Milyen UV sugárzású lámpát (vagy fénycsövet) ajánlotok illetve milyen szűrőt sárgafülű ékszerteknősnek?
Van itt ahol lakom egy horgászbolt,ahol mindent meglehet találni láttam szűrőket de melyik a legjobb a teknősnek,mert kaptam egy akváriumot szűrővel együtt de halatt tartottak benne és az a szűrő elég gyenge mivel inkább szerintem levegőztetőnek jobban megfelelne mint szűrőnek...
Persze a teknősök ürüléke szilárdabb vagy durvább vagy hogy is mondjam... :D
Ahogy mondod, a teknős ürüléke nehezebb is, azt nem fogja felszedni neked egy szűrő sem. Ha mégis találsz olyan szűrőt, akkor az a teknőcöt is felveszi, szóval nem jó megoldás. (A túl erős áramlatok is stresszelik őket.) Ezt igazából neked kéne kivenni, amikor észreveszed, hogy ott van.
A külső szűrő a víz minősége és tisztasága miatt nagyon-nagyon fontos. Olyan tölteteket kell bele vásárolni, ami biztosítja a víz kémiai, biológiai és mechanikai szűrését. Ez igazából nem olyan bonyolult, mint amilyennek hangzik. Az fontos a szűrő megválasztásakor, hogy az akvárium víztartalmának legalább a négyszerese legyen a szűrő teljesítménye. Ezt lph-ban, tehát liter per órában adják meg. Ha például 300 liter vízben tartod (ha most nem is, idővel kelleni fog legalább ekkora hely és érdemesebb már most ehhez igazítani a szűrőt is, különben majd újat kell venni és ez így lenne gazdaságosabb), akkor minimum egy 4*300=1200 lph teljesítményű szűrőt kell venned. Ez azt jelenti, hogy óránként négyszer fogja átforgatni az akvárium vízét a szűrő, ha a teljesítményét nem korlátozza semmi. Ettől (megfelelő töltettel) lesz olyan az akvárium vize, hogy nem lesz benne beteg a teknőc. Alapjáraton, hogy jó legyen a víz a teknőc szempontjából egy rakat hasznos baktérium fog tanyázni a szűrőben, ők fogják a biológiai szűrést végezni. Miattuk a szűrő nem állhat 20-30 percnél tovább, mert utána exponenciálisan elkezdenek pusztulni a baktériumok és 1-2 hónap mire újra kifejlődnek. Szóval éjjel-nappal mennie kell. Szűrőtakarításkor szintén emiatt nem szabad csapvízzel lemosni a tölteteket, mert az ivóvíz fertőtlenítésére használt klór vagy ózon kinyírja ezeket a baktériumokat, csak az akvárium vízéből kivett, fertőtlenítőmentes vízzel szabad átöblíteni a szűrőanyagokat. Ezt tudom ajánlani:
A greenaqua megbízható, hamar szállítják. A pumpateljesítménynél lehet látni, hogy 1300 lph. Nyilván jó lehet más külső szűrő is, nyugodtan nézelődhetsz, de a pumpateljesítményre figyelj oda. A tölteteket le kell cserélni benne megfelelőkre. Ezt nem muszáj egyszerre, ha épp nincs meg az anyagi háttér hozzá, akkor lehet részletekben is, de így a gyári töltetek nem megfelelőek teknőshöz.
UV lámpából csak egyet tudok mondani, amiről tudom, hogy egyetemen tesztelt, teknősök számára biztonságos és megfelelő fénycső:
Na Zoo Med ReptiSun 10.0 T5HO UVB fénycső
Itt be is lehet szerezni:
Ezt úgy évente cserélni kell, egy év után már nem szolgáltat elegendő uv sugárzást. Minimum 30 cm legyen a távolság a teknőcök szigetétől, az se jó, ha sokat kapnak. Ehhez lehet nézni foglalatot, meg akkor érdemes hozzá venni általános világításnak egy 6000 kelvin színhőmérsékletű fénycsövet általános világításnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!