Siakos kaméleon tartása?
megfelelő mennyiségű víz a kaméleon számára nélkülözhetetlen. Fontos tudni, hogy 95 %-uk nem találja meg az állóvizet, azaz nem megoldás, ha egy kis tálba vizet adunk neki. A terrárium falán vagy a leveleken megcsillanó vízcseppeket azonban hamar észreveszik, és onnan isznak, azt nyalogatják fel. A kis állat az első 3-4 hónapjában általában elég vizet tud felvenni a naponta 2-3 alkalommal megpermetezett levelekrők, illetve a terrárium faláról. Ha azt látjuk, hogy permezetés után egy-egy levelet szinte már szárazra nyalogatott, akkor arra a levélre óvatosan spricceljünk még, hogy tovább ihasson. 4-5 hónapos kora után érdemes egy csobogót vagy egy csepegtetőt venni vagy eszkábálni, amely elegendő ivóvizet biztosít számára. Egy másik kitűnő megoldás, ha fecskendőből vagy a kézi párásítóból itatjuk naponta-kétnaponta. Ez két-három perces művelet alkalmanként. Még további hasznos infót és videókat erről ITT találsz.
- Etetés: A kaméleon kizárólag élő eleséggel táplálkozik. Ez olyannyira igaz, hogy nagyon gyakran egy olyan eleségállatra sem mozdul rá, ami bár él, de nem mozog. Legtöbbször kivárja amíg az megmozdul, és utána vadássza le. Tápláléka 60-80 %-ban lehet a tücsök. A barna vagy a banán tücsköt etessük vele, esetleg a sávos tücsköt, bár ez utóbbi apróbb méretű és így többre lesz szükség belőle. (Az állatot lehetőleg délelőtt etessük, így egy egész napja van arra, hogy összelövöldözze magának a terráriumában mászkáló eleséget.) A tücsök a legpraktikusabb mint fő eleség, mert tápanyagtartalma kiváló, könnyen tartható a feletetés előtt, és olcsó. ITT
A további 20-40%-a a táplálékának lehet mindenféle egyéb eleség, pl.:
- sáska - természetesen a kaméleon testméretének megfelelő méretű (ezt általában imádják a kaméleonok, és nagyon jó is a tápanyag tartalma, etessük bátran. Minden méretben kapható. ITT)
- viaszmoly lárva (óriási a fehérje tartalma, és eléggé zsíros, és finom :) Imádják a kaméleonok, de könnyen túlságosan is rákaphatnak és hizlal. Nasiként adjuk.)
- csótány (etethetjük, de nem mindegyik kaméleon szereti, ez egyedfüggő. Van, amelyik csak ezt eszi.)
- lisztkukac és gyászbogárlárva (viszonylag alacsony a tápértékük, és nem mindegyik állat szereti, de a változatosság miatt adhatunk nekik) A kaméleonnal a gyászbogár lárva sokkal jobb, mint a lisztkukac. Ezt azonban nagyobb mérete miatt csak úgy kb. 3-5 hónaposan korában tudják elfogyasztani.
- rózsabogár lárva (sok sisakos kaméleon nem szereti, csak ímmel-ámmal fogyasztja, sok pedig rajonk érte. Próbáljuk ki. Ha ezt etetnénk, akkor nagy mérete miatt csak felnőtt kaméleonoknak adhatjuk.)
FONTOS: mindig a megfelelő méretű táplálékállatot etessük a kaméleonokkal. Erről ITT olvashatsz.
FIGYELEM: Fekete tücsköt NE etessünk a kaméleonnal, mert ez a típusú tücsök nagyon agresszív és ha nap közben nem fogy el az összes, a kaméleonunkat éjszaka, álmában megrághatja.
- Vitamin: Nélkülözhetetlen a jó minőségű vitamin a kaméleonok számára. Minden etetés előtt az eleségállatot vitaminoznunk kell. Ez a következőképpen történik:
Veszünk egy olyan műanyag dobozt, amiből a táplálék állat egészen biztosan nem ugrik ki, tücsök esetében ez kb. 20 cm magas. Az üres, száraz doboz aljába behintünk egy kis vitaminport, majd a tücsköt/táplálékállatot a dobozba szórjuk. A doboz tetejét lezárjuk, finoman összerázzuk, majd az így „panírozott” :) táplálékot a terráriumba szórjuk. A kaméleon fogja tudni a dolgát.... A dobozba hintett vitaminport több alkalommal is felhasználhatjuk. Addig jó, amíg a tücskökre a vitaminban való "megforgatás" alatt jelentősebb mennyiségű por ragad. Ha már a vitaminpor koszos, akkor cseréljük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!