Csincsilla tüzeléséről mit kell tudni és honnan tudom, hogy tüzel?
Sziasztok!
Nemsokára lesz egy pár (1 fiu 1 lany) csinem és asszem fél éves koráig nem szabad pároztatni. És egy óriási ketrecem van amiben szeretném őket együtt tartani de még egész picik lesznek. Szóval mikor kezdenek el tüzelni és én erre hogy fogok rájönni, hogy ő tüzel? És mindent amit a tüzelésről tudni kell. Köszi a válaszokat! :D
Kérlek szépen ne szaporítsd őket! Tenyésztőtől vannak származási lappal, biztosan nem testvérek? Akkor esetleg belevághatnál, de úgy, hogy 0 infod van erről, akkor sem javasolnám. Először is, a nőstényeknél nagyon-nagyon ritka esetben lehet látni, ha tüzelnek. Nekem 2 lánykám van, naponta kézbeveszem őket, a nagyobbnál még 2 éves kora körül láttam ritkábban nyálkás váladékot, azóta sosem, pedig biztosan mindketten tüzelnek. A másik: nem elsősorban a kortól függ, hanem erősen befolyásolja a súlyuk is a szaporítást. A kor egyébként nem 6 hónap, hanem 1 év, mert 1 éves kor alatt simán belehalhat a még fejletlen testalkatú nőstény a szülésbe. Gondolj bele, van 800 grammos és van 500 grammos csincsilla is. Nekem törékeny testalkatúak, az idősebb éppen üti az 500 grammot négy évesen is, pedig többet eszik, mint a 650 grammos tesója. Biztosan nem szaporítanám, mert akár bele is halhatna, mire kihordana 2-3 kölyköt, ha egyáltalán meg tudná őket szülni.
A másik: a csincsillák szülés után egyből tudnak párzani megint. Az enyémek kisállatboltból vannak, konkrétan egyből vemhes lett az anyuka, ahogy a nagyobb csinim meglett, mert az egyikük márciusban született, a másik júniusban, a csincsillák vemhessége pedig 3 hónap 3 hét és 3 nap. A folyamatos vemhesség megviseli a nőstény szervezetét, teljesen kiürül a vitaminraktára, folyamatosan beteg lesz előbb-utóbb. Ha nem szeretnéd ezzel kínozni, akkor nem kezded el szaporítani, arról nem is beszélve, hogy ha testvéreket veszel a kicsiknek egy sor genetikai mutációja lehet, illetve el sem tudod adni szerintem 3 havonta a bizonytalan forrásból (értsd törzslap nélküli) származó kicsiket, legalábbis olyan helyre nem feltétlenül, ahol normálisan gondoznák őket.
Ha jót akarsz a leendő állatkáidnak hosszú távon, akkor még most beszélsz azzal, akitől veszed őket, hogy te csak úgy vagy hajlandó elhozni őket, hogy az egyiket kicseréli, és azonos neműeket kapsz, vagy pedig nem engeded addig össze őket, amíg nem ivartalaníttatod a fiút (azért a fiút, mert őket könnyebb, kisebb kockázattal jár). Vagy pedig innen csak egy csincsillát hozol el, és máshonnan keresel neki egy azonos nemű (!) társat. Baromi aranyosak a kis csincsillák, ezzel egyetértek, az enyémet, aki fiatalabb 5 hetesen rám sózták a boltban, mert az anyja bántotta, tépte, nem etette (feltételezem megint vemhes volt szerencsétlen), 12 hetes koráig naponta kétszer mellé kellett táplálnom fecskendővel, macskatejpótló tápszerrel. Aranyos volt, meg minden, de igazi szenvedés volt, arról nem is beszélve, hogy a szocializációján a mai napig meglátszik, hogy ellökte az anyja, a nagyobbik nélkül nem lehet kivenni a helyéről, mert egyedül fél, sosem lesz olyan kezes, mint a testvére, holott 4 éve nálunk van, sosem bántotta senki. Kérlek ezt fontold meg, és dönts felelősségteljesen, hogy szép és boldog élete legyen az állatkáidnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!