Mennyibe kerül egy törpenyúl, és a "hozzá tartozó" cuccok?
Sziasztok! Gyerekkoromban mindig rengeteg állatunk volt, házi kedvencek, haszonállatok is, és úgy gondolom minden gyereknek kell valamilyen állatka, ha van rá lehetőség.
A hat éves fiamnak is szeretnék egyet, sajnos kutyát nem tudok vállalni, társasházban lakunk, és annyi időnk sem lenne, amennyit igényelne egy kutya.
A macskákat imádom, a fiam is, de párom allergiás, így aztán a nyuszi mellett döntöttünk, plusz gyakorlati előnyei is vannak, nem randalírozik napközben, mert ketrecben is elvan pár órát, nem karmol, stb.
Voltak nyulaim is, de külön helyük volt, meg régen is volt már, szóval nem vagyok képben az árakkal.
Milyen felszerelések kellenének kezdetben, amik a legfontosabbak, beleértve a kajákat, táplálékkiegészítőket ilyesmit? Esetleg oltások?
És ezek mekkora kiadást jelentenek így első körben?
Köszi a választ
Először is, hatéves gyerek mellé jól meggondolnám, hogy nyulat válasszak. Persze nem azt mondom, hogy nem tudna vele szépen bánni a fiad, mivel nem ismerem, de azért azzal legyél tisztában, hogy a nyuszik nagyon érzékeny állatok, és nem is biztos, hogy annyira bújós lesz, "dögönyözni" nem lehet, játszani se lehet velük úgy, mint egy kutyával, macskával.
De hogy a kérdésre válaszoljak
Ketrec minimum 100x50 cm, de ez inkább csak napi pár óra benntartózkodásra elég. Van sok árban, sztem olyan 15 ezer körül már kapsz.
Alomtálca/wc, ennél nem tudok árat, olyan 2ezer körül lehet.
Itató tál vagy ketrecre akasztható, etetőtál 1000-2000 kb.
Széna- millió féle van, nem tudni melyik lesz a nyerő, én sajátot adok, az ugye ingyen van, meg a Fressnapfban veszem, olyan 1500 egy kiló ha jól emlékszem.
Táp : Mindenképp jó minőségű, minimum versele laga cuni complete, abból fel kg kb. Egy ezres. Mondjuk tápból nem kell sokat adni.
Jutalomfalat, táplálék kiegészítő:nem feltétlenül kell, de mi jó minőségű (pl.az oxbow cuccai nagyon jók), azoknak húzós ára van.
Oltás nem esetleg kell, hanem muszáj! myxomatózis és rhd1 és rhd2 ellen, az első kettő van kombinált oltásban, a harmadikat külön kell beadatni. Olyan 5000 körül van az oltás átlagban. De érdemes felkészülni, hogy ha beteg lesz, az állatorvos alapból nem olcsó, és mivel egzotikus végzettségű orvoshoz kell vinni (esetleg utaztatni is kell emiatt), lehetnek komolyabb kiadások is.
Amúgy azt javaslom neked, hogy a Facebookon a nyulak kedvelői ide csoportot keresd meg, vagy a nyuszinfo oldalát, és ott nézz szét, olvass utána, akkor tisztábban fogsz látni, mi kell neki, hogyan kell etetni, és hogyan tudjátok jól tartani. Úgy a költségeket is jobban meg tudod becsülni.
nyuszi ára tenyésztőtől 10-15 ezer
-viszont ajánlott minimúm párban tartani őket
120-as ketrec kb 15 ezer
alomtálca 1-2 ezer
én 10 kg-os szénát veszek, ami egy nyúlnak nálam kb 3 hónapig elég, egy ilyen zsák 4500 ft a netről rendelve
tápnak azt adom, amit a tenyésztő is adott(versele laga country s best) 400 ft/kg, de iszonyú keveset kapnak, napi kb 2 kanállal, főleg nasinak.
oltásból két féle van, mind2 RHD és myxomatózis ellen véd, az egyiket félévente kell adni, a mi dokinknál 5 ezer ft, a másikat pedig évente, ez pedig a dokinknál 6 ezer ft-ba kerül. van egy RHD 2 nevű virus is, az RHD mutálódott változata, erre is van oltás, de csak nagy kiszerelésben elérhető az oltóanyag, ezért csoportos oltási napokat szoktak a rendelők szervezni.
ezen kivül az alomtálcába kell még valamilyen alom, forgács, vagy pellet, ennek az árát nem tudom, mert egy ismerősünktől kapunk mindig ingyen forgácsot :)
én tavaly vettem a legkisebb nyulamat, egy törpe kosorrú bakocskát, 12 ezer ft volt és persze tenyésztőtől hoztuk. A nyuszi ekkor már kapott egy oltást, szóval pénzben ugyan ott lettem volna, ha egy kereskedésből veszem.
