Nyúlszakértők vagy nyúltartók, válaszolnátok a következő kérdésekre?
Sziasztok! Hamarosan (1 hónap múlva) kapok egy házi nyulat. Régebben volt mår kettő, de mėg kicsike voltam, így évekkel később újra elhoznánk egy nyuszit, ezúttal viszont egyedül kell gondozzam, tehát felmerültek bennem a következő kérdések annak érdekében, hogy jól tartsam a nyuszimat, Oreót (mamåmék tenyésztenek nyuszikat, így tudom már melyiket hozhatom el):
1. 3 hónaposan még kézhez szoktathatók?
2. Muszáj pelletet våsárolni a nyuszi WC-be? Hallottam azt is, hogy van aki semmit sem rak a nyuszi illemhelyiségébe (xd), ilyenról lehet szó, vagy felejtős?
3. Van kedvenc praktikus nyuszis Insta oldalad? (FB is jöhet,a lényeg hogy trükkök és tanácsok legyenek benne, amik igazak)
4. A nyuszim egész nap rág. Mit adhatok a fogai koptatåsára, hogy ne a ruhámnak kezdjen neki?
5. Milyen játékok vannak, amik praktikusak? (Linkek is jöhetnek)
6. Az normális, hogy néha a nyuszkóm megáll egy helyben, és nem mozdítja a fejét? De nem ilyen ,,figyelek" stílusban, hanem mintha aludna vagy én nem tudom. Hozzåérek a fejėhez, s úgy csinál, mintha az előbb nem åjult volna el. Mással is volt már ilyen? Ez mondjuk csak pár mp-ig tart, de akkor is.
7. Anyukám azt mondta, hogy ne tartsam bent, mert büdösek. Valaki kérlek nyugtasson meg, hogy bent is lehet őket tartani megfelelő tisztítással, így nem lesznek büdik. (Kertes házban lakunk, így ki tudnám vinni, de azért ėjszakára semmiképp sem tartanám kint szegénykét)
8. Ősszel-tėlen széna, nyáron-tavasszal fű. Ez így megfelelő lenne?
9. Találtam egy tök jó kiegészítő tápot, viszont van benne napraforgó. Ha azt kiválogatnám, akkor úgy odaadhatnám neki? Vagy hagyjam inkåbb és ne bízzam a véletlenre?
10. Érdemes nyulas könyveket venni, vagy semmi pluszt nem adnak az interneten levő infókhoz?
11. Mi a véleményetek a hámról?
12. Mikor kell körmöt vágni?
+13 Marosvásárhelyen és környékén élők! (Erdély) Tudtok egy egzotikus dokit, aki megbízható? (Már találtam egyet, de nem elérhetők éjjel és hétvégén)
Nagyon köszönöm, aki rám szánja az idejét! Ha lesz még kérdésem, leírom ide. Szép napot továbbra is, nyuszitartók :D
1. Igen, 3 hónaposan simán, de ha már most ismered érdemes barátkozni vele előbb is.
2. Igen muszáj valamit, hogy felszívja a pisit és a nyuszi ne taposson bele. Ha nem lenne, ami a szagokat megköti, minden pisinél takaríthatnád. A pellet a legalkalmasabb, mert nem ártalmas és nem hordja szét.
3. Nyuszics FB csoportokba érdemes belépni (pl. Törpenyuszisok), ezekben kérdezni is tudsz.
4. Bármit, amit nem sajnálsz és nem káros. Legjobb fogkoptató a széna, ha folyamatosan van előtte már kevesebbet rág mást. De adhatod neki bizonyos fák ágait is. Bolti fogkoptatókat inkább ne.
5. A jutalomfalattal tölthető labdát tudom ajánlani. Nem minden nyúl szereti, de amelyik igen az sokáig leköti magát vele.
