Törpenyúl tanácsok? Tapasztalatok?
Idén kezdünk bele a szüleimmel a nyúltartásba, de nem itthon, hanem egy garázsba. Már 8 hónapja vannak nyulaink (ebből kettő anyanyúl és kilenc 2-3 hónapos kölyök). Nagyon tetszenek, de kevés időt tudok rá szánni. És szeretném, ha majd nagyobb koromba tartanék egyet. De csak úgy 5-6 év múlva, amikor egyetemista leszek. Törpenyúlra gondoltam, és szeretnék a mostani tapasztalataimhoz még gyűjteni. Szóval egy pár tanácsot adnátok? :) Esetleg könyveket és oldalakat is ajánlhattok. És egyedül jól meglesz (persze, foglalkozok vele sokat). És nehezebb őket kézhez szoktatni, mint az óriásokat (mert most óriásaink vannak). Esetleg lefárasztani nehezebb?
Nah, szóval mindenre kíváncsi lennék :)
Fontos, hogy tenyésztőtől legyen. A kisállatboltokban általában beteg, vemhes, genetikailag sérült nyuszik vannak (ami nem is csoda, hiszen szaporítóktól szokták beszerezni őket, ahol a belszaporulatoktól kezdve bármi előfordulhat). Nem ritka, hogy a kisállatboltokból beszerzett nyuszik hirtelen meghalnak, vagy pl. a fogaikat rendszeresen csiszolni kell (már, ha ez segít, van amikor altatni kell, mert nem lehet mit csinálni). Egyébként pedig a korát, nemét (ezt laikusnak fiatalabb korban igen nehéz megállapítania), fajtáját (már ha fajtatiszta) és színezetét sem tudhatod biztosra. Egy tenyésztőtől vásárolt nyuszi egészséges, jó genetikájú, és a korár, nemét stb. is biztosra tudhatod, valamint a tenyésztőtől bármikor tudsz kérdezni is és ő ért is a nyuszikhoz, nem úgy, mint a legtöbb kisállatboltos...
Egy törpenyúl elhelyezésére, egy minimum 100*50*50 (hosszúság, szélesség, magasság) műanyag tálcás, fémrácsos ketrec kell. Természetesen minél nagyobb, annál jobb! Egy új 100-as nyusziketrecet 10-15.000 Ft-ért már be tudsz szerezni jó esetben. Árulnak felszerelt ketreceket is, ezekhez általában szénarács és itató szokott lenni, esetleg beépített házikó, etetővel. A szénarács azért jó, mert higiénikus, a nyuszi nem tudja összepisilni-kakilni a szénát, így akkor is ajánlom a beszerzését, ha nincsen külön a ketrechez. Az itató természetesen alapfelszerelés: golyós vagy szelepes (az utóbbi jobb, mivel nem csöpög) önitatót vegyél (ne tálkát, egyáltalán nem higiénikus, hiszen a nyuszi beleszórhatja a piszkos almot stb.), ami legyen minimum 250 ml-es! Kívülre rakd, ha belül lenne, hamar szétrágnák. A tálka is alapfelszerelés: kettő kell belőle, egy a nedves tápnak (zöldségek, gyümölcsök, zöldek, virágok), egy pedig a száraznak, valamint az is fontos, hogy porcelánból legyen, ezt nem tudja megrágni ill. borogatni a nyuszi. A házikót nem ajánlom, inkább sarokemeletet vegyél, mivel imádnak fel-le ugrálni a nyuszik, és alá is tudnak bújni (Ferplast műanyag polcra gondolok). Több berendezést nem nagyon érdemes venni (elfoglalja a nyuszi helyét), esetleg szénagömböt, nyuszi WC-t, vagy szénából készült "rágókát" lehet még venni.
A nyulak WC-re szoktatható állatok. A legtöbb kisállatboltban lehet is kapni nyusziknak szánt sarok WC-ket. A WC-re szoktatás folyamata egyszerű, viszon sok türelem kell hozzá!: a lényeg, hogy először piszkos almot kell rakni a nyuszi WC-be, és a ketrecét pedig ecettel szagtalanítani kell, így csak a WC-ben érzi majd a szagát é lehetőleg oda fog menni. Elsőre nem érdemes sikert várni, fontos a türelem, nem érdemes feladni. Viszont, ha a nyuszi WC-re szokik, akkor is, legalább egy kis szénát, vagy faforgácsot kell a ketrec aljába rakni, máskülönben a nyuszinak talpfekélye lehet!
Alomanyagnak a legjobb a natúr, jó minőségű, nem poros faforgás! A nyuszi WC-be lehet ugyan ezt rakni, de jobb a pelletalom, mert sokkal jobb a nedvszívó képessége. Macskaalmot, homokot ne használj alomnak a nyuszihoz (sarok WC-be sem), tilos!
