Honnan tudhatom hogy vemhes-e a tengerimalacom? Tobbi lent!
Erről regényt lehetne írni... Megpróbálok röviden összeírni néhány fontos dolgot:
Az anyának plusz C vitaminra van szüksége, lehet kapni már kifejezetten tengerimalacoknak gyártott készítményt is... AZ ellést általában lerendezik egyedül is, de ha túl sok a vér vagy elakad a kicsi a szülőcsatornában, baj van segíteni kell. Mivel gyakorlatlan vagy, jobb ha ebben orvos segítene az anyán, nem te, mert több kárt tudsz tenni, mint ami használna!
Túlsúlyos állatoknál gyakoribb a vemhességi toxikózis kialakulása, erre figyelj oda (írd be a google-ba, hogy tudd a tüneteket, és rákereshetnél a közeletekben rendelő orvos elérhetőségeire is!)
Tedd őket külön, és jobb lenne ha nem szaporítanál többet!!!
Hogyan állapíthatnám meg, hogy vemhes-e a tengerimalacom?
Az első jel a peteérés hiánya, ha a fedeztetés sikeres, a nőstény a termékenyítéstől számított 16-dik (plusz-mínusz 1) napon nem ivarzik újra. A vemhesség 4-dik hetében, ha kezünkkel a nőstény hasát óvatosan (!), gyengéden mindkét oldalon megfogjuk, a méh kitapintható (a rágcsálók méhe kettős). A vemhesség 5-dik hetében a hasfal mind jobban tágul, a nőstény napról-napra „kövérebb”. A 7-dik hét végén a kölykök (vagy kölyök) mozgolódása jól érezhető. A vemhesség vége felé (az utolsó hetekben) a kölykök sokat mozognak, még a lábak rúgása is érezhető, s gyakran az is hallható, ahogyan rágnak (a foguk összekoccan).
A vemhesség átlagosan 68 napig tart (59-73 nap). Ha az alomszám nagyobb, a nőstény hajlamos pár nappal korábban fialni, egy vagy két kölyök esetén pedig legtöbbször néhány nappal később fial(hat) le.
Fialás előtt a hímet külön ketrecbe tettem. Ha a nőstény ovulációja befejeződött, a hímet visszarakhatom-e?
Ha már nincs ovulációja, nem vemhesül újra, de a hím nemi ösztöne erős, bármikor zaklathatja párját. Akad olyan hím, amely nyugodtan, csendesen szemléli a családot, s nem veszélyezteti a kölykök testi épségét azzal, hogy akár rajtuk keresztül gázolva zargalássza a nőstényt (felhevült állapotban véletlenül rátaposhat egyik-másik kölyökre). Mindig az adott hím személyiségétől (vérmérsékletétől) függ. Ha „rámenős” a hím, udvarlását a nőstény stresszként éli meg, mert kicsinyeit nem tudja nyugodt körülmények között szoptatni, gondozni. A vadonban a hímnek háreme van, a kölyköket a nőstények gondozzák. A hím a kicsiket nem bántja, de jó szülőnek sem bizonyul, nagyobb csoportban inkább közömbös velük szemben. Egy biztonságos ráccsal kettéválasztott ketrec megvédheti a nőstényt és a kicsiket, s a hím se lesz egyedül.
Mennyi idős a nőstény? Mióta vannak együtt?
Szült már a nőstény valamikor?
Adj neki lucernaszénát a rendes szénához keverve, addig amíg vemhes, meg utána addig, amíg szoptat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!