Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért alakultak ki desinger,...

Miért alakultak ki desinger, dizájner kutyák Amerikába? 25/F

Figyelt kérdés
2019. aug. 9. 21:14
 1/5 anonim ***** válasza:
89%
Piaci igény van rá, nem csak Amerikában, hanem nálunk, Európában is (sajnos). Általában azok vesznek designer kutyát, akik szó szerint házi díszként tartják az állatot.
2019. aug. 9. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
90%

Alapvetően a mai fajták nagy része is az őshonos fajták keresztezése által alakultak ki.

Például egy mai Shih Tzu ősei Lhasa Apso és a Pekingi Palotapincsi volt.

Ezt a két fajtát keverték össze,és egyszer csak a mixből kiváltak a későbbi Shih Tzu fajták.(persze most ezt lehetne részletesebben is,hogy hogyan és miként lett pont ilyen a fajta,de nyílván akit érdekel majd utána olvas.)


Ahhoz,hogy új fajtát hozzanak létre fajtákat kevernek mindig össze a mai napig.Ezek a dizájner kutyák egyenlőre nem FCI által elfogadottak,ezért kaptak egy dizájner gyűjtőnevet és a "feltalálóik" által egy fajta nevet.

Labradoodle és azután a goldendoodle volt az első amit összekevertek a Labradorból és az Uszkár (Poodle) fajtákból.


Ameddig tenyésztő csinálja,vagy hozzá értő egyén semmi gond nincs a dologgal,mert olyan fajtákat igyekeznek keresztezni amik egészségesek,vagy kompenzálják egymás hibáit ezáltal kevésbé beteges,betegségre hajlamos fajtát,kölyköket hozhatnak létre.


Viszont mivel hú de jó dolog,hogy valakinek ezáltal lehet saját fajtája amit instán mutogat az átlag gazdik is hozzá kezdtek a random mix gyártásokhoz minden hozzá értés és utána olvasás nélkül.

Ilyen "ez meg az majd jaj de cuki és eladható lesz" alapon már legalább 30-40 ilyen fajta született meg.Ezekből feltehetőleg soha nem lesz rendes,hivatalos fajta.


Az FCI csak akkor fogad el új fajtákat,ha több generáción keresztül az eredeti fajtáktól eltérő kutyák születnek.(például 2 golden doodle kutya alom kölyke nem félig Uszkár félig Golden retriver példányokból áll,hanem azok is mindannyian egytől egyik goldendoodle fajták).


És még akkor is kell,hogy legyen ezeknek az ebeknek mindig egy kialakult standardja (méret,elfogadott színek,szőr minőség,stb),meg kell ismerni az örökletes betegségeiket (amik jellemzőek a fajtára,ha nincs az csak jó),és mindegyiknek azonos jelleme kell,hogy legyen.Tehát nem lehet az,hogy egyik goldendoodle alkalmas családi kutyának a másik meg nem,az egyik sportos a másik meg lusta,stb.

2019. aug. 9. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
93%

Egy gyors google keresés megmondja. A labradoodle kifejezés az 50-es évektől ismert, a cockapoo a 60-as évektől.... Talán igazán akkor kezdtek el odafigyelni a népek, amikor 1988-ban egy ausztrál tenyésztő egy labrador retriever x uszkár almot hozott le azzal a céllal, hogy allergiásoknak is lehessen vakvezető kutyája. Tulajdonképpen a projekt elérte célját, az első alomból 1 lett vakvezető kutya allergiás gazdi mellett és a mai napig használják ezeket a mixeket vakvezető, segítő és terápiás kutyáknak. Csak azóta felkapták ezeket a keverékeket mert cukik (az eredeti tenyésztő meg szíve szerint visszacsinálná az egészet).


Valahol tökre látom az értelmét: részben mert nem hiszem, hogy a zárt törzskönyv hosszú távon jóra vezetne (nézzétek meg pl. a dalmatákat meg a húgyköveiket) meg a kiállítások meg a felkapott fedezőkanok, másrészt allergiásként örülnék, ha több választási lehetőségem lenne (méret, temperamentum stb.) Csak ugye jó lenne, ha nekik is lenne valami ellenőrzött, regisztrációs rendszerük.


