Stúdió-lakásba milyen kutyát lehet venni?
Hát vannak a klasszikus kis szőrös kutyusok, bichon, yorkie, shih tzu, máltai. Őket, talán a shih tzu kivételével, arra tenyésztették hogy cukik, kicsik és kompaktak legyenek, nem véletlenül vannak sok országban a "toy dog" vagy a "lap dog" kategóriában. Ez persze nem azt jelenti hogy ne lennének olyan gazdik akiknek ők a tökéletes kutyusok! Első kutyának, lakásba, kevés-medium mozgással, teljesen jó. Igazából ha az ember egy cuki ragaszkodó kis társat akar akinek az alap dolgokon túl (kaja, pisi, kis mozgás) a sok sok szereteten kívül túl nagy igényei nincsenek, akkor ezek jó fajták. Hátrányuk hogy a szőrük azért nem sok de rendszeres gondozásra szorul és ha nem tréningeled helyesen őket akkor a szeparációs szorongás (egyedüllét esetén ugatás, stressz rágás, etc.) illetve sokszor idegenekkel szembeni agresszió sajnos probléma. Rövid szőrű (kevésbé plüssállat jellegű) kiskutyából ott van még a tacskó, a mopsz, a boston terrier vagy a francia bulldog, mindegyik jó lehet lakásba, a francia bulldog talán a legkevésbé együttműködő fajta és ott nagyon mélyen a zsebedbe kell nyúlni (1500 EUR-tól felfelé) hogy ha jó helyről egészséges kutyát szeretnél (és nem akarod az évek folyamán ennek sokszorosát az állatorvosnak kifizetni). Ami szerintem ezken túl egy nagyon jó fajta, ugyanúgy cuki mint a fentiek viszont egy fokkal okosabb és kutyább jellemű az a king charles spániel, itthon is lehet jót találni.
Ha szeretnél a kutya kiképzésére sok időt fordítani és a standard igen-nem-gyere ide-ül-tiéd-marad parancsokon kívül pár picit komplexebb dologra is megtanítani akkor szóba jöhetnek egyéb kistestű fajták is mint a jack russell terrier, a basenji, shiba inu, de még akár a corgi is, viszont ezeknél az állatoknál tényleg napi szinten energiát kell fordítani arra hogy mind szellemileg mind fizikailag lefáraszd őket mert különben nagyon hamar beleőrülnek a felgyülemlett energiába és sok esetben rigolyássá vagy kezelhetetlenné válnak (persze mindig vannak kivételek). Tehát náluk a lakásban is nagyon komoly odafigyelésre és következetesen betartatott szabályrendszerre van szükség, séta alatt meg mondjuk napi 2 x 1.5 óra intenzív mozgást értünk (séta, futás, más kutyákkal játszás, rohanás, tréning), így első kutyának vagy tapasztalatlan gazdinak annyira nem jó választás.
Szóval összességében sok fajta van, nem árultál el sokat a körülményekről (egyedül élsz-e vagy többen gondoznátok a kutyust, sokat lenne-e otthon hagyva, van-e gyerek, mennyi pénz van rá etc.) de a fentiek mentén talán el lehet indulni. A kutyáknak úgy általában amúgy a napi aktív ideje 4-6 óra (egyébként fekszenek, vagy alszanak), tehát ilyen formán gyakorlatilag minden kutyát lehet kis lakásban is tartani, a fajta amit választani kell attól függ hogy a gazdi a kutya aktív idejét hogyan és milyen minőségben tudja kitölteni:)
Napi 2x1,5 órám biztos nincs futtatni.
Egyedül vennék ki stúdió-lakást.
Kertesre egyelőre nincs pénzem.
Külföldön lakom egyébként. Fajtisztaság nem számít, menhelyről is szívesen örökbe fogadok.
+ Ezeket elefelejtettem:
Irodai munkarendben dolgozok. Napi 8 órát lenne max. egyedül.
Remélem tudnék home office-ozni legalább heti 1x.
Gyerek nem lesz 4 éven belül.
Nekem sincs egyenlőre kértem. Palotapincsim van meg egy kölyök Német juhász. Igaz én járok vele futni, bicajozni is és őrzővédőzünk is néha, lányom is játszik vele sokat.
Páromnak Jack Russell jellegű kutyája van, szintén lakásban és rendessen le van farasztva ő is.
Enyémek is vannak 9 órát egyedül.
Sztm, ha nem tudsz vele napi 2szer legalább 1 órát sétálni, játszani, farasztani, akkor ne vegyél kutyát. Keress valami más állatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!