7. Ivartalanítani érdemes, különben jelölnek. Ha összevissza spriccel a pisi, és nem tudod rendesen feltakarítani az tényleg büdös. Ivartalanítással ez megszűnik. Ha rendesen használja a wc-t, könnyű tisztán tartani. Egy alap szaguk sajnos van. Nem erős, de ha anyukádnak érzékeny az orra akkor zavarni fogja.
8. Igen, de a fűre fokozatosan szoktatni kell tavasszal, és ebből is korlátlan mennyiség kell, hogy legyen.
9. Sok olyan táp van, ami tényleg tök jó, tehát nem kell válogatni. Inkább ezek közül válassz.
10. Én a kérdezés és mások tapasztalatából tanulás híve vagyok, amire jobb az internet. De ha élvezettel olvasnád, érdemes.
11. A zárt kifutó természetesebb és biztonságosabb. Egyszer kell megvenni (sőt, ha benti nyuszid van a ketrec rácsával is kiteheted néha), és mindenkinek jobb.
12. Ha kilátszik a szőrből érdemes, de a nyuszi szőrétől függően ez változhat. Ez teljesen egyéni, de egy idő után látni fogod.
Nagyon szépen köszönöm a választ.
Egyébként a jutalomfalat alatt mire gondoltál? Zöldségek és gyümölcsök?
Mennyi idő alatt jön teljesen helyre kb a frissen ivartalanított nyuszi?
Egyébként anyukám ritkán jön be a szobámba, így nem ő kellene szagolja :D Válaszoló, te kint vagy bent tartod a nyuszidat? Szerinted hol jobb?
Az oltást ami a legfontosabb pont nem kérdezted. Oltani kell főleg nyáron a szúnyog csípés ellen, mert belehalhat.
Vizes füvet ne adj neki, mert felpuffasztja és a a saláták, káposzták is eléggé puffasztoak csak minimálisan.
A szőrét is fésülni kell rendszeresen, mert tisztogatása során nem tudja felköhögni mint a macska és megfulladhat.
Meg fokkoptatásra bizonyos ágak mérgezőek mint pl.a dió, mogyoró
#6
Köszi, hogy leírtad, de azėrt nem kérdeztem, mert ezeket már tudtam :)
1. Persze, kellő türelemmel el tudod nyerni a bizalmát egy felnőtt nyuszinak is. Ő még fiatal ,foglalkozz vele sokat és akkor hozzád szokik,, de számolni kell a nyuszi személyiségével is , valaki csak a simogatást engedi ölbe már nem akar menni , őt úgy kell szeretni
2. Muszáj valami alom a wc-jébe ,hogy felszívja a pisit. (Lehet:forgács, pellet, bio csutkaalom, rá széna hogy ne hordja szét az alomanyagot+ illatosít )
3.facebookon: "Nyúlak kedvelői ide" csoport (Nyúlmentéstől vannak az adminok, itt nyugodtan kérdezhetsz, és rakhatsz fel képeket a nyuszidról)
Első Nyúlmentő Alapítvány honlapja, itt valós információk vannak a tartásukról , etetésről stb.
4.Mivel rágcsálók ezért bármit csinálsz is rágni fognak, ezért kell elrakni a vezetékeket vagy azt amit nem szeretnéd,hogy nyuszi fognyomos legyen (kb minden nyuszisnak megvan rágcsálva a távirányító gombja XD), le tudod foglalni , de mindig felügyelettel kell kiengedni. Folyamatosan nő a foguk ezért biztosítani kell nonstop szénát nekik , ez koptatja legjobban a fogukat és kellő rosttal látja el őket.
5.Táplabda, wc gurigába széna tudja ezt dobálni és küzdeni kell a szénáért (Csak a régi NEM!! lehúzhatós wc gurigát adj neki, tehát ami natur fából van). Szénalabda, alagutak-szeretnek benne futkosni , szert még ásni ha ezt tudod biztosítani akkor az klassz lenne. stb.
