Holland torpenyulat meddig lehet egyedul hagyni? (Lent)
Anyukamat fuzom egy Holland torpenyulert.Nagyon nagyonszeretnek.mar megis van a helye de mindenbe belekot h mi lesz ha, hogy lesz ha(ezt jo ertelembe mondom)..Na es kerdezte hogy ha elmegyunk valahova Pl.Balatonra 1 hetre akk mi lesz vele.. meddig lehet egyedul hagyni? Meg nehany kerdes:
-ha megkapnam meddig hagyjam a ketrecbe? 3-4nap?
-szenat hol vegyek? Allateledeles boltan kaphato?
-a ketrecbe rakjak almot vagy csak 1 helyre rakam? Mert lattam es olvastam hogy nem muszaj ert csak koszosabb lesz a letrec.. eznem hulyeseg?
-mig szobatisztasagra tanitom addig kell alom? Az igaz h a bogyokat a nyusziWC-be kell raknom es onnantol odapotyogtat?
Mondanatok torteneteket ilyenekrol..?
Oltas.. hanyszor kell oltattatni? Es mennyibe kerul?
Az 1. linket inkább hanyagold, elég sok hülyeséget tartalmaz!
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kisemlosok__7440316-m..
Amúgy ne hagyd egyedül, eleve minden nap kell etetni stb. Ha adsz is annyi eleséget, ami kitartana pár napig, bármi baj történhet, a nyusziknál pedig minden perc számít. Ők képesek néhány óra alatt elpusztulni úgy, hogy előtte majd kicsattantak az egészségtől.
Ha megkapod, kb. 3 napig ne piszkáld, utána kezdj vele barátkozni, először csak szokja a jelenléted, utána etesd kézből és végül próbálkozz a simogatással. mindig légy türelemmel és ne hajszold, csak ha ő is akarja.
Kapható széna az állatkereskedésekben is, de a Tescofélékben is akár. A lényeg, hogy friss, zöld, illatos és pormentes legyen. A legjobb egyébként az, ha keresel egy mezőgazdaságban dolgozót, aki tud neked szénát adni. 35 kg 200 forint és saját, megbízható.
Állatkereskedésben 800 g 800 Ft szokott lenni..
Csak a nyuszivécébe tegyél almot, ami fapellet. Máshová ne. Nemhogy csak nem szeretik, de könnyen okoz pl. talpfekélyt.
Szobatisztaságra nem kell tanítani, ez egy tévhit és hülyeség. Ha elérték a megfelelő kort, ösztönösen egy helyre végzik a dolguk, akár a macskák, hisz zsákmányállatok. Viszont ivarosodás után lehetnek problémák, bogyózhat és pisilhet össze-vissza, mert így jelöl területet. Ezért is jó az ivartalanítás, ill. mert akár évekkel megnöveli az élettartamát. Sok betegséget megelőz. Akkor is bogyózhat össze-vissza, ha benyúlsz a ketrecébe vagy hasonlók, mert nem a saját szagát érzi a saját otthonában.
Az oltás attól függ, melyiket választod. RHD és mixo ellen kell oltani őket. Ha fél éves oltóanyagot használsz (Pestorin Mormyx) akkor félévente kellene. Ha 1 éveset (Nobivac) akkor évente. 2500-5000 Ft között van, nagyon állatorvosfüggő.
Néhány alapdolog még: a nyuszi nem egy kis 100 vagy 120-as ketrecbe való állat, a mozgásigénye akkora, mint a macskáé. Oda zárd be, ahol egy macskát is szívesen tartanál.
Így néz ki egy megfelelő nyúlketrec és emellé kellene napi több órára kiengedni (5-6-7-x órára)
Ezenkívül a nyúl rendkívül társas állat, akár a tengerimalac. Ha boldog nyuszit akarsz, kettőt vegyél. Nem hobbiból tiltották be a jobb országokban a nyulak egyedül tartását. Törvény írja elő és büntethető, aki egyedül tartja.
