Ékszerteknős szeretnék, nagyon nagyon régen volt már nekem teknősöm, de elfelejtettem, hogy hogy kell takarítani a páncélját?
Nem kell tisztítani a páncélját, az pont úgy jó, ahogy van. Semmilyen vegyszer semmilyen körülmények között nem szabad még a közelükbe se juttatni. Fűtőszálakat lehet olcsón kapni, olyan 6000 körül kapsz 150 W-os Jager fűtőszálat.
Nagyon fontos a teknőcöknek a háromfajta lámpa beszerzése, ezt általában elszokták hanyagolni az emberek, de a teknőcök szempontjából létfontosságú.
Kell neki egy általános fényforrás, ami lehet egy 6000 K körüli színhőmérsékletű fénycső. Kell egy jól leellenőrzött uv-b fénycső és kell egy spot melegítő izzólámpa is. Mindegyiknek megvan a maga döntő szerepe a teknősök életében, nagyon fontos, hogy mind meg legyen. Ezek nélkül a legváltozatosabb betegségek tudnak kialakulni náluk.
Emellett szintén nagyon fontos egy jó külső szűrő a mechanikai, kémiai és biológiai szűrés végett. Ezzel magadon is segítesz, mert ritkábban kell takarítani, vizet cserélni. Másrészt az így előállított tisztább vízben szinte semmi esélye nem lesz semmilyen fertőzésnek vagy gombának.
Aljazatnak agyagmentes folyami homok kell, ez is szükséges, a napi foglalkozásuk nagy része abból áll, hogy ebben turkálnak és keresgélnek.
Alapvetően szükséges napozó sziget, ere a legjobb megoldás az úszó, vízszinthez igazodó sziget. Efelett 30-35 foknak kell lennie, de ezt nagyon pontosan le kell ellenőrözni, mert könnyen hőgutát tudnak kapni, ami végzetes lehet.
Nagy akvárium is kell nekik, nagyon értelmetlen dolog kicsit venni, hogy fél év múlva megint vegyél egy nagyobbat, így érdemes kapásból naggyal indítani. Kezdésnek két teknőcnek mondjuk legalább 200 liter, amit 1 éven belül le kell cserélni egy legalább 500 literesre. Szükségük lesz sok búvóhelyre, hogy ha félnek tudják magukat biztonságban érezni. Erre alkalmas lehet jó pár műnövény, kerámia félfatörzsek és egyéb dekorációs elemek.
Etetésnél szigorúan kerülni kell minden szárított dolgot. A legfőbb jó tanács pedig az, hogy sose higgy a kerekedőnek, mert egyrészt mindig le akar húzni, másrészt 99.99%, hogy nem ért a hüllőtartáshoz.
Nagyon nagy vonalakban így kezdődik egy teknőstartás. Emellett persze megfelelő irományokból sokat kéne még tanulni a megfelelő teknőstartásról és folyamatosan fejleszteni az akváriumot, hogy minél jobban le legyen modellezve a természetes élőhelyük, így a teknőcök minél jobban érezzék magukat. Természetesen stresszmentes környezet is kell nekik biztosítani, szóval nem simogatjuk, nem vesszük ki fölöslegesen, nem verjük az akváriumfalát, nem engedjük oda a kutyát, nem ijesztgetjük, nem zaklatjuk a teknőst. Nézni és csodálni szabad őket.
Még egyszer mondom, a fent leírtak csak az alapok és már ezek is nagyon drágák, szóval nagyon meg kell gondolni, hogy tényleg érdemes-e belevágni. Ezzel sokan nincsenek tisztában és amikor az egyébként 45 évig elő teknőc meghal fél-1, esetleg 2 évesen, akkor néznek, hogy mi történt... Az egyetlen ártatlan élőlény issza meg az egésznek a levét, szóval nagyon kérlek, hogy nagyon gondold meg képes leszel-e és egyáltalán akarod-e biztosítani ezeket a feltételeket.
Ja és persze január elsejétől kezdve nem csak a vörös fülű, de a sárga fülű tartása is be van tiltva. Ettől még persze biztosra veszem, hogy találunk a kereskedésekbe, de ezt se árt figyelembe venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!