Törpenyúl vagy csincsilla? Lakótelepi lakásról van szó. Miért az egyik vagy miért inkább a másik?
Én alapvetően lebeszélnélek a csincsilláról, de alapos meggondolás után belevághatnak kezdők is, de csak ha elég kitartóak, elszántak és tudják vállalni a csincsillával járó magasabb tartási költségeket. Ennél azért kicsit részletesebben:
vásárlás előtt ezeket javasolják végiggondolni:
-A csincsilla 15-20, extrém esetben 25 évig is elélhet. Csak akkor vedd meg őket, ha nem csak egy-két évre szeretnél házi állatot, hanem tizenéves távlatokra. Ha még kiskorú vagy, akkor a szüleiddel kell beszélned erről is, hogy mi lesz, ha te egyetemre mész vagy más miatt elköltözöl vagy kirepülsz otthonról, a csincsilláknak akkor is otthon kell majd.
- A csincsilla az Andokból származik, tehát nem bírja a meleget. Nyáron, ha a hőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, biztosítanod kell számukra a hűtést, akkor is, ha egész nap dolgozol (másképp hőgutát kap és elpusztul). A lakásból egyébként sem lehet kivinni, szobai állat teljesen.
- Ha elutazol valahová nyaralni a csincsillákat a fentebb említett indok miatt el kell helyezni valaki ismerősnél, aki ért hozzá.
- A csincsilláknak nagy térre van szüksége, hogy eleget mozoghassanak, és ne váljanak búskomorrá. Nem elégíti ki mozgásigényüket egy kerék, ráadásul igen ritkán kapni megfelelő méretben (minimum 40 cetniméteres kell nekik)! Nézd meg, hogy van-e lehetőséged legalább egy elfogadható méretű ketrecet vásárolni. A legkisebb, amibe beleteheted a két kis kedvencedet: minimum 120 centi magas, 80x60 cm alapterületű ketrec, de inkább nagyobb. Az ideális valahol 100*60 alapterületnél és 140-150 magasságnál kezdődik.
A nagy ketrecen kívül a lakás egy részét is csincsillabiztossá kell tenned, minden nap 30-60 perc szabad futkározásra ugyanis szükségük van. Egyrészt tehát meg kell oldanod, hogy ez idő alatt biztonságban legyenek ők és a holmijaid is, illetve állandó felügyelet kell nekik. Tehát a következő 20 évben minden estéd legalább egy órára foglalt. :D
- A csincsilla éjszakai állat, és nagyon zajos tud lenni. Csak akkor helyezd el őket a hálószobádban, ha jó alvó vagy. Ellenkező esetben egy másik térbe kell tenned. Úgy számolj, hogy este 5-6 között kel és reggel 5-6-ig ébren van kisebb megszakításokkal.
- A csincsilla nem macska! Valószínűleg nem fogja szeretni, ha simogatod és nagyon kevés olyan van, akit lehet dögönyözni. Pont ezért kisgyereknek csak akkor vegyünk csincsillát, ha a szülei vállalni tudják az ezzel járó kötelezettségeket, illetve a gyerek nem fogja halálra szekírozni az állatot.
- A csincsilla a természetben kolóniákban él, hobbiállatként minimum párban. Annyira nem szeret egyedül lenni, hogy búskomorrá válik és hamarabb elpusztul, így mindenképp társ kell neki. Lehetőleg azonos nemű, hogy megakadályozd a kéretlen szaporulatot és a bajokat. Ha jó hobbitenyésztőtől vásárolsz, akkor ő már tud abban segíteni, hogy alapból két összeszokott, vagy könnyen összeszoktatható kicsi érkezzen hozzád. A csincsilla ugyanis nem tehető össze csak úgy, mint két hal például, az állatokat be kell mutatni egymásnak és egymáshoz szoktatni, hogy békében élhessenek. Kezdőként ezt jobb elkerülni és például egy fiú-fiú vagy kislány-kislány testvérpárt vagy két hasonló korú kicsit venni, akik már barátként érkeznek hozzád. :)
- A csincsilla rágcsáló, tehát mindent megrág. Papírt, bútort, kábelvezetéket, tapétát, parkettát, mindent.
