Szaporítós, kereskedéses tengerimalacoknak érdemesebb megvenni a jobb minőségű tápot(Oxbow Essentials), mint a simát(VL Crispy Pllets), lévén, hogy ők gyengébb immunrendszerűek, rosszabb genetikájúak, mint a tenyészetből származó malackák?
Mármint nyilván mindegyik jószág a legjobbat érdemli, de most arra gondolok, hogy ha ők alapból betegesebbek, akkor egy legjobb táp az segíthet ezen, vagy ha egy simát kapnak, ugyanott vannak vele, betegségek szempontjából? Illetve az segíthet, ha megnövelt mennyiséget kapnak a tápból, pl 2 helyett 3 evőkanálnyit, per malac?
Mennyire múlik ezen? Nyilván genetikai betegséget nem gyógyít ki semmilyen táp, de alapvetően mennyit számít, hogy milyen tápot esznek?
Fő táplálékuk a jó minőségű gyógynövényes bio széna.
Én most nem arra a szaporítósra gondolok, amikor különböző fajtájú kutyák összekeverednek és kapunk egy csúcsállomáyú, szuperegészséges felismerhetetlen keverékkutyát.
Hanem amikor az állatkereskedő összeereszti apa malacot a lányával, annak születik egy fia meg egy lánya, akik aztán szintén összekeverednek és így tovább. Szóval a beltenyészet által okozott rossz genetikára, gyenge immunrendszerre gondoltam. Ebben mennyit számít a magasabb dózisban vitaminozott táp.
De már megrendeltem amúgy a jobbat, lehet nem számít ebben, de én bízom benne, hogy valamit segít, hogy egészségesebb legyen.
Szaporítós...szerinted a tengerimalac "TENYÉSZTŐ", az valami ISTENKIRÁLY valaki?
Ő is a nagy részét kereskedőknek adja el, meg mellette lehúz pár idiótát.
Ha van rá lehetőséged én nem ajánlanám a kereskedésből származó malacot, mert ahogy te is írtad nagyobb valószínűséggel fognak elő jönni különböző genetikai problémák. Ezek lehetnek akár komoly fogászati gondok, amit csak rendszeres kezeléssel lehet karbantartani és van esély rá, hogy sose fog rendben jönni teljesen. Ennek költsége pedig irdatlan magas tud lenni, tapasztalatból beszélek.
Ha van rá mód, én szívből tudom ajánlani a Magyar Tengerimalacvédő Közhasznú Egyesületet, egyrészt az oldalukon rengeteg hasznos infót is találsz a malac tartásról, másrészt pedig van lehetőség örökbe fogadni tőlük, ők csak egészséges malacokat adnak örökbe, szerződéssel stb.
Persze a jó minőségű táp minden állatnak jár, az oxbow tápok pedig messze a legjobbak, a másik, amit írtál az csak szemét, kevés rosttal, az egyébként se jöhet szóba. De a legfontosabb az a széna. Ne a táp mennyiséget növeld, hanem a szénát váltogasd, a réti komócsinos az egyik legjobb minőségű, de ha van rá lehetőség, akkor a friss fű is nagyon jó tud lenni, ennél jobban semmi se koptatja a fogakat. De arra figyelj, hogy fokozatosan szoktasd hozzá az állatot, mert nagyon érzékeny az emésztésük, szóval mindig apránként. Belinkelem az oldalt, ahol tudsz tájékozódni :)
Én nem tartom etikus tenyésztőnek azt, aki kereskedésbe adja az állatait, sőt igazából tenyésztőnek sem.
Egy hivatalos tenyészetnek valamilyen tenyésztői klubb tagjának kell lennie, ami önmagában is bizonyos költségekkel és szabályokkal jár, és valószínűleg ő sem akar csődbe menni. Ráadásul a tenyésztő nem egy malacot tart, hanem sokat, akiket etetni is kell. Egyszerűen a kereskedésben kapott pénz nem fedezi a kiadásokat, nem véletlenül drága egy tenyésztőtől származó állat. Még én magánszemélyként is többet kapok, ha nem kereskedésbe adom az állatokat, hanem más magánszemélynek adom el.
Másrészt, akit én tenyésztőnek tartok, az nem a haszonvágy, hanem az állatok szerete miatt csinálja. Persze nem akar csődbe menni, így elkéri a pénzt az állatokért, de az éves haszon igazából egy jó tenyésztőnél közel nulla. És mivel szeretetből csinálja, így nem akarja kereskedésbe adni őket, mert ki tudja onnan hova kerülnek. Ha az ember szereti az állatot, nem szeretné, hogy rossz helyre kerüljön. A kereskedésekben egyébként is szokás a félretájekoztatas, meg bármelyik állatkínzónak a kérdés nélkül eladják az állatot. Ezért van, hogy a tenyésztők kérnek bemutatkozó levelet, gyakran valamilyen módon ellenőrzik a leendő tartási körülményeket, szerződést íratnak alá, sőt gyakran később is nyomon követik az állat sorsát.
