Az axolotl ragaszkodóbb állat? Van valakinek ilyen állata?
Tartás [szerkesztés]
Axolotl.jpg
Az axolotlok tartása nem igényel különösebb odafigyelést, viszont viszonylag nagy akváriumban érdemes őket tartani. Ha nem elég nagy az akvárium (min 40-50 liter) főleg a kisebb példányok depressziósak lehetnek, majd elpusztulnak. (pl. egy 100x40x40-es medencében). Nagyon fontos, hogy ügyeljünk a víz tisztaságára, érdemes szűrőt használni, és a féléves vízcsere mellett gondoskodnunk kell a heti részleges vízcseréről, illetve az ételmaradék és az ürülék lehetőleg azonnali eltávolításáról. PH 6,5-től 8,5-ig is tartható az állat, a csapvíz némi állás után használható. Az ideális vízhőmérséklet 18-20 °C. Ügyeljünk rá, hogy ez alá ne nagyon csökkenjen a víz hőmérséklete, mert az állatok kedvetlenné és étvágytalanná válhatnak, ami pusztulásukhoz vezet.
Mivel az állatok szeretik a talajt túrni, ezért érdemes erős gyökérzettel rendelkező növényeket ültetni, melyek kevés napfénnyel is beérik, búvóhelyeket kialakítani. Az akvárium berendezése fákból és kövekből állhat. Az állatokat lehetőleg ne hálóval, hanem kézzel emeljük ki az akváriumból, ha szükséges. Tartására legalkalmasabb a vízinövényekkel beültetett, minimum 40-50 literes akvárium. Mivel az axolotl kerüli a fényt, nem szükséges az akváriumát megvilágítani, vagy csak nagyon gyenge fénnyel. Fontos, hogy szűrjük a vizet, és érdemes havonta egy alkalommal teljes vízcserét végezni.
Etetés [szerkesztés]
Földigilisztával, tubifexszel, kisebb (akár fagyasztott) halakkal, de akár marhaszívvel és májjal, csirkehússal is táplálhatjuk őket 2–3 naponta. Axolotjaink jó eséllyel csak a mozgó dolgokra fognak reagálni, ezért figyeljünk oda a maradék rendszeres eltávolítására. Ha véletlenül bekapja az állat az ujjunkat, ne ijedjünk meg, óvatosan várjuk meg, míg „belátja tévedését”, igyekezzünk nem megsérteni az állatokat körmünkkel.
Betegségek [szerkesztés]
Axolotlpainting.jpg
Mindenképpen igyekezzünk változatos étrendet kialakítani kedvenceink számára, mivel az elégtelen, túl zsíros, olajos táplálás problémákat okozhat. A farok, végtag és kopoltyúsérüléseket szenvedett állatokat (melyeket gyakran etetés közben szereznek társaiktól) tegyük külön a többi állattól, nagyon hideg vizes akváriumba. A csökkentett hőmérséklet egyébként is lelassítja a fertőzések terjedését. Nagyon óvatosan használhatunk még napi 1-2-szeri alkalommal 10 percig sófürdőt is (2-3 kanál konyhasó literenként), ez a bakteriális és gombás fertőzéseknél is segíthet. Mindig nagyon ügyeljünk a víz tisztaságára!! Igyekezzünk nem kitenni felesleges stressznek állatainkat (túl erős vízmozgás,túl meleg víz, hálózás).
Szaporításuk [szerkesztés]
Párzási időszakuk november és június között van. A hím jellegzetes feromonokat bocsát ki, majd lerakja az aljzatra spermazacskóját, amit a nőstény kloákájával felszippant. Nem sokkal ezután a nőstény 350–700 petét rak le a vízinövényekre, melyek 10–12 nap alatt kikelnek. A lárvákon 20-25 napos korukban megjelennek a mellső végtagok, majd 30–36 napos korukban a hátsó lábak is.
Ideális hőmérséklet az axolotl számára a 18–20 °C. A természetben vízi életmódot folytat, majd a száraz időszak bekövetkeztével - mikor élettere folyamatosan csökken - lassan elhagyja kopoltyúját és kimászik a vízből. Nedvességet csak a szaporodási időszakban keres ismét. Előfordulnak olyan időszakok, mikor ez az említett változás nem következik be, nem fejlődik ki a tüdeje, de az axolotl jellegzetessége, hogy lárvaállapotban is képes a szaporodásra, ha az ahhoz szükséges körülmények adottak.
szerintem kb annyira ragaszkodik mint egy hal...
Most lehet hülyén fog hangzani amit írok de:
A barátok közt-ben Laci kapott Gizitől egy ilyen állatot és jól megvannak egymással xD
Szóval szerintem igen
Valószínűleg a kérdező is ezért kérdezte, mert a BK-ban látta.
Biztos nagy kereslet az állatkereskedésekben az állat után, legalábbis a BK fanok körében. :-)
Tudok egy jó tenyésztőt nála szoktak lenni vadasak (barnák) és albínók is, ritkán aranyszínű (de azzal több a gond)
Persze, nem igényel odafigyelést, de az akvárium legyen tiszta, mert ha sok a kaki, akkor ammónia is lesz és abba belepusztul.
Amúgy nem hal, miért ne lenne memóriája?
Érdekesség:
Gyorsan regenerálódik, ha vmiért az agya felét elveszti képes vissza növeszteni heteken belül (megfelelő elkülönítéskor)
Ezért a sejtjeit próbálják a rák gyógyítására használni.
Amúgy most hétfőn láttam a mamutba vadasat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!