Milyen gyíkot vegyek? Nektek melyik a kedvenc gyíkfélétek?
Már több mint 10 éve tartok egzotikus állatokat, és gondoltam beszerzek még egyet, de nem tudom milyen faj legyen. Volt már leopárdgekkóm, hegyi agámáim, pókjaim, teknősöm stb.
Mindegy hogy mennyire nehéz őket tartani (csak gyík legyen).
Én ezekre gondoltam: kaméleon, nappali gekkó,leopárdgekkó, szakállas agáma, de ha van még javaslatotok írjátok! :)
Várom a véleményeiteket!
(Pontos fajnevet és hogy miért) :)
(jajjdeutálomaztaszóthogygyík)
Budapesten a Leguánban és a Kistekiben láttam annak idején Uromastyx-okat, de már 2002 óta vidéken lakom. Ezekben a boltokban utána lehetne érdeklődni, de anno harmincezer körül volt az áruk, ráadásul befogott példányok voltak, ami külön rizikót jelent, mert nehéz megmondani, hogy milyen kondiban vannak. A vadbefogást általában nem szakemberek végzik, ezért gyakori probléma, hogy nem itatják őket - ez mindenféle hüllőre vonatkozik -, és mire a kereskedésbe kerülnek, már olyan mértékű visszavonhatatlan vesekárosodást szenvedtek, hogy bármit csinálunk elpusztulnak, a kérdés csupán az, hogy egy, kettő, esetleg több hét múlva, és hagynak-e hátra szaporulatot.
Hogy az eredeti kérdésre is válaszoljak én nagyon szeretem a kaméleonokat, de még jó tartás esetén is rövid életűek. Nálam a leghosszabb ideig egy sisakos kaméleon hím élt - három évig-, de többségükben egy-másfél évnél ritkán éltek többet. Tudomásom van arról is, hogy Szántai Jánosnál hét évig élt egy hím párduckaméleon, az irodalom szerint a háromszarvú kaméleon elélhet tíz évig is, de mivel hegyi fajról van szó, igényli az éjszakai lehűlést is: nappal 28-30°C, éjszaka 12-15°C.
A gekkókat mindenképpen ajánlom. Én általában a tapadó gekkókat jobban szeretem, de természetesen ez ízlés dolga, egy leopárd gekkó, vagy szalagos gekkó éppen olyan jó fej, mint egy toke, ráadásul nem annyira vehemens a természete.
Mindenképpen tisztázandó, hogy tartani akarod-e csupán, vagy gyakran kézbe venni őket. A tapadó gekkók nem annyira szelídek, ráadásul a bőrünkről a tapadólemezeikre került zsír rontja a tapadásuk hatásfokát. Ha nem elég jól fogjuk meg őket, akkor ledobhatják a farkukat, ami többé soha nem lesz már olyan szép, mint az eredeti. A nappali gekkók még a bőrüket is ledobhatják egy ügyetlenebb kézbevétel során, és az sem lesz már ugyanolyan, mint korábban. Ha kézbe akarod venni, akkor célszerűbb a leopárdgekkó, vagy még jobb a szakállas agáma. A kaméleonok többsége utálja, ha kézbe veszik, még ha el is tűri, az okozott stressz feltehetőleg rövidíti amúgy is rövid életét. Nekem mindössze egy olyan kaméleonom volt - hím sisakos -, amelyik kifejezetten igényelte a kézbevételt, de az is igaz, hogy összesen tizennégy hónapot élt.
Egy olyan állatot szeretnék ami könnyen szaporítható, és együtt tartható kisebb-nagyobb csoportokban, vagy párokban. Egy hím és egy nőstény állatot szeretnék, ez lenne az első amit szaporítanék. Hogy mennyire agresszív az nem nagyon számít, de persze örülnék ha nem harapná le a kezem elsőre, vagy ha kézbe vehetném.
A kaméleon nem tartható párban szóval az kiesett, a nappali gekkóról nem találtam ilyen adatot, szóval eddig a leopárdgekkó és a szakállas agáma van versenyben (és persze a ti ötleteitek).
A szakállas agámákról azt olvastam hogy egy hím és egy nőstény tartható együtt, de a nősténynek nem egészséges (rövidebb élethossz, kevesebbet eszik)...
A leopárdgekkókkal mi a helyzet? Ott sem tanácsos egy hímet és egy nőstényt együtt tartani, vagy ők boldogan meglesznek egymás mellett? (a tojásoknak csak örülök, azzal nem lesz gond)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!