A nyusziknak mennyi zöldséget adjak egy nap?
Kéne neki egy társ,mivel társas állatok.
3 hónaposan még nem ehet zöldséget/gyümölcsöt,csak egy hónap múlva.Nem kell neki mindennap,elég hetente kétszer egy keveset.
Két nyuszinak egy alma,vagy egy répa,esetleg egy zeller elég.Cukkiniből,uborkából elég fejenként 4-5 karika,cseresznyéből(magozott) kb fejenként 5,mandarinból nyuszinként 3 gerezd,reteklevélből 5,banánból 2 karika.
Ezek csak körülbelüli számok,adhatsz kicsivel többet/kevesebbet,de a sok gyümölcstől elhízhatnak.
pedig jobb lenne a többes szám, mivel párban kell tartani.
én szénát,fűféléket és gyógynövényeket szoktam adni főeleségként. kiegészítésképpen zöldségeket és nagyon ritkán gyümölcsöt. de én azt csak házi termesztésből adnom, a boltiak agyon vannak permetezve:( főleg a saláta és az ilyenekkel kell vigyázni,azt inkább ne adj,hogyha nem bio.
Mennyi eledelt adjak a nyuszimnak? Hányszor?
Víz, széna, ágak és lehetőleg vadnövények egész nap legyenek a nyuszi előtt! Amennyiben nem tudunk napi 24 órában mezei választékot biztosítani neki, a többi zöldségféle mennyisége a nyulak számától és az egyedek szükségletétől függ, így tehát elég változó. Általában akkor helyes a mennyiség, ha az állatok nem eszik meg rögtön az összes eldelet, amit éppen kapnak, hanem az kitart egészen a következő etetésig. Akad azonban egy-két olyan nyuszi, ami társaitól félti a táplálékot, ezért igyekszik mihamarabb maga elfogyasztani. Mindenesetre ha etetéskor kedvencünk nem túlságosan mohó és tartja a súlyát, stimmel a mennyiség.
Körülbelül 130-180 g zöldség és egyéb növény/nap/kg ideális, tehát például egy 2 kilós nyúl számára 340 g, 4 kilósnak 680 g naponta, de természetesen ezt több körülmény befolyásolhatja.
Hogy az adott mennyiséget hány alkalomra osszuk fel egy nap? Ahányra csak tudjuk: minél többször etetünk, annál jobb. A napi kettő minimum ajánlott!
A nyulak a vadonban naponta 30-100 kisebb étkezést tartanak, amikor többnyire friss zöld fűféléket, gyógynövényeket, gazokat, leveleket, ágakat esznek. Így tehát nem mag-, táp-, gyümölcs- vagy zöldségevők, s fontos külön kiemelni, nem is szénaevők!
A legfőbb, legjobb, legtermészetesebb táplálék a nyulak számára a füvek, gyógynövények, gazok, bokor- és falevelek frissen szedett keveréke. Ez nemhogy csak ízletes, de nagyon egészséges is: friss állapotban fontos tápanyagokat és vitaminokat tartalmaz, ellátja folyadékkal a nyuszit, a szervezetét egyáltalán nem terheli, könnyen emészthető, védi a különféle betegségektől. A sok zöld megakadályozza a táplálék hosszú ideig az emésztőrendszerben való maradását, ami emésztési zavarokhoz és a kórokozók elterjedéséhez vezetne. Továbbá nem hizlaló és segít folyamatosan növő fogaik koptatásában.
Egy jó növénykeveréknek körülbelül a fele fűből áll, a másik felét pedig különböző, könnyen emészthető gyógynövények és levelek alkotják, mint például a gyermekláncfű, lóhere, lucerna, cickafark, medvetalp, útifű. A nagy választék fontos, ha mindig csak egy-egy bizonyos növényt adunk kedvencünknek, nem kapja meg a megfelelő tápanyagokat, melyekre szervezetének szüksége van. Az ideális eset az, ha a friss zöldeket nem adagoljuk, hanem egész nap szabadon nyulaink rendelkezésére állnak, hogy az állat kiválaszthassa, mely növényekre, azaz szervezetének mely alkotóelemekre van éppen szüksége.
A friss, vaskos, zamatos (és nem permetezett) ágak rágcsálása a nyuszik egyik kedvenc elfoglaltsága. Amellett, hogy ízletes, fontos tápanyagokat nyernek belőle, védi a bélrendszer egészségét és rendkívül jól koptatja az állandó növés alatt álló fogakat. Ágakat egész évben levéllel vagy anélkül szinte bárhonnan könnyedén szedhetünk. A legjobb, ha egész nap áll kedvencünk rendelkezésére valamiféle rágcsálnivaló ágacska.
Nyuszink számára jó minőségű szénának napi 24 órában rendelkezésre kell állnia, mint a friss mezőt kiegészítő eleség, mely - csakúgy mint a friss növények - kiváló fogkoptató.
A jó minőségű széna szellősen van csomagolva, alig poros és friss növény illata van. Hosszú, zöld szálakból áll, jól felismerhetőek benne a különböző gyógynövények részei.
Ha nincs megfelelő mennyiségű, változatos, friss vadnövényünk, a hiányt pótolhatjuk különböző fűszernövényekkel és zöldségekkel.
A fűszernövények (pl. bazsalikom, petrezselyem, kapor) rendkívül hasznosak, másodlagos növényi anyagokat igen magas számban tartalmaznak, ezek stabilizálják az emésztést, valamint vitaminokban gazdagok, fontos ásványi anyagokat tartalmaznak, nem hizlalóak. Az összes kapható fűszernövény megfelel nyuszinknak.
Zöldségek közül a legmegfelelőbbek a fűszernövényekhez hasonló tulajdonságokkal bíró levelesek ill. a zöldségzöld.
A gyökeres, gumós zöldségeket és a gyümölcsöket csak kisebb mennyiségben adjuk nyuszinknak, amolyan egészséges ínyencségképp, mert növényi rostokat alig tartalmaznak. Gyakran hallani, hogy azért nem szabad túlzásba vinni, mert magas a cukortartalmuk. Ez így egy igen erős állítás, ugyanis nem sokkal tartalmaznak több cukrot, mint a mezei növények vagy a széna. A széna cukortartalma 10-20%, a banáné 18%, az almáé 10%, a pitypangé 8,5%, míg a sárgarépáé 5%.
A vadnövényeknél említett fokozatos hozzászoktatás minden zöldségre, gyümölcsre és fűszernövényre is vonatkozik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!