6.Nem értem pontosan mit csinál ilyenkor a nyuszi hogy most ez szimpla merengés vagy idegrendszeri eredetű így messziről nem tudom, de ha elkezd gubbasztani nem eszik nem bogyózik akkor irány az állatorvos !!
7.Sokunk tart bent nyuszit , ha megfelelően tisztítják őket és elégszer akkor nem büdik, a nyuszi kellemes szénaillatú a bogyója szinte szagtalan-kivéve a jelölő bogyójuk vagy amit megesznek, a pisijük tud szagos lenni főleg ha ivaros bakk nyuszi ,de ha kitakarítod a wc-jét akkor nem lesz szag (nyilván nyáron a meleg miatt akár naponta is, de ha van wc-je és oda csinál akkor max 10 perc a takarítás)
8. Fő táplálékuk a SZÉNA ez tegye ki eledelük 80-90%-át , tartalmazza a megfelelő rostot az emésztésükhöz és koptatja folyamatosan növő fogukat, reggel este kis marék táp (ez jó minőségű, min.20% rost tartalamu táp ami NEM tartalmaz cukrot mesterséges színezéket tartósítószert, magvakat) Ha beindul a fű szezon akkor ha hozzászoktattad (akár szálanként a zöldhöz ) akkor mehet nekik széna helyett (mert a széna igazából szárított fű ,csak télen nem jutsz hozzá csak széna formájában) ,de fő a fokozatosság,hogy ne kapjon hasmenést a sok zöldtől -és minden évben újra hozzá kell szoktatnod a zöldhöz a pocakját.
9. Sajnos ami tartalmaz magvakat, szotyit az már nem jó táp ,Mindig nézd meg az összetevőket ! az analitikai összetevőket is (rost tartalom min20% és mindig több legyen a fehérje tartalomnál ) Sajnos a piacon sok mindenre ráírják,hogy nyuszi eleség mit sem törődve vele,hogy ez hosszútávon a nyuszi halálát okozza, vagy megrövidíti az életét csak a profit van a szemük előtt. Soha ne vegyél mézes dropszokat, tejes nasikat neki !!
Jó minőségű itthon kapható tápok a Versele Laga Cuni Complete , Oxbow tápja , Bunny, Trovet tápja vagy végső estebe a Versele Laga Cuni Nature bár ez nem homogén és kissé hizlaló táp .
10. Sajnos láttam már olyan könyvet amibe nagy baromságok voltak , hiteles információ pl. Első Nyúlmentő Alapítvány honlapja
11.van aki kiviszi a kertjében hámmal a nyusziját , de ha a nyuszinak nem tetszik akkor NE erőltesd !
12. Van egy ér a karmukban ebbe NE vágj bele, ha világos a nyuszi karma akkor szerencséd van ,de ha fekete akkor mindig csak egy kicsit vágj a széléről, Megkérheted az állatorvost is.hogy vágja le a karmát úgyis nemárt ha félévente látja hozzáértő orvos . Ha megtörténne a baj és belevágsz akkor betadinnal fertőtlenítsd !
Legyen otthon kis "orvosi dobozod" arra az estre ha nem tudod orvoshoz vinni rögtön. Fecskendők-1 ml tű nélküli a gyógyszer beadáshoz vagy kényszeretetéshez .Espumisan emulzio -puffadásra , Criticar care por táp amit könnyű pépesíteni és ha nem enne a nyuszi tudod vele fecskendővel etetni. Meloxidyl- fájdalomcsillapító (súly szerint adagolva), Szén tabletta- hasmenésre, Korpa tabletta-ha nagyon korogna a hasa ,Betadine- fertőtlenítő, Körömvirág- ebből tudsz csinálni teát amivel borogathatsz ha begyulladna a szeme( kamillánál jobb mert nem szárít) DE Fontos ezek addig jók csak míg nem jutunk állatorvoshoz, mindenképp lássa Egzotikus szakvizsgával rendelkező orvos ha baja lenne !!
Jó nyuszis éveket !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!