Nyulat szeretnék tartani. Mit kell tudnom a nyúltartásról? Eddig még nem volt nyuszim!
Azért nagyrëszét már tudom. Rengeteget olvastam róla meg már játszittam is vele,egy barátomnál, akinek van.
Ezzel arra utaltam hogy mindent írjatok le.
De nyilván gondolom, hogy nem kell TVt néznie… -.-''
Meg honnan këne minndent tudnom? Sokat keresgëltem már nyuszi tëmában.
Szeretnëm tudni, hogy mi kell a nyúltartshoz, hogy egëszséges és boldog legyen.
Jobb ha megkérdezem aztán veszek nyulat MINT hogy megveszem aztán ilyen kërdéseket teszek fel: A nyulam nem eszik, mit tegyek? Nem baj ha nem játszom vele minden nap? Túl kicsi a ketrece? Egy hete nem cseréltem almot mikor kell? Szereti a huzatot, ugye, mert ott van? Kifësüljem a szőrét?……… stb stb
Nem jobb így kedves első válaszoló??
Megpróbálom rövidre fogni:
- bárki bármit mond, a nyuszi társas lény, tehát a tengerimalachoz hasonlóan alapból kettőt vegyél. lány-lány vagy ivartalanított fiú - lány párost. egyébként a fiú is és a lány is egyforma, azaz mindkettőnek vannak jó és rossz tulajdonságai, egy szinten vannak, egyik sem jobb a másiknál. de a nyulaknak NEM jó egyedül.
- fűevők, tehát a legfőbb táplálékuk a széna és a fűfélék (pl. lóhere, pitypang, sima fű, kamilla), emellett kaphatnak KEVÉS zöldséget, gyümölcsöt és tápot.
- 2 nyuszinak kb. 3 négyzetméter hely kell ha naponta 6 órát ki van engedve. A bolti ketrec mindegyike kicsi lenne még egyetlen nyuszinak is (akkor is, ha a legnagyobbat, 140 vagy 160 centiset veszed meg)
- kell nekik búvóhely (házikó), etető, itató, szénatartó, vécé
- alom csak a vécébe kell, az egész ketrecbe nem (fapellet a legjobb)
- emberi foglalkozást nem igazán igényelnek, bár sok nyuszi szereti a simogatást, ha már kézhez szoktatták, de némelyik akkor sem szereti, legfeljebb eltűri. Fajtársra viszont annál inkább szükségük van, együtt elvannak, kergetőznek, tisztogatják egymást, együtt alszanak stb.
- játékként szeretik a magaslatokat, szóval le-föl ugrálni, a búvóhelyeket, csöveket, homokozót nagyon mivel üregi nyulak és a vérükben van az ásás. szeretik szétrágni a dolgokat, kartonokat, ami festetlen,attól nem lesz bajuk (pl. tojástartó). fellógathatsz vagy elrejthetsz néhány dologba finom falatokat, azzal is elvannak, néhány nyuszi szeret labdázni is, tologatni az orrával vagy dobálni a tárgyakat.
- kellenek nekik ágak, mert szeretik rágcsálni és a széna mellett a legjobb fogkoptatók. a bolti fogkoptatókat hanyagold, egészségtelenek és nem használnak túl sokat. az ágak levelei amúgy is jó táplálékforrások.
- érdemes jó tenyésztőtől elhozni, mert akkor kevesebb a valószínűsége, hogy megbetegszik meg más kellemetlen dolgokat is elkerülhetsz. valamint a jó tenyésztő kézhez szoktatja és szelíd nyulat kapsz, nem olyat, ami retteg tőled és nem enged közel magához
- a mozgásigényük akkora, mint a macskáké, tehát így kalkulálj. alapvetően nem ketrecbe való állatok
- nagyon érzékenyek a huzatra, táplálásra meg lényegében mindenre. szóval olyan helyen tartsd, ahol nem éri huzat, de jól szellőzik. a normál hőmérséklet számukra 15 fok. persze a szobahőmérsékletet (24 fok) simán eltűrik, de a nyári melegben nagyon kell rájuk vigyázni. a hideggel nincs nagy problémájuk, de ha benti nyúl, akkor télen ne vidd ki a mínusz 10 fokba, mert megfázik. ha viszont kint tartod, akkor alkalmazkodni fog a szervezete, vedlik stb. szóval ha fedett kinti kuckója van, nem lesz baja kint télen meg nyáron se, ha sok az árnyék és tud hűsölni stb.
- ha nincs elég lehetősége koptatni a körmét, az is túlnő, akkor vágni kell.
- ha a foga nő túl, azt az állatorvos tudja visszacsiszolni, vágni. de ha rendes helyről hozod és rendesen gondoskodsz róla, ilyen nem lesz.
- mikor hazahozod az első napokban ne foglalkozz vele, ne simogasd, ne bámuld meg ilyenek, hagyd hogy megszokja a helyét. utána meg fokozatosan szoktasd magadhoz. először érd el, hogy a kezedből egyen, utána hogy hagyja a simogatást. lényegében ennyi, túl sok mást nem tudsz vele csinálni. ja és utálják az emelgetést mert ösztönösen a ragadozó madarakra emlékezteti őket.
- fürdetni, sétáltatni stb. nem kell, még veszélyes is lehet.
- évi 1x érdemes beoltatni RHD és mixomatózis ellenn, mindkettő kezelhetetlen halálos betegség, vérszívók 8pl. szúnyog, kullancs) terjesztik
- az ivartalanítás is meghosszabítja az életüket plusz a viselkedési problémák megoldásában is segít
- ha olvasgatsz a nyúltartásról, ne magyar oldalakat olvass, mert a 90%-uk oltári baromságokat ír. javaslom inkább a külföldi oldalakat, már ha beszélsz más nyelven. de lehetőleg ne arab legyen vagy egyéb olyan népcsoport nyelve, akik a magyarokhoz hasonlóan nem értenek a nyúltartáshoz max a vágónyulak hízlalásához.
ja és még:
- fésülni csak azokat kell, amik speciális szőrűek (hosszú vagy szatén szőrűek). vagy ha vedlenek, a fésüléssel megelőzheted, hogy az egész ház nyúlszőrből álljon, de a benti nyusziknál nem olyan látványos a vedlés.
- az almot a vécéből érdemes minden nap vagy legkésőbb minden 2. nap cserélni, mert a vizelet egyrészt büdös, ammóniaszagú, ami nem csak nekünk rossz, de a nyusziknak is problémákat okozhat. A teljes ketrecet ráérsz ritkábban kitakarítani, amikor már szükségesnek érzed.
Köszönöm szépen! :)
Ment a zöld mindkét válaszra! :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!