Egyébként abszolút nem új keletű az ilyen típusú "keresztezés" csak általában munkakutyások csinálták/csinálják és az eredmény kevésbé cuki, de nagyon hatásos, pl. "lurcher" kutyák.

2019. aug. 10. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
72%

Kevés kivétellel (lásd labradoodle, mint hipoallergén vakvezető) ugyanazért alakultak ki, amiért a mopszoknak egyre turcsibb az orra, amiért a bull terrierek feje egyre görbébb vagy amiért a cavaliernek lassan olyan pici a feje, hogy összenyomja az agyát, mert úgy cukibb, igyekeznek minél cukibb fajtákat alkotni, mert az embereknek elsősorban ez a fontos.

Szerintem ez nagyon rossz irány, akkor is, ha úgy csinálják, ahogyan a 2es válaszoló írta, hozzáértő tenyésztők egészséges, jó idegrendszerű, szűrt kutyákkal, mert ha az a fő tenyésztési elv, hogy minél aranyosabb legyen az már régen rossz, egy csomó fajtát tönkretettek már azzal, hogy háttérbe szorultak a kutya képességei a küllemmel szemben, ilyenkor egy idő után mindig megjelenik valami egészségtelen deformáció és mentálisan is egyre instabilabbak lesznek a kutyák.

Értem, hogy a 21. századi kutyázásban megváltozott az alapvető igény, már nem azért vesz az ember vizslát, hogy vadásszon vele, ahogyan border collie-t sem, hogy terelje a juhait, hanem mert a gazdinak az tetszik, azt látja szépnek és erre a megváltozott igényre a tenyésztők is reagálnak, így válik szét szépen lassan egyre több fajtánál a munka és a show vonal, és lehet, hogy ez egy drasztikus kijelentés, de én nem igazán látom az utóbbi létjogosultságát. Persze feleljen meg a standardnak küllemben, legyen egy egészséges megjelenése a kutyának, ne legyenek görbék a lábai, ne legyen silány a szőrminősége, ez nyilvánvalóan fontos, de ha amellett hogy szép minden másra alkalmatlan az nem egy jó kutya, nem feltétlenül kéne továbbtenyészteni egy kutyát, csak azért mert nagyobb, mert jobb szőrben van, mint a másik.

Közben én is látom a másik oldalt, egy családi kutyánál tényleg nem szempont, hogy ösztönösen állja a vadat vagy tökéletes legyen az apportja, de akkor el lehetne menni egy olyan irányba, ahol a kutya képességeit arra fejlesztik, hogy minél alkalmasabb legyen családi kutyának, legyen minél alkalmazkodóbb, értse minél jobban az emberi kommunikációt. Régebben olvastam egy etológiai tanulmányt egy kísérletről, ahol különböző keverék kutyákból mindig azokat pároztatták, amik tisztábban kommunikáltak az emberrel és amik hamarabb tudták értelmezni, hogy pontosan mit vár el tőlük a gazdájuk, természetesen volt még sok másik szempont is, például, hogy hány tárgy nevét tudja elkülöníteni, ilyesmik, tehát, hogy különböző mentális képességek fejlesztésére mentek rá. 2-3 generáció alatt is látványos változás történt, emlékszem a tanulmány végül azzal zárult (kicsit színpadiasan), hogy az ilyen irányú tenyésztéssel hosszabb idő alatt akár azt is el lehetne érni, hogy egy jelnyelvhez hasonló módszerrel a kutya és a gazda nagyon magas szinten tudjon kommunikálni egymással. Én ezt rendkívül érdekesnek tartottam és úgy gondolom, hogy valami ehhez hasonló tök jó dolog lenne, ilyesmire törekvő új tenyésztési célokat bevonni, akár egy új fajtát eszerint létrehozni. Viszont amíg a 21. századi gazdinak csak az a fontos, hogy a kutyája szép és cuki legyen, addig csak a "pomsky" és az ehhez hasonló fajták kitenyésztése lesz egyre népszerűbb.

2020. szept. 16. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
37%

Mert van rájuk kereslet.

Ha nekik nem jó a Yorki meg a csivava, a kettő közt viszont egy Yorki bundájú csivava szerűen apró körte fejű kutya fejben megtetszik elkezdik őket kevergetni, el nevezik őket és kész is az újabb tök felesleges kanapé kutya, mert nem elég az a 10-15+ ami van.

2020. szept. 16. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!