- Nem lehet szobatisztaságra szoktatni! Mindig oda fog bogyózni mindenhova, mert ilyen az emésztése és kész. 1 óra kintlétre nagyjából 30-80 bogyót számolj normál esetben. Ez persze szanaszét. :)
- A csincsillának nem megfelelő a hörcsög, nyúl vagy más rágcsálók számára készült táp, keresned kell speciális csincsilla eledelt! Ebből háromféle van, ami Magyarországon beszerezhető és nyugalommal adható számára: Real Nature Chinchilla (Fressnapf saját márkás terméke, 500 gr 1499 ft), Versele Laga Chinchilla Complete (1500-2500 ft/kg vásárlási helytől függően) és a Bunny Degu Traum Basic (1,2 kg 3200 ft, zooplusról rendelhető). A többi táp és a sokak által ajánlott, többnyire gyenge minőségű tenyésztápok nem alkalmasak az etetésre, az állatok betegesek és hamar halóak lesznek. Minimum két állattal kell számolnod, ők ketten havonta kb 2 kg tápot esznek meg a minden nap elfogyasztott rengeteg széna (kb az alapélelem) mellé, így már csak a táp is nagy költség mondjuk egy hörcsöghöz képest. :)
- Ugyanúgy, ahogy a kutyánál, a macskánál vagy a görénynél, a csincsillánál sem maga az állat kerül sokba, hanem az évekig való eltartása, az etetés, a ketrec, az állatorvos stb. Ne akarj csincsillát, ha nincs pénzed a tartására! De mennyi is két csincsilla tartása? Nagyon alap esetben a két állatot már lehet tartani havonta 10.000 forintból. Ezzel sokan vitatkoznak, hogy ők kevesebből is megoldják, de ahhoz hogy változatos étrendje legyen és mindent megkapjon, ami kell neki, ennyi kell.
Az indulási költség ehhez képest magas (kb 10 havi tartása): 2 állat hobbitenyészetből (standard színnel kb 2x5-6000 ft), a ketrec a boltban 60.000-től, csináltatva már 40-50.000-től elérhető, a kezdő felszerelések (etetők, itatók, bújók, csövek, függőágyak, szénarács, szállítóbox, stb) kb 20.000 körül mozognak, tehát egy jó 100.000 forintos indulási költséggel számolj úgy elsőre. Emellé minimum 20-30.000 forintot illik félretenni orvosra, mert …
betegség esetén kevés orvos ért hozzá igazán, így a kevés hozzáértő egyikéhez kell vinni. Alapvizsgálat 3-5000 forint körül van, röntgen 12.000 forinttól, vérvétel 10.000 forinttól, fogcsiszolás 12.000 forinttól, ivartalanítás 15.000 forinttól, lábtörés helyrehozása (ha életben marad egyáltalán) 30-40.000 forinttól. Ezek a fővárosi általam ismert orvosok árai, a fővároson kívül kb 3 csincsillához értő egzotikus kisállatorvos van, de ők sem olcsóbbak sokkal. A lényeg, hogy mindig legyen a számládon tartalék ilyen esetekre, mert őket azonnal orvoshoz kell vinni. (Értsd: hétvégén is. Ha nagy a baj, akkor akár éjszaka is. Sajnos van, hogy reggelre elpusztulnak már...)
