Hogyan kell egy törpenyulat szobatisztaságra szoktatni?
Nem akarja megtanulni, hogy a wc-jébe kakiljon és pisiljen, pedig már jó ideje tanítom, a szobatársamnak is van, ugyan akkor vettük őket és az övé már rég csak a wc-be pisil, és alig kakil máshova és ugyan úgy tanítottuk őket. Nem tudom mit csináljak, hogy hamarabb megtanulja, pedig itt szerencsétlenkedek már mióta.
Valami tipp?
Milyen idős? Ivaros még? Ha ivaros, az nehezítheti.
A nyusziknak alapvető igénye, hogy egy helyre intézze a dolgait, kivételt képez a jelölés. Alapvetően a nyuszik a területek bogyókkal jelölik, de ha belakták a helyet, akkor ezt sokszor abbahagyják maguktól, ha nem, nagyrészt leszoktathatók róla. Én úgy szoktattam le az enyémet, hogy ha kint elpottyantott valahol egyet, akkor megmutattam neki a kakit (nem kell belenyomni az orrát vagy ilyenek, csak hogy tudja, mi az), és beraktam a ketrecben a wc-jébe a kakival együtt, majd becsuktam a ketrecet 5-10 percre. Ezt kitartóan játszottam kb. 1-2 hónapig, azóta teljesen szobatiszta. Egy-egy kósza kaki előfordul. A másik nyuszink az magától mindent a wc-be intéz, igazi úrihölgy.
Ha viszont kint pisil, és nem mindig ugyanoda, az jelzésértékű. Ivarosság esetén, a "kamaszkortól" kezdve ezzel az ivarosságát adja a tudtodra, vagy próbálja kijelölni a határait. Az alapvetően nem természetes, hogy ide-oda pisiljen. Vagy nem érzi (még) úgy, hogy az ő területe, tehát muszáj extrán megjelölnie, vagy a hormonok okozzák. utóbbin ivartalanítás segít (ami amúgy is erősen ajánlott), előbbin meg a megfelelő környezet biztosítása.
Attyaisten. Ne haragudj, de egy 7 hetes nyuszinak az anyukájával lenne a helye....
Mégis mióta van nálad?? Azt írod, jó ideje tanítod, de egy rendes szoktatás már, ahogy írtam, átlagban több hónap is lehet.
legközelebb tájékozódj, mielőtt állatot tartasz, mert ezzel kb traumatizálod a nyuszik, és az egészségét veszélyezteted!
Mondjuk inkább úgy, hogy "tenyésztőtől" van.
Az ilyen az szaporító, bármit is állítson magáról.
Eső után köpönyeg, de tényleg nézz utána az ilyesminek legközelebb, mert hatással van az egészségükre! Sokkal sérülékenyebbek a korai elválasztástól, traumatizálhatja őket, és nem tanulnak meg mindent az anyjuk mellett, amit amúgy megtanulnának.
Akkor két hete tanítod wc-re, az semmi. Folytasd tovább, és nézz utána a tartási követelményeinek. Ha téged lepisil, és ilyen pici még, akkor sokszor azt jelenti, hogy "az enyém vagy, szeretlek". Szóval ez inkább csak kellemetlen. Viszont az össze-vissza pisilés szorongás miatt is lehet. Van megfelelő helye? (részleteknek nézz utána neten, rengetek oldal van, ahol leírják). Legyen hova elbújnia, lehetőleg több is. legyen elég nagy alapterülete. A búvóhelyéről sose rángasd ki. A ketrecbe lazán vissza tudjon menni, ne szekrényen/polcon legyen, mert ha nem tud bármikor visszamenni a wc-re, akkor kb garantált, hogy sosem fogod tudni megtanítani (meg más miatt sem jó). A szobád belül megfelelő helyen leygen a ketrec (ne közvetlen napfényben/huzatban, ne közvetlen forgalmas ajtó mellett). Más állat ne járkáljon be hozzá. Az interakciókat ne erőltesd, akkor simogasd, ha odajön hozzád. A nyulak nagy része nem szeret ölben lenni és nem szereti, ha felveszik, így ezeket hanyagolni kell.
Szegény kis nyuszika😢
Nem rosszból írom de jól átvertek mert 8-10 hetes koráig szüksége az anyjára bármilyen állatnak.
Nekem is van 3 házinyuszim és őket is 8-10 hetesen kaptam.
Mindegy,már nálad van és nyilván törődsz vele mert akkor nem érdeklődnél nyuszi ügyben.
Szerintem kell neki még idő mire megtanulja mert kicsike még.
Az a módszer jó amit az egyik válaszoló írt hogy odatenni a wc-be a nyuszit és megérti utána hogy mi a helyzet csak legyél veke türelmes.
Köszönöm a tanácsokat, nem tudtam, hogy ilyen kicsi korban nem jó megvenni őket, vannak akik azt írják normális ilyenkor is.
Másnak utánanéztem már, van rendes helye, tápja stb, jó helyen van a ketrece, nem szoktam zaklatni, más állattal meg nem találkozik
Annyit tudok még tanácsolni a kitartáson túl, hogy a nyuszik, főleg a kicsik, szeretik maguk megválasztani a wc-ző helyet. Tehát érdemes lehet átmenetileg (!!) forgáccsal beszórni az egész helyét, és ahogy észreveszed, hogy rendszeresen egy helyre csinálja a dolgát, akkor odatenni a wc-t. Ez bevett gyakorlat. Idősebb nyuszik már jobban alkalmazkodnak, piciknél ez még nem elvárható. Viszont aztán a forgácsot hanyagold, vagy max a wc-be a pelletre menjen, hogy puhább legyen.
És tényleg, legyél kitartó, ez nem két hét alatt fog megtörténni. A kutyákat is sokszor hónapokig szoktatják a szobatisztaságra. Ez ilyen. Szegénykének elég nehéz most még egyedül, anyuka nélkül, légy vele türelmes és adj meg neki mindent, amit igényel.
Ajánlom egyébként, hogy lépj be Facebook-on a Törpenyuszisok csoportba. Ott helyes infókat fogsz kapni, ha kérdésed adódik. Az internet alapból tele van hülyeségekkel, kb havonta felrak ide valaki kérdést arról is, hogy mit csináljon a folyton verekedő hörcsögeivel. Az eladók is simán azt mondják, hogy persze, vigyél haza kettőt, jól ellesznek...pedig nem. Sajnos sok helyen mondanak hülyeséget. Nem szabad semmit azonnal elhinni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!