Egyébként írj olyan tenyészetnek, ami kereskedésbe adja a kölyköket. És nem úgy hogy "mindegyik", hanem akkor kérünk neveket.
Tegyünk különbséget a papíros szaporító, és a tenyésztő között.
Csak hogy kapj egy normális választ is: Mindenképp a jobb kaját vedd, de amit kinéztél a VL-ből, az semmiképp sem jó nekik. Egy jó tápot az összetétel és a rost tartalma határozza meg:
A jó malackaja 100%-ban pelletből áll. A legjobb rosttartalom 21% feletti. A magyar forgalomban nem sok kaja felel meg ennek.
Én 3 jóról tudok, az egyik igen az Oxbow szinte összes kajája, de jó drága is. A Bunny Nature csinál jó dolgokat, VL-ből csakis a Cavia Complete a jó. :)
És ami a legfontosabb: NEM JÓ NEKIK A NYÚLTÁP!!!!
(A nyulaknak más rosttartalom megteszi, plusz darálnak bele kukoricát is, ezen kívül plusz C vitamint nem tartalmaz.)
De amúgy táp nélkül is megvan, ha végtelen mennyiségű széna áll neki/nekik rendelkezésre. 1-2-3 naponta egy jó körömnyi répa, alma, vagy valami kis finomság, tiszta víz és vígan megvan. MAGOKAT NEM KAPHAT!!!!!
Ami a másik:
Egy tenyésztőnek van némi tudása arról, hogy mivel jár ez a munka, mivel a pénzét is az idejét fektette be ebbe, amíg a szaporítónak annyi a tudománya, hogy 'jóvanazúgy' módon 'beledöglik vagy nem' alapon csinálja.
Jó példa: Egy tengerimalac 4 hetesen ivarérett, mégis 70%, hogy az ellésbe elpusztul. Egy szaporító retek pont letojja, a tenyésztő meg ezt tudja nagyon jól, és nem erőlteti a dolgot.
Egy tenyésztő nem adja kereskedésbe a malacokat, mert tudja mivel jár ez és nem hoz neki hasznot sem. Ez szimpla ész kérdése. Egy szaporító reteknek mindegy, mert 0 befektetéssel csak profitot termel.
Nem pártolom a kereskedésből való vásárlást, de volt egy malacom, aki 7 évig volt velem, és kereskedésből jött. 6 évesen emlődaganatja lett, az miatt amputálták az egyik cicijét (kb. 7 centis seb volt). De ez egy tenyésztői malacnál is előfordulhat, erről senki sem tehet.
Viszont amiről tehet, hogy a szaporítós malacok szénát, minőségi tápot se láttak, de még tiszta vizet sem. Ezt a stílust a kisállatboltok viszik tovább, ahol be van baszva az állat egy 40x40-es élhetetlenül retkes ketrecbe és 5 centis répával, egy kis madárkajának való mageleséggel és szevasz.
Viszont ha kereskedésből veszel, lehet 3000 forintba fog kerülni a malac, de a fogproblémák mumusok lesznek (5000 per kezelés kb, jó pár hónapig), ennek vonzata a mindenféle tályog és szájbetegségek, a szar magis kaja eredménye akár bélfekély is lehet, a mag lazán átszúrja a gyomrukat. Ami meg a másik, hogy se a szaporítónak, se a tenyésztőnek halvány lila fingja sincs a malacok neméről. (Mivel elég hasonlóak, az idősebb fiúknál már jól látszik, de addig pár pici apukája bőven lehet) Elég gyakoriak az olyan történetek, hogy vemhesen hozod haza a fiúnak saccolt malacot.
Egy tenyésztő lehet beleszalad a 20 ezerbe, fajfüggő, (a sheltiek és a texelek elég drágák, talán a teddyk is még, olcsóbbak a kaliforniaiak) viszont fogászatra nem kell járnod, nem lesz 1 fiú malacból 5 kismalac pluszba, nem fog elpusztulni az ellésbe, kézhez szokott lesz, visszakövethető és egészséges. Bónusz, hogy ha kezdő vagy malactéren, örömmel lát el tanácsokkal, a választott malacod meg származási lappal fog rendelkezni, nem egy még 70 ezer forintnyi fogkezelésre és egyéb vizsgálatokra szoruló centrumbodri jellegű malacot fogsz kapni.
Ja és, a 'kevert malac erősebb malac mert szaporítós' 1bites marhaságot most felejtsd el. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!