Nőstény nyulakat hogyan lehet összeszoktatni?
Az első lépések
Összeállításunkat elsősorban azoknak a gazdiknak készítettük, akik még csak tervezik, hogy nyuszival szeretnének együtt élni, de bízunk benne, hogy tapasztalt gazdik is érdeklődéssel olvassák.
Mielőtt belevágnál a nyuszi-tartásba, fontos, hogy előtte körültekintően tájékozódj, mire számíthatsz, ha egy tapsifüles lesz a társad. A nyuszi nem játékszer, hanem egy nagyon kedves kis élőlény, akiért felelősséggel tartozol, ezért szükségleteinek megfelelően kell táplálnod, gondoznod, hogy minél tovább együtt tudjatok élni.
Egy vagy több nyuszit tartsunk?
Milyen felszerelésre lesz szükség?
Elhelyezés
Honnan szerezzük be kedvencünket?
--------------------------------------------------------------------------------
Egy vagy több nyuszit tartsunk?
Az egyedül tartott nyulak jóval több foglalkozást és törődést igényelnek, mint a párban lévők, mielőtt azonban társat választanánk kedvencünk mellé, fontoljuk meg, van-e lehetőségünk minden szükséges feltételt biztosítani számukra.
Ha olyan gazdiknak tesszük fel a kérdést, akik nyuszi-párral élnek együtt, biztos, hogy azonnal rávágják: - Párban! Sőt, legtöbben még hozzá is teszik, sajnálják, hogy nem hamarabb határoztak így, mert nyuszijuk addig társ nélkül élt, ami most már elképzelhetetlen számukra.
Ők könnyű helyzetben vannak, hiszen már döntöttek, viszont az egy nyuszival élők és a leendő gazdik közül sokan hezitálnak. Többségükben időről-időre felmerül, hogy milyen életforma lenne jobb a nyuszinak és a gazdinak egyaránt, párban vagy egyedül éljen kedvencük?
Mivel klubunk Internetes Nyuszivilág-fórumán is tapasztaljuk, hogy nagy érdeklődés kíséri a nyuszi-párok hétköznapjairól, összeszoktatásukról és a közös képeikről szóló témaköröket, szeretnénk összefoglalni a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, továbbá őszintén szólunk a párban élő nyuszik gazdáit érintő esetleges nehézségekről is, az előnyök mellett.
Azt nem ígérjük, hogy állást is foglalunk, hiszen mindenkinek magának kell a döntést meghoznia - előre mindent alaposan átgondolva és mérlegelve -, de azt igen, hogy ebben mindenképpen segítséget kapnak tőlünk, ha összeállításunkat elolvassák.
A nyúl társállatként való tartása mindössze néhány éves múltra tekint vissza nálunk, ezért gondozásukról, táplálásukról, igényeikről és kommunikációjukról a hozzáférhető magyar nyelvű szakirodalom meglehetősen szűkös. A „kezdő” gazdik ezért általában egy nyuszi megvásárlása vagy befogadása mellett döntenek, holott a nyulak társas lények, a természetben csoportokban élnek, együttműködnek a táplálékkeresésben, figyelmeztetik egymást a ragadozók közeledtére, védik és tanítják a fiatalokat.
Az egyedül tartott nyulak jóval több foglalkozást és törődést igényelnek, mint a nyuszi-párok. Természetesen a nyuszi egyedül is megél, de mivel társas lény, sokkal boldogabb, ha egy másik nyúllal élhet. Elsősorban fajtársuk közelségét igénylik, a kizárólag emberek között élők magányosan töltik napjaikat, unalmukban depresszióssá vagy rombolóvá is válhatnak. Gondoljunk bele, hogy vajon mekkora veszteséget ér egy nyuszit, ha még kölyökként elválasztják a fajtársaitól.
Ezzel akkor szembesül valójában a gazdi, amikor úgy dönt, hogy társat szeretne nyuszija mellé és beköltözik hozzá még egy kedvenc. Ekkor a saját szemével tapasztalja meg a nyulak csodálatos kommunikációját és egymáshoz való ragaszkodását. Megható látni, hogy néhány kivételtől eltekintve mennyire hamar megértik egymást, és alakul ki életre szóló barátság közöttük. Nézzük meg, mi az, amit mérlegelnünk kell, mielőtt arra a lépésre szánjuk magunkat, hogy otthonunkba fogadunk egy nyuszi-pajtást a meglévő nyúl mellé!
A gazdikban ilyenkor leggyakrabban felmerülő kérdések általában a következők:
Ivartalanítatnom kell mindkettejüket, mielőtt összeismertetem őket?
Azonos vagy ellentétes neműt válasszak?
Van jelentősége a méretkülönbségnek a nyuszik között?
A nyuszim fajtájával megegyező, vagy merőben más a javasolt?
Milyen korú az ideális nyuszi-társ?
Kevésbé fog kötődni hozzám?
Mekkora többletköltséggel kell számolnom, ha ketten lesznek?
Mely esetben nem ajánlott társat választani a nyuszimnak?
Az első lépés mindkét nyuszi ivartalaníttatása az összeismertetés előtt. Ez egészségük és hosszú életük érdekében a társ nélkül élőknél is fontos, a nyuszi-pároknál az egyneműek verekedésének és a különböző neműek szaporodásának elkerülése miatt pedig elkerülhetetlen. Az ivartalanításról bővebb információ itt olvasható.
A párban élő nyuszik neme teljesen mindegy, ivartalanítás után a bak-bak, nőstény-nőstény és a bak-nőstény párosítása is megfelelő, jelentősége nincs. Az azonos vagy különböző fajtának és méretnek szintén nincs jelentősége a társválasztás szempontjából. Különböző méretű és fajtájú nyuszit egyaránt választhatunk kedvencünk mellé, kapcsolatukat ezek a tényezők semmilyen szempontból nem befolyásolják. Ha két nyuszit szeretnénk, megkönnyíti a dolgunkat, ha rögtön az elején kettőt hozunk, mert később esetleg kedvencünk nehezebben fogad el társat.
A másodikként érkező nyuszi kora az, ami több okból mérlegelendő. Elsősorban a táplálás miatt, hiszen rendkívül nehezen megoldható, hogy a különböző életkorú nyuszik etetését úgy tudjuk kivitelezni, hogy mindketten, a számukra megfelelő összetételű és mennyiségű táphoz jussanak. Másodsorban a felnőttek általában jobban szeretik a felnőttek társaságát, a kölykök pedig a kölykökét, bár ezekben az esetekben is vannak kivételek. A párok között nagyfokú kötődés alakul ki, de ez nem zárja ki azt, hogy a gazdit is szeressék. Ketten lesznek, akik simogatást kérnek és sokkal boldogabban élnek, mint egyedül. Két ellenérv közül az első, hogy több nyúl táplálási és almozási költsége drágább, mint ha egy kedvenccel élnénk, ezért viszont bőven kárpótol a nyuszik együtt töltött perceinek látványa. A másik, az állatorvosi költség, ami jelentősen megnövelheti kiadásainkat a védőoltások rendszeres beadatása vagy betegség esetén.
Ha nyuszink még nincs ivartalanítva és túl idős, esetleg törékeny vagy nagyon beteges, a műtét magas kockázattal járhat. Ez az egyedüli eset, amikor nem ajánlott mellé a nyuszi-társ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!