott, felfokozott vadász üzemmódban pörög, akkor ha elfordulok, 2 másodperc múlva újra üldözőbe veszi a mókusokat.
Ez csak egy példa arra, hogy fegyelmezésnél soha nem az adott cselekvést állítjuk le , illetve nem itt van gége a fegyelmezésnek!
Hanem mindig a cselekvés közben fennálló elmeállapotot változtatjuk meg, vagy a nem kívánt cselekvést kiváltó elmeállapotot.
Előző példában el kell érni, hogy a kutya megnyugodjon, rám figyeljen, megértetni vele, hogy hagyja figyelmen kívül a mókusokat.
Ha pusztán a kergetésről tiltom le, de gondolataiban ugyanott van, semmit nem érek el, vagy ha valamikor igen, akkor is 100-szor annyi idő, mint ha végigvinném a fegyelmezést, mert ez egy közvetett módszer.
Kizárni azért kell, hogy az alapvető hozzáállása változzon meg, ne tekintse a világ legtermészetesebb dolgának, hogy akkor jön megy mikor akarja, mert ezt csak úgy tudja megtenni, hogy ha a sajátjának tekinti!
Emellett persze, kell tiltani parancsszavakkal, de ezek csak kiegészítő kellékek, mivel a kutyák nem szavakkal kommunikálnak! Ezért nem erre kell fektetni a hangsúlyt,, ez csak az embernek segít, mert mi szavakkal kommunikálunk.
A kutyák testbeszéddel, dominancia kinyilvánítással beszélnek, ez közvetlen és hatékony módszer.
Nem ertem a tiltast most hogy hoztad ide, es az enyemeknek eszuk agaban nincs maguktol maszkeralni, mert hozzaszoktak, hogy nem teszik. Szerintem amugy mi ugyanugy nevelunk, csak valamit felreertettel.
A kikötest pedig azert nem javasolnam, mert nem tudod hogy ki a kerdezo, milyen helyen el (elvihetik a kutyat, kiteszik a napra etlen/szomjan, stb.)
Es ez senki ellen sem szol, remelem a kerdezo sem veszi magara.
Ha rá tudsz nézni, hogy rendben van e kint, nincs abban semmi durva, ha vár egy kicsit kint.
Egy fegyelmezett kutyával sokkal erősebb bizalmi kapcsolatot lehet kiépíteni, több okból is.
Egyrészt egy határokat, korlátokat felállító, következetesen betartató gazda rendszert hoz az életébe, és ez biztonságérzetet ad. Mint mondtam, nem ismerik az egyenlőséget, csak a hierarchiát. És annál kiegyensúlyozottabb lehet az élete, minél "stabilabb" mentálisan a falkavezér.
Abba pedig nem fér bele, hogy a fegyelmezetlenséget következmények nélkül hagyja.
A másik dolog, hogy ha jól csinálod a fegyelmezést, (ez inkább tanító jellegű) és mindig a tudatállapotát, uralkodó hangulatát változtatod meg, az számukra egy természetes kommunikáció.
Nem olyan nehéz ezt elsajátítani. Figyelmi kell rá, (nem csak fegyelmezéskor) mint ahogy ő is mindig figyel rád, csak ő milliószor profibb benne, mert ők így kommunikálnak.
Ha jól fegyelmezel, akkor fejlődsz ebben a kommunikációban, ezt ő is észrevesz, és ezzel együtt a bizalom is épül, hiszen rájön, itt ez az ember, aki megérti mit akarok közölni, és ő is könnyen megérteti velem, mit akar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!