Egy egészséges és szép nyuszit kaptam, aki nagyon barátkozós is volt, tekintve, hogy a tenyésztő naponta foglalkozik minden nyuszijával pár percet.
Ha nyuszit veszel, ezt mindenképpen vedd fontolóra, és ne felejtsd el azt sem, hogy a nyulat tulajdonképpen magadnak veszed.
A nyuszit mindenképpen párban tartjuk mivel társas állat,igy egyedül depresziós is lehet az ember nem tudja pótolni a nyuszi társat.Ugye ketten vannak 2 nyuszinak egy 120-as ketrec a tökéletes.A ketrecbe kell alomtálca,itató én önitatót ajánlok mert az nem szenyeződik és nem boritja ki,kell minimum 1 búvóhely hogyha megijednek akkor legyen hova elbújniuk 1-2 tál a tápnak zöldségeknek.Zöldséget gyümölcsöt max hetente 3 szor kaphatnak még az is sok én télen 2 szer adok nekik nyáron 1 szer.Nyáron kaphatnak friss füvet az enyémeim nagyon szeretik a pitypangot is.A szénának mindig előttük kell lenniük.A jó minőségű széna szép zöld,nem poros és nem penészes.A vizükbe lehet keverni kúraszerűen almaecetet az nagyon jó az emésztőrendszerüknek,mert a nyusziknak nagyon érszékeny az emésztőrendszerük.Ha betegek és már látszik rajtuk akkor már nagy baj van,mert a nyulak probálják "eltitkolni" a betegségüket mivel a "vadonban" is ha látja a ragadozo hogy beteg az állat akkor könnyen elkapja.A nyuszikat évente oltani kell a szúnyogok ellen terjesztett betegségre.Nekünk 1500ft/nyuszi az oltás.Naponta MINIMUM 3 órát ki kell engedni őket a ketrecből és FOGLALKOZNI velük.Nagyon okosak az enyémeim trüköket is tudnak:két lábon járás,fekszik,forog,ugrik.Csak tenyésztőtöl szabad nyulat venni a kereskedésben beteg és elhanyagolt állatok vannak.
ahogy én tartom őket:
Van egy nagy kinti épületük ami télen fűtönk és van alatuk sok szalma.Bent van egy nagy ketrec ami nyitva van benne van a táljuk és az alomtálca.2 ivartalan nőstényem van ők már össze vannak szokva 3 hónapja jött egy ivaros kis him is amint ivartalanítva lesz összeszoktatjuk őket,addig is a nagy ketrec fellet van egy másik kerec amiben van a kis bak.Az epületnek a közepeén van egy kicsi lyuk amin a nyuszik pont kiférnek azona lyukon télen ajtó van nyáron pedig nyitva van és onann nyílik egy hatalmas kifutó.ami le van betonozva és a betonon van föld és fű.a széna mindig előttük van 1 hónapra a 3 nyuszinak 2 60l széna kell.Plusz szoktam belekeverni gyógynövényeket ami direkt nyusziknak való.A tápból nagyon jó minőségű táp kell én a complete-vel etettek ez nagyon jó táp ajánlom.Gyümölcsből zöldségből én ezeket szoktam adni mást nem is:alma,répa,retek,banán,ananász,A K betűsek mérgezők a nyuszik számára ezeket semmi kép ne ad pl:karfiol,karalábé,képoszta,salátát sem,Meg még van sok más ami nem szabad adni nekik.Én a Nyuszifül törpenyúl tenyészetet ajánlom onann van nekem is mind a 3 nyuszim,nagyon segitőkész és bármi kérdésed van segit.Nekem ő szoktatta össze a 2 nőstényem és ő vitte el ivartalanitani is őket.Pár nyuszifajtátt leirok:holland törpe,kosorrú törpe,oroszlánfejű,
Bármi kérdésed van még kérdez nyugodtan.
Szerintem első állatnak ne nyuszikat(ugyanis társas lények)vállaszatok , hacsak nem készülsz fel rá,hogy nagy valószínűséggel a szülőre hárul a gondozásuk, takatítás, körömvágás, etetés stb.
Ohh tudnak a nyuszik randalírozni ám : ha unatkozik, rosszalkodni fog,ha be van zárva akkor dobálni fogja a cuccait, rágni a rácsot,de jobb esetben nem kis helyen tölti életét ugyanis nagy mozgásigényű állat,ha kint lesz nyuszibiztossá kell csinálni a házat : vagy különben elbúcsúzhatsz a vezetékektől (telefontöltő, netkábel stb) a tapétátol, szeretnek rágcsálni úgyhogy kedvenc cipőt bármit nem elől hagyni különben bunny fognyomos lesz.