Azt tudni kell, hogy a nyuszinak nem jó, ha a ketrecben éli le az életét, ezért egy szobát (lehetőleg azt, ahol a ketrece van) vezetékmentesíteni kell, hogy napközben ki tudd engedni. Vannak olyan nyuszi gazdik is, akik egész éjszaka is kint hagyják a nyuszit, esetleg vele alszanak. :)
A nyuszi táplálékának 70-80 %-át a szénának kell képeznie! Mindig legyen a nyuszi előtt jó minőségű (nem poros, illatos) széna. Széna mellett, vagy egy darabig helyette kaphat a nyuszi friss füvet is, de ezt mindig szennyezésmentes helyről (pl. erdőkből) szerezzük be! Ez után jöhetnek a faágak: almafa, kőris, bükk, nyír, hárs, mogyorófa, nyárfa, luccfenyő, juhar, szelídgesztenye ága adható nekik. Ezeket is mindig biztonságos, szennyezésmentes helyről szerezzük be! A széna, a fű és az ágak megfelelően koptatják a nyuszi fogait, fogkoptatóra, száraz kenyérre és egyéb pékárúra nincsen szükségük, sőt: tilos adni nekik! A táp mindenképpen legyen jó minőségű, elsősorban a Versele Lagát és a Halywoodot javasolom, ezek jó márkák! A jó nyuszitáp nincsen tele magvakkal (a nyulak fűevő állatok), maximum egy kevés zab és búza van bennük, valamint egészségtelen és hizlaló aszalt gyümölcsökkel és puffasztott magvakkal, ellenben rosttartalma magas! A nyuszi nyugodtan kaphat fűszernövényeket, zöldeket, gyógynövényeket ill. különböző virágokat is. Ezek kicsit feldobják az étrendjét, viszont itt is vigyázni kell, csak szennyezésmentes helyről szerezzük be őket! Kaphatnak: (virágok) rózsa, napraforgó, mustár, körömvirág, százszorszép, jázmin, almafa virágja, (gyógy és fűszernövények) citromfű, lóhere, kakukkfű, oregánó, kamilla, kömény, vérfű, pitypang, levendula, lestyán, (zöldek) pitypang levele és virága, tyúkhúr és természetesen a fű. A zöldségek adását 3-4 hónapos korban kell elkezdeni (hamarabb tilos), fokozatos szoktatással. Sosem szabad egyszerre sokat adni, mindig, csak keveset (pl. egész répát tilos, mert túl cukros, a répa egyébként is csak csemege a nyuszinak). Egy felnőtt törpenyúlnak, kb. egy egész csészényit (egy csésze 250 ml) adhatunk, kisebbnek egy felet! Kaphat a nyuszi: petrezselymet, fehérrépát, sárgarépát, uborkát, kígyóuborkát, cukkinit, sütőtököt, spenótot, édes paprikát, édesköményt, zellert, spárgát, céklát. A gyümölcsöket tekintsd csemegének, nem kell minden nap adni belőlük, elég pl. két naponta, akkor is egy keveset! Mindig magozd ki őket! Kaphat a nyuszi: almát, körtét, őszibarackot, málnát, szedret, epret, ananászt, szőlőt, sárgadinnyét, narancsot, mangót. Minden zöldet, virágot, zöldséget, gyümölcsöt mindig jól moss meg és szárogasd meg őket, mielőtt odaadod őket a nyuszinak (a nedves étel hasmenést okozhat nekik)! Csemegéket ne vegyél, ezek legtöbbször tele vannak cukorral, mézzel és egyéb nyusziknak egészségtelen dologgal. Kiváló jutalomfalat, a nyuszi kedvenc zöldsége, vagy gyümölcse! Néha kaphat a nyuszi vízben oldódó immunerősítő vitaminokat is (pl. a téli időszakban).
Sok törpenyúl (ill. vannak még a mininyulak) fajta közül válogathatsz, a négy legismertebb és kedveltebb: holland törpe, oroszlánfejű, kosorrú, kosorrú oroszlánfejű. Holland törpe: a legkisebb törpenyuszi fajta, felnőtt súlya 1-1,5 Kg. Rövid álló füleiről, kerekded, telt formájáról könnyedén felismerhető, szőrzete rövid. Oroszlánfejű: felnőttkori súlya 1-5-1,8 Kg, álló fülei vannak. Jellegzetessége feje körüli "sörénye", a testén a szőrzete rövid. Kosorrú: 1,5-2 Kg a felnőttkori súlya. Fülei lógnak, szőrzete rövid. Kosorrú oroszlánfejű: ugyan olyan sörénye van, mint a sima oroszlánfejűnek, egyébként a kosorrú jellemzői igazak rá is.
Egy nyuszinak évente kell oltás, két halálos betegségük ellen: a Myxomatosis és az RHD ellen. A Myxomatosis egy vérszívó élősködők által terjesztett betegség, az RHD egy vírusos, fertőző betegség, más néven vérzéses betegség (mert a nyuszi minden nyílásából vér folyik). Ma már vannak kombinált vakcinák, melyeket évente kell beadatni és állatorvosonként változóan, 2-4.000 Ft általában egy nyuszinak. Mindenképpen legyen egy jó állatorvosod, aki ért is hozzájuk, vagyis egzotikus végzettségű!
Nagyjából leírtam amit tudnod kell, ha lenne kérdésed nyugodtan kérdezz tőlem privátban! :)
Kgabi, te akkora butaságokat tudsz írni, hogy az már fáj.
A nyuszikat MINDEN NAP ki kell engedni, foglalkozni velük, lehet nekik trükköket tanítani, igazi társak lehetnek.
Olvasd el az Urban Eve blog nyúlnaplóját. Gomez egy tündéri nyuszifiú. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!