Ha a fenti tényezők alapos átgondolása után úgy döntöttél, hogy belevágsz, akkor keress egy jó hobbytenyésztőt! Privátban akár ajánlani is tudom az ország két legjobbját… :) Semmikép sem ajánlom, hogy kereskedésből vagy jófogás és egyéb hirdető oldalakról vegyél kölyköt, ott többnyire beltenyészetes, ismeretlen felmenőkkel rendelkező, szaporított kölykök vannak, akik rosszul szocializáltak, betegesek vagy legalábbis hajlamosabbak a betegségekre és drágák is. Igen, drágább a szedett-vedett állat, mint a hobbytenyésztőtől megvenni a származási lapos, egészséges, legalább 3 generációra felmenőleg nyilvántarott szülőkkel rendelkező, kézhez szoktatott állatot. Durva, de így van. Egy származási lapos, egészséges kölyök standard színben mondjuk 6000, violetben, mozaikban vagy ilyesmiben mondjuk 12-15.000, ehhez képest a kereskedésben és az interneten 10-20.000 forintokat kérnek a standard színváltozatért. A színes csincsillák ára pedig horribilis, ahhoz képest, hogy a tenyésztők 10-30.000 forint között adják őket. Szóval vásárlás esetén hobbytenyészetet keress ;) Sajnos abból is vannak bőven fejlesztendőek itthon, úgyhogy ott is nagyon oda kell figyelni, de azért lehet jókat találni. :)
Ha bármi kérdéses lenne, kérdezz még nyugodtan :)
Szia! Na, akkor én most a nyuszikról írnék...
A nyulak átlagosan 6-10 évig élnek
A nyuszik nagyon érzékeny állatok, huzatra, napfényre...vigyázni kell rájuk. Állatorvosok közül se ért mindegyik hozzájuk, fontos, hogy egzotikus kisállatokkal foglalkozó emberhez vidd, ha baj van. Évente 1x kell nekik kombinált oltás, ezt tavasz elején érdemes beadatni, ugyanis a két halálos nyuszibetegség ellen adnak védettséget, amikből az egyiket a szúnyogok okozzák. Ez kb 5000-6000 Ft.
A nyuszikat is párban kell tartani, úgy érzik jól magukat, különben boldogtalanok lesznek. Ezek a párosítások: ivaros bak-ivaros nőstény (nem kívánt szaporulat miatt), ivaros bak-ivartalanított nőstény kivételével minden más mehet. Itt is fontos, hogy időben összeszoktatott állatok kerüljenek egybe. Egy nyuszi vételára kb 10-15 ezer Ft körül mozog hobbytenyésztőnél. Itt is érdemes kerülni a netes hirdetéseket, kisállatkereskedéseket.
Nagyon nagy a mozgásigényük, akkora, mint a macskáké. Minimum egy 1.5-2 négyzetméteres ketrec kell nekik, de csak akkor elég ekkora, ha rendszeresen ki vannak engedve a nyuszibiztossá tett (!) lakásban szabadon ugrálni.
A nagy méretű ketrecen kívül kell szénatartó, golyós önitató, etető tál, wc, valamint egy búvóhely is ajánlott. Lehet fogkoptatónak használni nem mérgező faágat, de leginkább a széna koptatja a fogukat.
Alom csak a wc-be kell (a legjobb fapellet), ha máshová is raksz, akkor a nyuszinak talpfekélye lehet, és nem is szereti, a szobatisztaságot is nehezen tanulja úgy meg.
Az etetésről annyit, hogy friss szénának mindig kell lennie a szénatartóban, friss víznek pedig az itatóban. Reggel-este egy kisebb adag jóminőségű nyuszitáp, napközben friss, nem vegyszerezett zöldség/gyümölcs.
2-4 naponta kell takarítani!
Nem tudom, hogy kihagytam e valamit, de ha bármi kérdésed lenne, írj nyugodtan! :)
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a válaszokat:) A fentiek alapján még a költségek ellenére is a csincsillákhoz húz a szívem:). Volt már rágcsálóm, elmúltam 40 :), anyagi háttér megvan, ketrecet magam csinálom:)... Az egész még nincs eldöntve 100%-osan. Tengerimalacot, hörcsögöt nem szeretnék, burundukot nem tudnék tartani. A fenti két állat amelyek között hezitálok.
Mennyire hullajtják a szőrüket? Allergének, azaz előfordulhat hogy valaki allergiás lesz a szőrre?
A csincsilla elméletielg hipoallergén, de gyakorlatilag sok ember allergiás lesz rá. Egyrészt hullik a szőre, száll mindenfele, másrészt a homokozás is porral jár, a széna ugye pollen és sokszor szintén poros, szóval igen, elméletileg lehet rá allergiásnak lenni.
Ketrecépítésben szívesen segítek ötletekkel, már van tapasztalat bőven... :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!