Melyik az a fajta patkány amelyiket lehet otthon fartani?
Ha beírom a keresőbe, hogy patkány nagyon különböző állatokat ad ki, van macska és egér méretű is.
Melyik az a fajta amelyiket leginkább szokták otthon is tartani?
És állatkereskedésből vagy ilyen terrarisztika bőrzén érdemesebb vásárolni?
Mennyit esznek és mit, milyen dolgokat lehet még a táp mellé adni?
Lehet 2 hímet együtt tartani? Csak mert azt tudom, hogy társas lények, de azt sem akarom hogy szaporodjanak, meg azt sem hogy verekedjenek...
Előre is köszi a válaszokat!
Házi patkány.
Ha többet szeretnél megtudni akkor keress rá: patkány varázs
Szia! Csuklyás patkány a hivatalos nevük, illetve az albínó patkányok: ők a fehér, piros szemű "laborpatkányok".
Nekem volt jópár kereskedéses, nos ők nem számítottak túl jó vételnek olyan szempontból, hogy egytől egyig daganatosak illetve tüdőbetegek lettek.
Ha megint vennék, megpróbálnék tenyésztőt találni, vagy legalább egy olyan személyt, aki szakértelemmel és odafigyeléssel szaporítja őket, mert nagyon kényes állatok, a legidősebb patim is csak 3 és fél éves volt :( Nagyon járd körbe, honnan szerzed be a drágát, mert korai sírás lehet a vége.
Együtt tartásra talán testvérpár felelne me, ők nem verekedtek olyan sokat, egyébként kaján gyakran ment a harc sajnos náluk is. Esetleg még egy nősténypáros érné meg, ők kevesebbek nyüstölték egymást, békésebbek voltak, mint a hímek.
Táp mellé érdemes még zöldséget, gyümölcsöt adni, de vigyázni kell, mert hízékony állatok, ráadásul még bélpoklosak is, mindent megesznek. Ami nálunk nem volt nyerő számukra az az uborka, sárgarépa (főve ugyan ették). Ezeket nem szerették valamiért, de alma, banán (nagyon cukros, sokat nem szabad!), ananász, eper nyugodtan mehet nekik, ezeket imádják.
Fehérjepótlásra jó a túró, sajt, főtt tojás, főtt csirkehús vagy heti néhány szem kutyatáp. Fűféléket, gyermekláncfüvet nyugodtan adhatsz neki, de előtte érdemes utánaolvasni a mérgező növények listájának, nehogy baja essen. Fogkoptatásra dió, mogyoró héjastól, faágak (szintén előzetes google-keresés alapján, hogy melyek nem károsak rájuk nézve) vagy főtt csirkecsont.
A rágás remek elfoglaltság is egyben számukra.
De még egyszer: nagyon hízékonyak és a vas szöget is megennék, így az etetésüknél észnél kell lenni. Nálunk előfordult, hogy kilopták a tányérból a tojásos nokedlit, egy ismerősünk meg (inkább nem minősítem) zizit is adott neki.
És ami roppant fontos, de talán nem sok helyen fognak róla tájékoztatni: forgácsot (vagy fűrészport, netán macskaalmot) soha, de soha ne rakj alájuk alomként. Helyette csutkaalom, kevés széna, papíralom, kevert erdei alom vagy bármi, ami nem poros. Amíg ugyanis forgács volt alattuk, sokszor vérzett az orruk és előhozta a nehéz légzésüket, mindegyik egyednél. Érzékeny a kis tüdejük a porra.
Jó szórakozást, nagy bohócok és nagyon értelmesek, okosak is! Youtubeon keress rá, milyen trükköket lehet megtanítani nekik, elképesztőek :)
A csuklyás patkány egy MINTA mint ahogy a cirmos cica se egy külön faj. Angolul fancy rat, magyarul néha díszpatkánynak nevezik, a vándorpatkány háziasított változata, nyugodj meg, eladásra csak ilyet találsz, a vándorpatkányt még akkori s nehez szelidítani ha baba kora óta kézzel neveled, többszáz éve háziasítják. A díszpatkánynak különböző színváltozatai vannak, legnépszerűbbek a csuklyás (színes fej, vállak, háton csík), a vadas (vad patkány szerű barna/szürkés), az albínó (ők rosszabbul látnak készülj fel), husky (mint egy husky kutyának, általában kifakul nagykorára) és esetleg a himalájai (fehéres, sötét orral).
