Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Vélemények, tapasztalatok...

Vélemények, tapasztalatok törpenyuszi tartásával kapcsolatban?

Figyelt kérdés

1. Egy vagy több nyuszi?

2. Ha több, akkor mikor célszerű ivartalanítani a fiút, mikor a lányt? Vagy ha először csak egy fiút hozok és ha túlvagyunk az ivartalanításon, azután kap egy vagy két lány társat az baj? Baj, ha addig egyedül van? Persze, ha az sem baj, ha egyáltalán nem lesz társa, akkor a kérdés második fele lényegtelen.

3. Mekkora ketrec, mennyi ketrecen kívül töltött idő?

4. Külön tálca alomnak a ketrecen belül, máshova valami puha, pl fürdőszobaszőnyeg, vagy az egész ketrecbe (forgács)alom és naponta az egészet cserélni?

5. Monoton egyfajta táp(granulátum) vagy vegyes eledelkeverék?

6. Mindig ugyanaz a 2-3 fajta zöldség vagy mindig más?

7. Szénát szénatartóba vagy egy marékkal a ketrecbe?

8. Golyós itató vagy vizestál?

9. Kerámia tál vagy műanyag?

10. Faházikó vagy műanyag?

11. Ha szedek füvet, vagy kiteszem egy alj nélküli ketrecbe legelni, akkor figyelni kell arra, hogy milyen füveket ehet/adhatok vagy tudja ő magától?

12. Ha előbbi, akkor elég, ha a sima szálas füvet szedem neki frissen(esetleg még, amit tudok az a lóhere, pitypang, százszorszép, tyúkhúr), a többi növényfajtát/gyógynövény- virág stb félét ilyen szárított csomagban veszem pl a grilextől?

13. Milye játékot szeret egy nyuszi?


2022. máj. 24. 10:09
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Először is tetszik, hogy ennyire alaposan körbejárod a témát, mielőtt egy kisállatot magadhoz veszel, ez az igazi felelős állattartás! :)

Na és akkor a válaszok a kérdéseidre, egy kétnyuszis gazditól:

1. és 2. kérdésre a válaszom: Alapvetően a nyulak társas lények, és nem más állat kell, hogy a társa legyen vagy éppen Te, hanem egy másik nyúl. Azonban a nyuszik nagyon szapora állatok, és felelős állattartóként, ha két nyuszit együtt szeretnél tartani, akkor nagyon fontos az ivartalanításuk. Az ivartalanítást és az általános ellátásukat egzotikus, nyuszikra specializálódott állatorvosnak kell elvégeznie, ugyanis az általános állatorvos nem ért hozzájuk! Emiatt, hogy egzotikus, nyuszis doki kell, kicsit megemelkedik az állatorvosi ellátásuk. Az ivartalanítás egyébként nem csak a nem kívánt szaporulat elkerülése miatt fontos, hanem azért is, mert ezzel nagy mértékben lecsökkenthetjük az ivarszervi megbetegedését a nyusziknak, főleg a nőstény nyulaknak. Emellett rengeteg olyan viselkedés is csökkeni fog, ami sok nyuszi gazdinak az életét megkönnyíti. Például a jelölés pisivel, kakival, agresszívabb viselkedés, stb. Saját példámat elmesélve: Először egy nőstény nyuszit vettünk magunkhoz párommal, aki kicsi korától kezdve velünk volt, tenyésztőtől véve. Szépen lassan ivaréretté vált, és mindent megjelölt a pisijével (általában az ágy volt a kedvence és a szőnyeg), illetve igazi bogyószóró üzemmódban nyomta. Arról nem is beszélve, hogy éjjel-nappal töcskölte a kezünket. Ivartalanítás után ez megszűnt, és nyugodtabbá vált a hormonok kiürülésével. Fontos megjegyezni, hogy nem minden nyuszi egyforma, van akinek immel-ámmal ezek a jelölések megmaradnak, de nagyon ritka.

3. kérdésre a válasz: Minimum 100-as ketrec, de akkor ki is kell engedni a szobába, amit nyúl biztossá kell tenni. (Kábelek, faanyagok, stb eltakarása) Nekünk fát, ruhát nem rág, és alapvetően kábeleket se, de töltőket igen... :) Nekünk ezért vannak karámban, és amikor otthon vagyunk, csak akkor vannak kint, mert teljesen nyúl biztossá nem tudjuk tenni a szobát, ahol vannak. A karám az nagyjából 2-3 m2 alapterületű, így napközben is tudnak ugrándozni.

4.: A nyuszik szobatiszta állatok, és legtöbbször egy helyre pisilnek, kakilnak. Azonban a forgács tilos nekik, mert érzékeny a bőrük! (Tudom mindenhol azzal látni őket, de nem szabad!) Nagyobb macskavécét érdemes beszerezni, azaz olyan alomtálcát, aminek van pereme, mert abból nem pisil ki. Mi végig jártuk a kisebb sarokvécétől, a nagyobbig, és bevallom nem vált be egyik se, csak a nagyobb peremű macskavécé, főleg mióta ketten vannak. Ebbe a vécébe fapelletet kell tenni. Illetve érdemes szőnyeget tenni alájuk, ugyanis sokkal nagyobb stabilitást ad nekik, és a talpfekély is megelőzhető egy "egyenletlenebb" talaj biztosításával. (Nekünk szőnyeg van a karámban, főleg, hogy a két nyuszi közül az egyik csak azon mer közlekedni. Se a parkettára, se a kőre nem lép rá :( )