A nyulak rendkívül szociális lények, a természetben is hatalmas csapatokban, azon belül kisebb-nagyobb családokban élnek. Mindenkinek megvan a maga rangja és kapcsolata társaival szemben. Hozzánk hasonlóan ők is vágynak a szeretetre, fajtársaik közelségére, egymáshoz bújnak, játszanak, szexuális életet élnek (még az ivartalanított állatokban is gyakran feljön ez az ösztön), ápolják egymást, kölcsönösen melegséget és biztonságot nyújtanak. Megfigyelhető, hogy mikor egy füles alszik, társa éber marad, hogy az nyugalomban pihenhesse ki magát, tudatában annak, hogy veszély esetén az őr dobbantással jelez majd. Ha csak esznek vagy pihennek, akkor is mindig figyelnek társukra.
Az egyedül tartott állatoknál a boldogtalanság és az unalom mellett rengeteg viselkedési probléma (pl. a ketrecrágás, zörgés, őrült kaparás) vagypszichés megbetegedés (pl. depresszió, agresszió) tűnik fel, s ezek nem csak a mentális egészséget károsítják. A magányos nyulak kevesebbet mozognak és gyakran esznek csupán unalomból, ami elhízáshoz vezet. A túlsúly mintegy 20%-kal rövidíti a nyusziéletet. Az immunrendszer gyengül, ízületi,- szív- és keringési problémák alakulnak ki, csakúgy mint a cukorbetegség, vitaminhiány, bőrmegbetegedések. A belső szervek könnyen elzsírosodnak (pl. zsírmáj) - ez az egyik leggyakoribb okozója a nyuszik hirtelen halálának. Az unalomból, figyelemfelkeltésből történő ketrecrágás károsítja a fogakat, különböző fogproblémák alakulhatnak ki, nem beszélve az esetlegesen lenyelt festékdarabokról.
Még nagyobb veszélyben vannak a kint tartott nyuszik, hiszen a nyulak a telet összebújva, egymást a testhővel melegítve vészelik át, egyedül könnyedén megbetegszenek, megfáznak, megfagynak. Ráadásul több nyúl többet mozog. A mozgás különösen fontos nagy hidegben: egyrészt kevésbé fáznak, másrészt pedig csak az aktív nyúl marad fitt, jobban bírja az időjárás megpróbáltatásait.
Sokan azt gondolják, hogy ők eleget foglalkoznak kedvencükkel ahhoz, hogy társ nélkül is jól meglegyen. Nos, ha napi 24 órát töltenénk nyuszinkkal, társasági szükségleteit azzal sem elégítenénk ki. Jobban mondva pontosan annyira, mintha mi lennénk egyedül és csak nyulak vennének körül bennünket, egyetlen másik ember sem. Le tudnánk így élni egy életet?
Mi nem tudunk nyuszinkkal kommunikálni és megadni neki azt, amire szüksége van. Vagy esetleg van olyan gazdi, aki lenyalogatja kedvence fülét, kergeti a ketrecben szagüzeneteket hátrahagyva vagy az utolsó salátalevélen veszekszik vele? Kétlem.
Gondoljunk csak bele! Ha mondjuk naponta 4 órát intenzíven foglalkozunk kedvencünkkel, akkor is marad 20 óra, amit egyedül tölt. Ez havonta 600, évente 7300, egy nyusziéleten át pedig több, mint 58.000 magányos órát jelent. Természetes körülmények között a nyulak évi 365 napon napi 24 órát töltenek együtt, s ebből minden nap körülbelül 7 órát összebújva fekszenek.
Nem véletlen, hogy egyes országokban, mint Svájc, Ausztria vagy Németország, törvény tiltja a nyulak egyedül tartását. A hosszúfülűeknek a boldog, kiegyensúlyozott, egészséges élethez szüksége van legalább egy társra a saját fajából.
Nézzük meg a leggyakoribb válaszokat, amiket egyedül tartott nyulak gazdái adtak arra a kérdésre, miért él magányosan kedvencük, miért nincsen társa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!