Igen, elég különböző méretűek, nekem volt egy kis lány patekom aki sose nőtt nagyra, farok nélkül nem volt 15 centi míg egy jól megtermett hím egy kisebb tengerimalac méretűre is megnőhet, ez eléggé random.
Állatkereskedésben takarmánynak tenyésztettet kapsz, általában gyenge az immunrendszerük, nincsenek kézhez szokva és sokszor beltenyésztettek, kegyetlen lutrik, előbb említett kiscsajt másfél évesen elvitte egy májbetegség míg egy szintén kajapatkány fiúm 2 és fél éves vénülő dög de még jól van. Patkányvarázs csoportban szoktak lenni gazdikeresők, jófogáson is néha keresnek "megunt" kedvencnek gazdát ("tenyésztőket" kerüld, magyarországon egyik se bejegyzett, ha nyugati vagy Bécsben van.
Kajának versele-laga rat complete vagy beaphar care+, ezek a legjobbak, a többi táp vagy nem teljes értékű vagy válogatnak. A zacskón rajta van mennyit kell adni nekik, minden más csak nasi legyen.
Két fiút akkor érdemes ha ivartalanítod őket, két lány is jól elvan és a töketlen srác+ csaj(ok) is jól működik, legjobb ha egy alomból hozol el egy fiút és 1-2 lányt, külön teszed őket amíg a fiút töketlenítik majd utána még két hétig aztán mehet vissza a csaj(ok)hoz.
Igazából itt minden le van írva ha mégsem a facebook csoportban lehet kérdezni. [link]
Nagyon köszi a sok választ, mentek a pontok!
Még a dolog nem most esedékes, mert még nagyon noob vagyok, de még próbálok pár hétig/hónapig művelődni mielőtt belevágnék.
Ivartalaníttatni állatorvosnál lehet gondolom... Ez ugye nem annyiba kerül mint egy kutya ivartalanítása? (Jó mondjum félre tudok tenni)
Mennyi test mozgás kell nekik terráriumon kívül? Elég, ha egy pár négyzetméteres szobába elengedem néha Őket?
Először is szigorúan KETREC kell nekik :D
legalább 50x80x70-es, jófogáson lehet találni jókat, az ivartalanítás meg helyfüggő, vidéken 5-7ezer ft, budapesten ennek a duplája.
A mozgásigényük változó, van olyan patkányom hogy nyitva felejtettem a ketrecajtót amíg elmentem otthonról a többiekkel dokihoz és mikor hazaértem fent aludt a bújójában pont ahol hagytam, de 1-2 óra a minimum, ha már szobatiszta simán elvannak "baleset" nélkül, de ha van időd érdemes olyat hogy kiengeded őket és megvárod amíg maguktól visszamennek ha elfáradtak hogy tudd mennyi mozgásra van igényük.
Bizony, a patkányok nagyon hajlamosak a légzőszervi szuttyokra, a terrárium pedig nem szellőzik jól, arról nem is beszélve hogy nekik magas ketrec kell mert szeretnek mászni plusz sok cuccuk szokott lenni, emelet, bújók, függőágyak, itatók, egy terráriumot nehezen fogsz tudni berendezni így [link]
Plusz nagy hely nekik, 2 patkánynak a minimum kb 80x50x70cm, egy ekkora terráriumot (vagy még nagyobbat) nagyon nehezen tudsz átvinni a fürdőbe ha ki kell mosni míg pl egy Ferplast Furet Plus-t vagy XL-t szét lehet kapni lapokra aztán mehet a kádba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!