Hány foga van a tengerimalacnak?
A rágcsálóknak nagyon jellegzetes a fogazata.
A felső és az alsó állkapcsukban egy pár befelé hajló éles, vésőalakú metszőfog van. Szemfogaik hiányoznak, emiatt a metsző- és zápfogakat széles köz (diastema) választja el egymástól. A zápfogak zárt sorban helyezkednek el. Többnyire mindkét oldalon és mindegyik állkapocsban 1-1 előzápfog található, az utózápfogak száma leggyakrabban 3-3. Éles metszőfogaik gyökérnélküliek, állandóan megmaradó fogcsírájuk van, ezért folyamatosan nőnek. Ezen elülső fogaknak csak az ajaki (külső) felületét védi zománc, a fog többi részét foganyag, dentin alkotja. Mivel a puhább dentin gyorsabban kopik, mint a zománc, a száj felé görbült metszőfogak a rágás során élesek maradnak, a folyamatosan növő metszőfogak használat alatt éleződnek, a fogak vágóélei a kopás miatt mindig véső alakúra formálódnak. A rágcsálóknak tehát kivételes fogazatuk van, az erősen igénybe vett és ezért állandóan koptatott metszőfogak, a nyitva maradt gyökércsatornának köszönhetően, folyamatosan nőnek, az elkopott részek pótlódnak, miközben a fennebb leírt, hatékony önfenő folyamat során mindig élesek maradnak.
A rágcsálók rendjébe tartozó mintegy 1700 ma élő faj legtöbbjének a jellegzetes metszőfogak mellett ún. brachiodont típusúnak mondható zápfogaik vannak, melyek koronája leginkább alacsony és a gyökére jól kifejlett, zárt. Csupán ötnek, az ugrónyúlnak (Pedetes capensis), a nagy marának (Dolichotis patagonum), a vízidisznónak (Hydrochaeris hydrochaeris), a csincsillának (Chinchilla laniger), és a tengerimalacnak (Cavia porcellus) teljes fogazata gyökértelen, ezeknél a metszőfogak mellett az előzápfogak és zápfogak gyökércsatornája is nyitva marad, a fogak mindegyike állandóan nő (L.F.J. Legendre, Can Vet J. 2002 May, Canadian Veterinary Medical Association).
Érdemes megemlíteni, hogy a nyúlnak szintén folyamatosan nő az összes foga. A nyúl nagy metszőfogai, egészen vékony réteggel ugyan, de hátul is (!) zománccal bevontak. A fogazat alapján a nyulakat külön rendbe, a nyúlalakúak (Lagomorpha) rendjébe sorolják. A rágcsálók (Rodentia) egyszerű metszőfogúak, a nyúlalakúaknak kettős metszőfoguk van, felső metszőfogaik mögött egy pár kisebb metszőfog is található.
A tengerimalac fogazata és a rágás
A tengerimalacnak összesen 20 foga van.
Fogképlete: I 1/1, C 0/0, P 1/1, M 3/3 - ahol I (Incisivus) - metszőfogak, C (Caninus) - szemfogak, P (Premolaris) - előzápfogak, M (Molaris) - zápfogak.
A metszőfogak viszonylag rövidek, a gyökértelen zápfogakat zománcredők harántlemezekre osztják. Az alsó állkapocs oldalmozgását a rágóizom megtapadására szolgáló hatalmas csonttarajok erősen korlátozzák. A tengerimalacnál a két felső zápfogsor közelebb áll egymáshoz, mint a két alsó, a rágófelületek a felső fogsoron belül, az alsón pedig kívül magasabbak. Az állkapcsát elülről hátrafelé jól tudja mozgatni, az oldalfelé mozgás akadályozva van. Az alsó állkapocs előre-hátra való szánkószerű mozgása közben a fogak egész szélességében dörzsölődnek. Vízszintesen, az alsó és a felső állkapocs egymáson körkörösen is tud mozogni, rágás közben hossztengelye körül kifelé külön forgómozgást is végez, így őrölve apróbbra a rostokban gazdag növényi részeket.
Ez biztosan kielégít!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!