Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » A kaliforniai nyulam most...

A kaliforniai nyulam most fialt le előszőr de sajnos nem foglalkozik a kicsikkel hogyan tudnám rá venni hogy szoptassa a kicsiket vagy hogy tudnám őket megmenteni?

Figyelt kérdés
8 kisnyuszit fialt 2 már akkor elpusztult és 2 éhenpusztult.. még van 4 de nem szeretném hogy elpusztuljanak segiteni akarok nekik..
2015. aug. 15. 18:24
 1/3 anonim ***** válasza:

A kicsiket ne etesd, úgysem tudod. Csak fölöslegesen fogdosnád őket.

Az anyjukat tedd rájuk, hogy szoptassa őket.

Hátha rákap a dologra, és belejön a dolgába.

Először sok esetben nehezen megy.

2015. aug. 15. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Csinált az anya rendes fészket? Ha nem, akkor készíts egyet te, fontos, hogy meleg legyen, jól ki legyen bélelve és a fiókák ne másszanak ki belőle, mert akkor megfagynak. Nekik egyedül a fészek melegsége adja a és tartja fent a megfelelő testhőmérsékletet. Ha kell, segítek, elmondom pontosabban, miből, hogyan készítsd el.


Ne az anyjukat tedd a kicsikre, ahogy az első mondta, annak valószínűleg nem lesz értelme. Az anyát fordítsd a hátára, ekkor a nyulak sokkos állapotba kerülnek és nem mozognak. Így tedd a kicsiket az emlőkre. Ha így sikerül szopniuk, akkor elég lesz napi egyszer 10 perc. Ez a módszer jobb, mint a mesterséges tej elkészítése és adagolása, egyrészt mert jóval egyszerűbb, kevesebb munka, másrészt pedig az igazi anyatej pótolhatatlan, sok újszülött nyuszi tejpótlékkal nem marad életben.

Segítsd az anya tejképződését határtalan mennyiségű friss gyógynövénnyel! A legjobbak ilyenkor: gyermekláncfű, csalán, répa zöldje, bazsalikom, citromfű, édes kömény.

A második legjobb lehetőség, ha találsz egy pótanyát, aminek hasonló korú fiókái vannak/lennének és hajlandó elfogadni a kicsiket.

Ha egyik sem sikerül, marad a tejpótló. Ezzel sem esélytelen az életbenmaradásuk, de tény, nem túl biztos módszer és rengeteg munkával jár. Mivel a mesterséges tej tápanyagokban jóval szegényebb, mint az igazi anyatej, valamint a táplálás nehezebb, lassabban megy és csak kevesebbet isznak, minimum 4 óránként etetni kell őket, a kisebb, gyengébb fiókákat pedig akár óránként! Amikor a kicsik már elkezdik rágcsálni a szilárd táplálékot (kb. 2-3 hetesen), akkor éjszaka 8 órát is kihagyhatsz. Figyelj, hogy minden etetéskor minden fióka minimum 1 ml-t igyon. Ha a mennyiség ennél több, az nem baj. Ahogy a kisnyuszik nőnek, a táplálék mennyisége is nő majd. Az etetéshez a legjobb a gyógyszertárakban kapható 1 milis fecskendő. Ha a fiókák már nagyobbak, vehetsz nagyobbat is. A legjobb, ha úgy eteted, hogy a kisnyuszit az egyik kezedben ülő pozícióban fogod, és a másikkal a fecskendőből cseppenként táplálod. Eleinte nem valószínű, hogy nyitják majd a szájukat, ellenekzhetnek majd, de hamar rájönnek, hogy a fecskendő egyenlő az étellel. Etetés után fontos a masszírozás. Aza yna a fiókák pocakját szokta nyalogatni, ezzel indítja be az emésztést. Ha ezt elhagyod felfúvódhat és meghalhat. Szóval etetés után masszírozd óvatossan az egyik ujaddal a hasát a végbélnyílás irányába. Ideális esetben ezután ürítenek majd. A legjobb tejpótlék esetében mindenki másra esküszik. Annyi biztos, hogy az egyszerű tejek nem jók erre a célra. Én a következőt ajánlom, bár költségesebb és bonyolultabb, de ezzel a legtöbb aze sélyük az életbenmaradásra:

- macska tejpótló (pl. gimborn, KMR, gimpet)

- colostrum tej/por (csak ameddig újszülettnek számítanak)

- rodicare akut, milupa babatea por vagy édeskömény-fűszerkömény-ánizs tea

- olaj (pl. lenolaj, repceolaj, étolaj)

- esetenként felfúvódás elleni orvosság (pl. imogas, sab simplex)

Nagyjából egyforma mennyiségű macska tejpótló port, rodicare akuttat (vagy a felsorolt teák valamelyikét) és meleg, de nem forró vizet összekeversz, majd ehhez 1-2 csepp olajat adsz. Ehhez jön a többi, ha gondolod. Felfúvódásra hajlamos nyusziknál a rodicare akut mennyiségét növelheted.

Egy kevésbé jó, de elfogadható megoldás ha egy dl magad zsírtartalmú tejbe egy tojássárgáját, 2 evőkanál főzőtejszínt és egy db szőlőcukrot raksz, ezeket jól felmelegíted, összekevered.

A kicsiket a következő néhány napban mérd le, hogy lásd, híznak-e. Minden nap kicsit hízniuk kell, ha csak 1 grammot is. Egy hetes korukra kellene megduplázni a születési súlyukat.


Általában a beteg vagy stresszes anyák csinálják ezt, nem foglalkoznak a kicsinyeikkel. A stressz oka lehet többek között az, ha túl kicsi helyen van tartva, legfőképp vemhességkor, szüléskor. Az anyanyulak ugyanis a fiókák megszületése után igyekeznek távol maradni a fészektől, hogy ne csalják oda jelenlétükkel a ragadozókat. Ha kicsi a hely és nem tudnak elég messze menni, az nagy stressz nekik. De a stressz kiváltója lehet még ezer más dolog is, pl. túl zajos környezet.

ha sejted, mi a baj, megpróbálhatod megszüntetni a kiváltó okot, hátha akkor észbe kap és anyaként kezd viselkedni, de nem látok erre nagy esélyt.


Sok sikert a fiókák felneveléséhez! Nem egyszerű, de nem lehetetlen, nekem is sikerült már.

2015. aug. 15. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a segítséget! Sok új dolgot tudtam meg és mindent megteszek amit tudok.
2015. aug. 16. 17:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!