Hogyan alakul ki a kutyáknál ételallergia?
Tegyük fel, hogy van egy felnőtt kutya, nem allergiás a csirkére, akkor hogyha folyamatosan csak csirkét kap, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy később kialakul nála csirkeallergia vagy mivel eddig nem volt rá allergiás ezután sem lesz?
Olyan ételre, amit előtte soha nem evett, mondjuk strucchúst, arra az elején egészen biztosan nem allergiás? (ellentétben mondjuk az emberrel, akinél lehet akkor derül ki a mogyoróallergia, amikor életében először eszi azt)
Az allergia kialakulásánál mennyire számít a genetika és mennyire a környezet, tartási körülmények?
A kérdés nagyrészt elméleti, barfozunk, de mindenki megnyugtatásául, semmiképp nem áll szándékomban csak csirkével etetni a kutyát. Inkább csak azért érdekel, mert egyelőre semmire sem allergiás, próbálom baromfimentesen etetni, de csontosból a csirkénél erősebb csontok egyelőre még okoznak néha problémát (nem vészes, csak nehéz úgy beállítani, hogy ne legyen túl kemény a széklete, csirkéből jó a fele-fele arány, de nyusziból már 20%-nál több csontos is kopog), szóval jó lenne ha még egy ideig tudnék csirkecsontot adni neki.
A másik, ami miatt érdekel, hogy eddig a legjobban bevált vöröshús az a marha, de olvastam, hogy az is sokszor allergizál, szeretném megelőzni az allergia kialakulását és kíváncsi vagyok, hogy ezt azzal el tudnám-e érni, hogy gyakran váltogatom a színhús, belsőség fajtákat (bárány, kacsa, ló stb.) vagy teljesen fölösleges, ha hajlamos rá így is úgy is kialakul?
Nekem az állatorvosom azt mondta, hogy sokszor nem is a szárnyasra allergiásak, hanem arra a sok szarra (antibiotikum stb), amivel kezelik őket.
Nyilván hajlam kérdése is, az a kutya amelyik nem volt allergiás soha semmire, az kisebb eséllyel lesz allergiás bármire. Nagymamám kutyája pl.16 évig élt és evett csirkét végig, pedig egy fajtatiszta, kényesnek mondott fajta volt.
Nálunk 2 éves korában jött ki az allergia (németjuhász) és a marhára is sajnos.
A másik kutyám 12 éves, a mai napig ugyanúgy eszik csirkét és semmi baja.
A fiatalabbik meg szinte mindenre allergiás.
Az allergia kicsit még ma is szürke terület, de a klasszik autoimmun reakció jellemzően a második kontaktuskor alakul ki. (amúgy embernél is) Teheát a struccos példával élve, amikor elősször eszik struccot, akkor még nem okoz gondot, csak a szervezete valamiért felteszi a tiltólistára, és másodszor már jönnek az allergiás tünetek. Ami érdekes, hogy ettől a rendszertől eltérően is kialakulhat, a sokadik kontaktusra, illetve meg is szűnhet. Ami a sok csirkét illeti, amennyire én tudom, ugyanannak a túlzot fogyasztása nem nagyon van az allergiára hatással, az viszont, ha huzamosabb ideig kiesik az étrendből az adott étel, aztán visszakerül, már inkább.
Illetve fontos figyelni arra is, amit előttem szóló írt, arra is lehet allergiás a kutya, (vagy amúgy az ember is) amivel a csirkét kezelik, etetik et cetera... Ilyenkor egy másik forrásból származó csirke is megoldhatja a problémát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!