Vettem egy nagyon helyes kis törpenyuszit fehéret hogyan kell őt gondozni??
Először is a felszerelés. Minimum 100x50-es ketrecre van szüksége. Legyen benne egy önitató, egy kerámia tálka, egy szénatartó, egy búvóhely és egy alomtál is kelleni fog.
Az elején rakj a ketrecbe forgácsot. A nyuszi ki fog választani magának egy WC sarkot pár nap alatt. Ha ez megtörtént, akkor abba a sarokba rakd az alomtálat, és tegyél bele fapelletet. Ekkor forgácsra már nincs szükség, azt szedd ki. Csak a WC-ben legyen alom.
A ketrec ne legyen hőforrás mellett, se huzatos helyen. Ne irányíts rá se ventillátort, se klímát. Csendes, nyugodt helye legyen.
Etetés: friss víz mindig legyen az itatójában. Napomta cseréld, akkor is, ha nem itta meg az egészet. Széna is mindig legyen előtte!
Három hónapos koráig csak vizet, szénát és tápot kaphat. Tápból a MINIMUM a Cuni Complete. Eleinte a Junior változat, később az Adult. Napi kétszer 1-1 szűk marékkal kaphat belőle.
Három hónapos kora után nagyon lassan, egyesével lehet friss dolgokhoz szoktatni. A legjobbak a friss fűszernövények, mint pl. a bazsalikom, a petrezselyem. A pitypangot, a lóherét is nagyon szokták szeretni. Zöldséget ritkábban kaphat, gyümölcsöt nagyon ritkán és csak kis mennyiségben. Az ágak kérgét is szeretik megenni. Csak olyan fáról szabad szedni, ami biztosan nincs permetezve. Almafaág, fűzfaág, mogyoróág mehet nekik.
Bármilyen új dolgot adsz neki, nagyon fontos, hogy lassan szoktasd hozzá, és egyszerre csak egy új folgot adj neki. Ha hasmenése lesz valamitől, akkor azonnal vegyél el előle mindent, csak szénát és vizet kaphat, és vidd dokihoz.
Gondozás: a nyuszit TILOS fürdetni. Soha ne fürdesd meg. Fésülni viszont kell, főleg, amikor hullik a szőre. A hosszú szőrű fajtákat viszont naponta kell fésülni.
A nyuszit SOHA ne fektesd a hátára. Ilyenkor nem tud mozdulni, sokkot kap. Nyugodtnak tűnhet, de nem az! A jelenség neve tonic immobility, olvass utána.
Jutalomfalatok: bolti jutalomfalatot ne adj neki. Se dropsokat, se mézes rudat, semmit. Ezekben olyan dolgok vannak, amiktől a nyuszi megbetegedhet, meghalhat. Nem azonnal, így észre se veszed, hogy ezektől lett baja!
Egészség. A nyuszinak három bezegség ellen szüksége van oltásra: Myxomatosis, RHD1, RHD2. Az első kettőt kombinált oltás formájában fogja kapni. Kétféle kombinált oltás van, az egyiket félévente, a másikat évente kell megkapnia.
A nyuszi zsákmányállat, nem mutatja, ha beteg. Amikor már te is látod, hogy valami nem stimmel, akkor már lehet, hogy nagy a baj, azonnal exo-s dokihoz kell vinni! Hétvégén, ünnepnapokon és éjjel is, különben meghalhat! Akkor is, ha 200 kilométerre van a legközelebbi exo-s doki aki épp rendel.
Ivartalanítás: mindenképpen szükséges, akár fiú, akár lány nyuszid van. Egy csomó betegségtől megvéd, és javulni fog a nyuszi viselkedése, kezesebb, nyugodtabb lesz. A fiúknál megszűnik a büdös vizelet, a vizelettel jelölés, a lányoknál csökken az agresszív területvédés, morgás, és nem fognak méhrákot kapni és három évesen kínok között meghalni.
Facebookon lépj be a Törpenyuszosok csoportba, ott minden kérdésedre hamarabb kapsz MEGBÍZHATÓ választ. Segíteni fognak exo-s dokit találni a környékeden. Kérhetsz listát a nyuszik számára érthető ágakról, nöbényekről, zöldségekről, gyümölcsökről. Ajánlanak tápot, almot, mit hol érdemes beszerezni.
Cuni Complete táp a Zooplus-on a legolcsóbb. Megbízható bolt, mindig jó minőségben szállítanak.
Ha kérdésed van, tedd fel a Törpenyuszisok facebook csoportban, vagy nyugodtan írj nekem üzenetet. Boldog nyuszis éveket kívánok!
#5
Igen, ezt elfelejtettem leírni.
Legjobban egy ivartalan fiú - ivartalan lány páros jön ki egymással. Ha a mostani nyuszid ivartalanítva lett és teljesen felépült a műtétből, akkor fogadj mellé örökbe egy ellenkező nemű ivartalan társat! Keresd az Első Nyúlmentő Alapítványt facebookon vagy a weboldalukon!
Még ami eszembe jutott:
A nyuszik karmát rendszeresen vágni kell. Ezt a doki is megcsinálja, de később te is levághatod neki otthon. Ez azonban néhány nyuszinál szinte lehetetlen feladat. Én mindig a dokit kérem meg rá, neki engedi.
Gyógyszerek: megmentheti a nyuszi életét, ha kialakítasz neki egy kis házi patikát, hogy el tudd látni, amíg odaértek a dokihoz ha baj van. Pontos listát kérhetsz a Törpenyuszisok facebook csoportban, de a legfontosabbk: Meloxydil (fájdalomcsillapító), Fiberplex és BioLapis (probiotikum), Espumisan cseppek (emberi, babáknak való, puffadásra, gázosodásra). Legyen otthon 1, 2, 5, 10 ml-es fecskendőből pár darab ha gyógyszert kell beadni vagy kényszeretetni kell.
Szőroldód is jó, ha van, ha hullik a szőre, akkor minden nap kapjon belőle. Így elkerülhető, vagy csökkenthető az esélye, hogy a lenyelt szőr eldugítsa a nyuszi beleit. Segíti a lenyelt szőr távozását.
A szobát tedd nyuszibiztossá, mert mindent meg fog rágni, amit elöl hagysz. A kábelek rágásába belehalhat, ha megcsapja az áram! A szobanövényeket tedd elérhetetlen helyre, ezek mérgezőek a nyuszi számára!
Az almot 2-3 naponta teljesen le kell cserélni. A pisis részt minden nap szedd ki belőle.
Játéknak szeretnek mindent, amit rágni, tépni lehet. A faágakkal remekül elvannak, de jó lehet egy natúr, minta nélküli, nem ragasztott, nem kapcsozott, nem festett, tiszta kartondoboz. De arra figyelj, hogy ebből ne egyen meg sokat a nyuszi! (Pár falatból nem lesz baj.) A legjobb, ha csak cafatokra tépi. Konyhai papírtörlő gurigája is adható ha nem ragasztott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!