Magyarországon lehet háziállatként tartani egy közönséges csuklyás majmot?
Ugyan szelídnek, csapatjátékosnak, a másikkal törődő jószágnak tűnik, de az ember mellett a legtöbb egyed örökre vad marad: megzabolázhatatlan és kiszámíthatatlan állat. Ha nem csapatban, hanem magányosan nő fel, akkor az ember lesz a társa, vele fog rivalizálni is, tőle védi meg területét és élelmét (a rangsorbeli helyét pedig folyamatos konfrontációkkal alakítja ki). A lakásban tartott majom folyamatos felügyeletet igényel, így ha nem vagyunk mindig otthon, bébiszittert kell fogadnunk. Szobatiszta sosem lesz, a lakásra sosem fog sajátjaként vigyázni. A különleges állat különleges dolgokat is eszik, amelyek néha beszerezhetetlenek hazánkban.
Szinte az összes majomfaj veszélyes állatnak minősül. A kisebb méretű majmok is bámulatos fizikai erővel bírnak, ezért gazdájuknak elővigyázatosnak kell lennie. Az állatról emberre terjedő betegségekre is jobban oda kell figyelnünk; a majom és ember közeli rokonsága miatt ugyanis sok közös egészségügyi problémánk is adódhat (egyes elméletek szerint az emberi HIV vírus is majomvírus volt egyszer). Nem csak mi kaphatunk el betegségeket, hanem majmunkat is megfertőzhetjük, például influenzával.
A majmok tartására külön jogszabályok vonatkoznak. Az összes majom nemzetközi védelem alatt áll. Az oroszlánmajmocskán és selyemmajmocskán kívül minden faj veszélyes állatnak minősül, így engedélyköteles a beszerzésük és tartásuk.
kereskedelemben kapható majmokhoz Tenyésztői Bizonyítvány tartozik, amelyet csak a szakhatóság (KVM Természetvédelmi Hivatala) állathat ki. Nemzetközi kereskedelmükre a Washingtoni egyezmény vonatkozik (engedélyköteles az országból kivinni és behozni a majmokat). Egyes esetekben még a majomgazda szomszédságában élők írásos beleegyezése is szükséges lehet.
A fentiekből kitűnik, hogy majmot tartani nemcsak körülményes, hanem nem is olyan jó, mint aminek tűnik. Legjobb ezért, ha szakemberre bízzuk a majomtartást, mi magunk pedig csak látogatóba járunk az állatkertbe. Nem fogjuk megbánni.
Forrás:
Röviden?
De.
Aki most azt írta, hogy nem, az hülye.. Igenis lehet tartani, csak kell hozzá végzettség, mindenféle engedély, stb. nem egy egyszerű dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!