Van egy házinyuszim, aki 2.napja elég bágyadt, nem eszik, nem iszik, szeklete ragacsos. Volt ma állatorvosnál aki megállapította, hogy a mája nagyobb, valószínű mérgezés, szénába kerülhetett valami. Hasonló?
Lázas is szegényke és nagyon kedvetlen. Kapott infuziot, lázcsillapítót de az orvos szerint 50-50, hogy a mája bírni fogja. Azóta sem eszik mióta megkapta a gyógyszereket.
Valakinek volt hasonló, szerintetek mire számíthatok? 3 éves egyébként.
Kedves első válaszoló, nemtudom melyik részéből szűrted le, hogy a nyuszim milyen orvosnal volt, de akkor elmondom neked, hogy megnyugodj, hozzáértő állatorvosnál volt akinél napi szinten vannak beteg nyuszik.
Leginkább az érdekelne volt e valakinek hasonló és ha igen milyen kimenetelű volt.
Második neked pedig köszönöm, utána fogok nézni!:)
Ha a nyúl nem eszik, azt nem fogja bírni az emésztőrendszere, ő folyamatos táplálékbevitelve van optimalizálva. Így ha a nyúl koplal, akkor fecskendővel etetjük, erre nagyon jó például a Trovet nyuszis tápja, vagy az Oxbow Critical Care nyuszis változata. Ha mást nem, akkor legalább a saját tápjából csinálj vizes pasztát, amit fecskendővel bele tudsz juttatni a szájába. Illetve érdemes neki probiotikumot adni, a ragacsos hasmenés miatt, a Bio-Lapist szokták ajánlani, de a Gastroferm, Agroferm nyulas probiotikuma is megfelelő, ezt bele kell oldani a pürébe, amit a tápból készítettél és azzal együtt fecskendővel beadni.
Ezt mesterséges táplálási formát egyébként kényszeretetésnek hívják és gyakorlatilag minden betegségnél alkalmazzák, mert a nyulak első tünete, hogy nem esznek. Az állatorvosodnak mondania kellett volna. Ha nem vagy biztos, akkor neten van fent egy csomó leírás, oktatóvideó.
Egyébként az a baj, hogy a nyúl tünetrejtő állat, vagyis tüneteket akkor fog mutatni, ha már nem bírja elrejteni, gyakorlatilag haldoklik. A láz fertőzésre utal, a gubbasztás, étvágytalanság a lehető legáltalánosabb tünet, minden betegségnek ezek a tünetet. Ha jó a doki van esélye, de sajnos mire tüneteket mutat, addigra már előrehaladott a betegség.
Jó tanácsként mondom, hogy az ilyen esetek elkerülésére heti súlymérést szoktak alkalmazni, hiszen jelen esetben ha fertőzése van, akkor már a tünetek előtt is rosszabb volt az étvágya. Néhány százaléktól még nem megyünk falnak, de ha hirtelen sokat fogy (mondjuk 10%-knál többet veszít a sulyából), vagy folyamatos, akár kicsit is csökkenő tendenciát mutat a súlya, akkor érdemes konzultálni az orvossal, mert ez elég erősen sejteti a betegség jelenlétét. Hidd el, ha időben észreveszed a problémát a nyuszinak is nagyobb lesz az esélye és a kezelés is olcsóbb.
Nekem nem tetszik, hogy most meg átesett a ló túloldalára és alig bogyózik, ez lehet a bélműködés lassulása, amit a koplalás okoz. Természetesen jó jel, ha eszik szénát, de azért egyenlőre a kényszeretetést se hagyd abba, jó lenne ha valami magas rosttartalmú tápból csinálnál fecskendőből adagolható pürét. Emellett szoktak javasolni a bélműködés serkentésére körkörös hasmasszázst, de erről én hozzáértő szakállatorvost kérdeznék, mert ha tudatlanul elkezded dögönyözni azzal árthatsz.
Illetve csatlakozz a Törpenyuszisok Facebook csoportba ( [link] ) és ott is írd ki a kérdést, ott sok a tapasztalt gazdi, egy kicsit összeszedettebb a csapat, mint itt a gyakorin.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!