5. A táp kérdés nagyon fontos. Lényeges, hogy a nyuszik növényevők, nem mag, meg tej, meg minden más cucc, csakis növény! A pelletált tápok a megfelelők, aminek nem nagy fehérje tartalma. Ezeket a tápfajtákat, típusokat ajánlom: Versele-Laga Complete junior/adult tápja (VL-nek csak ezt a fajtáját szabad), Bunny Rabbit Dream táp, Real nature nyuszis tápja (Fressnapfban kapható csak) és Beaphar nature nyuszis táp. Fontos, hogy ezeknek a tápoknak van junior és adult verziója, juniort olyan 8-10 hónapos koráig érdemes adni, utána az adultra kell rátérni. A junior tápnak a Versele laga complete juniorját ajánlják a legjobban a szakértők, bár mindegyik jó! Az adult közül bármelyik jó választás a felsoroltak közül. Azért fontos ezen tápok egyikét adni, mert ebben megfelelő arányban vannak azok az alapanyagok, amikre szükség van, és nem tartalmaznak más olyan dolgokat, amire nincs szükségük a nyusziknak. A tápnál fontos, hogy mindig fokozatosan váltjuk át egyikről a másikra, ugyanis nem tesz nekik jót a hirtelen váltás! Emellett a táp csak kiegészítés a széna és a friss növények mellé, így reggel-este szűk női marékkal érdemes adni, nem kell egész nap előtte lennie.

6. kérdés: Zöldségek és gyümölcsök csak kis mértékben, dobókocka méretű és csak 3-4 hónapos kora után ajánlott adni, azt is havonta 1-2 alkalommal. Nem ez a fő táplálékuk. Szóval zöldség és gyümi nélkül is megvannak, sőt!

7. kérdésre a válaszom: Szénának mindig előtte kell lennie, ugyanis a nyusziknak az emésztése folyamatos, és ha kiürül az emésztőrendszerük, akkor nagyon nagy bajok is lehetnek. Nekünk nem vált be a szénatartó. Mindig szanaszét szóródott belőle. Oda érdemes tenni egyébként ahol a vécéjük van, mert egyszerre szeretnek enni és pisilni ( furák :D ), ja és amúgy meg is eszik a kakijukat :D, szóval teljesen okés ez náluk, mivel így eszik vissza az emésztéshez szükséges bacikat. Mi a magasabb peremű macskavécébe tesszük eléjük a sok-sok szénát. Általában akkor mennyiséget mint amekkorák ők maguk. :) Szóval egy nyuszinak annyi szénát, mint amekkora ő maga. :)

8. kérdés: Mi mindkettőt kipróbáltuk, egészségesebb az itatótál, de akkor az inkább legyen kerámia, mert a műanyagot könnyen kiborítja. :D Illetve a golyós is jó lehet, de természetesebb a tál. Vannak nyuszik azonban, akik kisdisznó módjára isznak és nagyon vizes marad az álluk, ezért bőrgombásodást megelőzve inkább golyósitatóból adnak nekik inni, de ez NAGYON RITKA, szóval inkább a kerámia tálra szavazok!

10. kérdés: mindent is megrágnak, és akkor már inkább fa. Nekünk csak egy kis négylábon álló fa deszka van, az alá bújnak be ketten, de nincsenek oldalfalai, szóval kilógnak alóla :D

11. kérdés: butuska kis nyunnyerek, nem tudják mit szabad mit nem szabad megenni, ezért nekünk kell rájuk figyelni. 3 hónapos kora előtt inkább csak széna és táp, majd azután lehet lassan hozzászoktatni a friss fűhöz, fokozatosan kis mennyiségben. Ugyanis, ha nem így történik, akkor könnyen felpuffadhatnak. Sima füvet korlátlan mennyiségben ehet, ha már hozza van szoktatva. :)

12. kérdés: Nagyobb mennyiségben is (hozzászoktatás után), biztonságosan adható zöldek: fű, koriander, pitypang, kapor, sárgarépa zöldje, endivia, rukkola, uborka levele, tyúkhúr, málna levele, szeder levele. Emellett kaphatnak gyógynövényeket is, de ezeknek a mennyiségére érdemes figyelni! Például levendula, csalán, zsálya, kerti zsázsa, borsmenta, kömény, turbolya, oregánó, kakukkfű, bazsalikom, rozmaring, kamilla, citromfű. Fontos, hogy vegyszermentesek legyenek, és tiszta helyről legyenek szedve vagy a szárított forma is permetszer mentes helyről legyen!

13. Nekünk nagyon nem játszanak semmivel, de tudom, hogy lehet kapni játékokat. Labdákat szeretik, meg kartondobozokkal játszani. Én vécépapír gurigát szoktak két végén összehajtani és lyukakat vágni bele. Belülre szénát és pár szem tápot, vagy szárított fűszernövényeket teszek és ettől jó illatos és szeretik kiszedni belőle ezeket.

Bár nem kérdezted, de nagyon fontos az oltásuk! Két féle dologra kapnak oltás. Azonban ezt így nehéz elmagyarázni, erről van egy kép, ami nagyon jól összefoglalja, ezt szívesen elküldöm, de csak privátban! Apropó, nyugodtan írj!

Alapvetően nagyon-nagyon ajánlom a Törpenyuszisok csoportot Facebookon (már 30 ezer tagot számlál, szóval abba lépj be, ha szeretnél), ugyanis én is onnan tudom ezt a sok-sok infót, és mielőtt nyuszigazdi lettem, és közben is innen tájékozódtam!

2022. máj. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
2022. máj. 24. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!