Lehet lemur-t tartani otthol?
A kérdésed alapján azt feltételezem, hogy ezután szeretnél lemur(oka)t tartani. A tartás nem tiltott, viszont 2010-től, Magyarországon, tiltott a főemlősök forgalmazása.
Neked, vélhetően, mindegy melyik az akadály; viszont azért írok ezzel kapcsolatban, hogy ne téves törvényi hivatkozás maradjon meg a kérdéssel kapcsolatban.
Az utánanézés lehetőségének megteremtésére megírom a jogszabályok pontos megnevezését, és két, ingyenes, regisztráció nélküli, hozzáférési helyet is ismertetek.
Az állatvédelmi törvény (1998. évi XXVIII. Törvény az állatok védelméről és kíméletéről) nem tiltja Magyarországon, hogy magánszemély főemlőst tartson. Sőt, az e törvény felhatalmazása alapján kiadott, veszélyes állatokkal kapcsolatos rendelet (8/1999. (VIII. 13.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet a veszélyes állatokról és tartásuk engedélyezésének részletes szabályairól) tételesen felsorolja, hogy mik a tartás személyi feltételei, illetve, hogy
mik a tárgyi (elkerítés) feltételei, pl. majmoknál..
Ugyancsak az állatvédelmi törvény felhatalmazása alapján születetett a kedvtelésből tartott állatok forgalmazását szabályozó kormányrendelet (41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról); ez tiltja a főemlősök forgalmazását.
A továbbiakban a jogszabályokra rövidítésekkel hivatkozom:
- az 1998. évi XXVIII. tv.; (ÁllatVédelmi TörVény): ÁVTV;
- a 8/1999 Együttes Rendelet: ER;
- a 41/2010. KOrmányRendelet: KOR lesz a szövegben.
Mindhárom jogszabály megtalálható a
- net.jogtar.hu oldalon is, ahol egyből megjelenik a jogszabálykereső, illetve a
- magyarorszag.hu oldalon is; itt a „Keresés”, „Nemzeti Jogszabálytár” mezőkre való kattintás szükséges a jogszabálykereső megjelenítéséhez.
Az általam megadott jogszabályok címei alapján beírható az évszám, a (sor)szám (mindkettő elfogadja az arab számot is, így a XXVIII helyett írható 28 is). A jogszabályi típust nem feltétlenül kell kiválasztani, de akkor több találat is lehet, amiből ki lehet választani az általunk keresettet.
Mindhárom jogszabály a „ma” hatályos formájában jelenik meg.
Az ÁVTV szövegében és a mellékletekben a „főemlős” szó, szórészlet egyszer fordul elő.
Ugyanitt, a „majom” szó, szórészlet nem szerepel, változatai közül a „majmok” is egyszer szerepel. A IV. fejezet 30. §-ban szerepelnek a (2) és (3) bekezdésben, ami tiltja emberszabású majmok kísérleti célú felhasználását; illetve, nem emberszabású főemlősök ilyen célú felhasználását végrehajtási rendeletben megadandó feltételekhez köti.
Vagyis, az állatvédelmi törvényben, szó szerint: szó sincs főemlősök bármilyen tartási tilalmáról.
Annál is inkább, mert az ER rendelkezik a veszélyes állatok tartási feltételeiről, ahová a főemlősöket is sorolja.
A főemlősök, az 1. számú melléklet szerint, a veszélyes állatok közé vannak sorolva; itt még az emberszabásúak is, megnevezve, szerepelnek (gorilla, orángután, csimpánz, törpecsimpánz).
Tehát ezek tarhatók, csak, mivel veszélyes állatok, a tartónak meg kell felelnie a rendeletben felsorolt vagylagos feltételek valamelyikének. De, még ez sem szükséges, mert az is elegendő, ha ilyen személyt alkalmaz.
És a feltételeknél szó szerint szerepel a „természetes személy”, illetve, megkülönböztetve, a gazdálkodó szervezetek, állatkertek, állatotthonok.
A 3. számú melléklet a tartási, biztonsági feltételeket írja elő.
Tehát, még egyszer, tarthat magánszemély főemlőst, csak annak személyi és tárgyi feltételei vannak; illetve engedélyeztetni kell.
És a KOR 3. § (1) szerint „Kedvtelésből tartott főemlős nem forgalmazható.”.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!