Költségek a nyuszihoz: amit elöttem írtak mind, de
Kimaradt az ivartalanítás költsége !: mert ha bak(fiú) nyuszi lesz ivarosan elkezd jelölni,tehát szétpisil mindent ezen az ivartalanítás segít , hozzá értő orvossal!
Lány nyuszinak meg egészségügyi okokból kell az ivartalanítás( méh daganat, bevérzés megelőzéséért) az ivartalanítás : 45.000 Ft körül van
Nem karmol? Ha rosdzul emelik meg ő is védekezik és tud karmolni(persze kevésbé lesz karmolás nyomos ha rendbe tartja a karmait a nyuszinak), de ott a foga is azt is használni fogja ha veszélyben érzi magát tehát megharap (és nagyot tud ám harapni ha akar)
Szerintem egy 6 évesnek inkáb Tengerimalacokat (igen ők is társas állatok,Svájcban törvény bünteti ha egyedül tartod)
Tengerimalacnak is hasonló költsége van ,de kisebb kezelhetőbb, ha megtanítjátok a gyereket,hogyan veheti fel, kis törékenyek stb. Akkor jó első háziállatok lehetnek, De elötte a tengerimalackáról is olvassatok utána! [link]
Köszönöm mindenkinek a választ, tényleg sokat segítettetek, egyébként a kezdő költségekre ennyit számoltam nagyjából, mint amiket írtatok, utánanéztem én, de mivel mindenből van olcsóbbtól a csillagászati összegűig így arra voltam kíváncsi, hogy mi az amire tényleg érdemes több pénzt kiadni, és mi az amiből megteszi az olcsóbb is, pl. úgy láttam ketrec, itató stb. márkája nincs emlegetve, tehát, ha a méret stimmel, mindegy milyen, viszont a kaján nem érdemes olcsójánoskodni.
A tartás közben felmerülő költségek meg természetesek, ezért nem is kérdeztem, ha baja van, az ember rászánja a pénzt, ez nem kérdés, bár arra hogy egzotikus állat végzettség kell, nem gondoltam, ez tény. Ja, és párban gondolkoztam, csak valamiért nem úgy írtam, hülye vagyok, na :)
Többen említettétek, hogy nem biztos hogy a nyúl jó ötlet gyerek mellé. Igen, értem, miért mondjátok, de ezt minden állatról elmondhatjuk ennyi erővel, egy kölyök macska, kutya is törékeny, érzékeny, plusz semmi garancia rá, hogy barátságos lesz a későbbiekben, akár mennyit is foglalkoznak vele, tapasztalatból tudom, mint mondtam rengeteg állatunk volt, hiába törődtem mindegyikkel ugyanúgy, kölyökkoruktól kezdve, főleg a macskáknál és a házinyulaknál lettek teljesen szelídek és tökéletesen antiszociálisak is köztük, pl. az egyik bak nyulam Béla rendszeresen terrorizált minden más állatot, köztük a 40 kilós kutyát is, és valami okból kifolyólag anyát mindig lepisilte, de úgy, hogy elszaladt mellette és, ugrás közben, és csak őt.Vagy macskáknál szelíd házicicák, és olyanok akik csak 3 havonta egyszer kegyeskedtek előbújni a padlásról.
Tehát tudom, hogy az állatoknál is "személyiségfüggő" a dolog.
Abban is igazatok van hogy egy gyerek elunja, nincs akkora felelősségérzete, ha elmúlik az újdonság varázsa, de ez is egy szempont, hogy tanuljon belőle, persze nem úgy, hogy "ha nem eteted meg kisfiam, akkor éhen is dögölhet felőlem,", de törődjön vele. Bár nálam biztos rendben lesz, nem tudnék elhanyagolni egy állatot sem, magamnak is venném persze, mert szeretek foglalkozni velük, nem teher.
Az ivartalanítás... hát nem tudom, nem értek hozzá, az előnyöket, hátrányokat, ha ott tartok majd elmagyarázza az állatorvos, a baknál értem, persze a fontosságát, de nősténynél....hogy elkerüljük a méhdaganatot ilyesmit?
amennyit olvastam róla, azért ez bonyolult dolog, kérdés megéri e a rizikót?
Valaki említette, hogy a tengerimalac jobb választás, na, az ki van zárva, tényleg, szerintem a pókokon, rovarokon kívül két állat van, amit be nem engednék a lakásba, az egyik a mókus, a másik a tengerimalac, nem tudom miért valahogy nem.
Tényleg köszi a segítséget!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!