Nem tudom eldönteni milyen kisállatom legyen (? )
Hörcsög csak 1- 1.5 évig él, leghosszabb esetben is!
Ezen kvül büdös egy kicsit... nagyon aranyos, de nem élne sokáig!
A teki tvább él, de neki is meg kell teremteni mindent, ami szükséges, és figylej oda hogy megfelelő tápanyagot kapjon, Ca- ot is , hiszen a páncélja felpuhulhat és elpusztul. Azért olvass utána mi szükséges hozzá! :)
hörcsögök:
fajták: Szíriai aranyhörcsög
Dzsungáriai törpehörcsög
Campbell törpehörcsög
Roborovszki törpehörcsög
Kínai csíkos törpehörcsög
A hörcsögök éjszakai állatok. Ezt minden leendő hörcsögtartónak tudnia kell. Nem szabad őket nappal zavarni csak akkor ha feltétlenül szükséges. Inkább várjuk meg míg magától felkel minthogy felkeltjük, megzavarjuk álmában. Ez harapóssá is teheti. A törpehörcsögök általában korábban kijönnek házikójukból ill. nappal is van amikor kijöhetnek, de ezt is csak 10-10 percre.
Az összes hörcsögfajta egyedül érzi magát a legjobban, ezért semelyik fajtát ne tartsuk párban. A természetben csak párzási időszakban találkoznak egymással. Ivarérett korukig talán elviselik egymást de később úgy védik saját területüket, hogy véres harcokat is vívhatnak, melyek általában az egyik állat halálát hozzák.
Minden hörcsögfajtának más-más igényei vannak, ezt is figyelembe kell vennünk, hogy hörcsögünk jól érezze magát.
Pl.:
- A roborovszki törpehörcsögök sivatagi állatok ezért terráriumuknak kétharmad részében homok legyen.
A kínai csíkos törpehörcsögök fák tetején ill. sziklákon élnek azért nekik inkább magasabb terrárium kell (pl.: 80x50x80-as ). Ha lehet akkor legyen a terrárium hátfaláb 3D-s háttér és sok-sok faág melyek közé szénaházikókat lehet rakni.
A campbell törpehörcsögöket nem ajánlom gyerekek kezébe, mert őket a legnehezebb megszelidíteni . Nem nagyon szeretik ha kiveszik, dögönyözik őket. Sok türelemmel viszont ők is igazi barátokká válhatnak.
A dzsungáriai törpehörcsögök és a szíriai aranyhörcsögök talán a legkedveltebb hörcsögfajták de tudni kell hogy az aranyhörcsögök csak éjjszaka jönnek ki házikójukból és reggel 6-7 felé vissza is mennek aludni.
A hörcsögöknek nagyon nagy mozgásigényük van, ezért szükségük van egy nagy mozgástérre. Ennek mérete minimum 100x50-es alapterületű, és 50-60cm magas legyen. Ezen kívül szükségük van egy futókerékre, melynek minimum 20cm, aranyhörcsögöknél 25cm átmérője van. Azért van szükség egy ekkora futókerékre, mert ha nem egyenes a hátuk futás közben, gerincproblémáik lehetnek melyek az állat életét is lerövidíthetik. Még arra is kell figyelni, hogy a kerék egyik oldala zárt legyen, és hogy ne legyen „ ollós effektus” azaz ne legyen a kerék 2 oldalról megtartva. Ezen kívül szükségük van egy homokfürdőre, melyben meghemperegve bundájuk tiszta marad. Fontos, hogy ezt a homokot ne a játszótérről hozzuk neki, hanem nagyon finom csincsillahomok legyen. Hogy legyen hol elbújniuk kell nekik egy házikó melynek méretei minimum 20x15x10cm. A házikón kívül szükség van sok-sok bújókára, faágra, virágcserépre. Ha gondoljuk lehet neki „ásódobozt” csinálni, azaz a terrárium egyik végébe (kb. a 80.cm-nél) egy fa „falat” teszünk be és szilikonnal beragasztjuk. Ennek felső részén legyen egy kb. 5x5cm-es bejárat és vegyen előtte egy lépcső, hogy kis kedvencünk bejusson „ásódobozába”. Ez a lépcső lehet egy faág vagy bármi más pl. alagút is. A doboz belsejébe faforgácsot és szénát felváltva rakosgatjuk míg tele van a doboz. Ebben járatokat épít majd magának, mint a természetben. Persze ennie és innia is kell kedvencünknek ezért szerezzünk be egy akasztható, üvegre tapasztható golyós önitatót. Az etetőtál legyen kerámiából és minnél nehezebb, hogy a hörcsögünk nehogy fellökje. Ha lehet akkor vegyünk egy olyat amiben egy „választó” van, hogy a magokat a zöldségtől –és a gyümölcstől külön tehessük, mert a magok megszívhatják magukat a a zöldségek és gyümölcsök nedvével.
Alulra tegyünk faforgácsot, fenyőkérget vagy mindkettőt.
Fontos hogy legyen szénája és naponta kapjon friss zöldséget,gyümölcsöt (alma, répa, uborka, paprika, saláta-kis mennyiségben) .Semmiképp sem kaphatnak K-betűs zöldségeket, hagymát, sütit, sós nasikat! Magkeverék: Kisállat boltokban lehet kapni sok féle hörcsög eledelt, de ezek általában nem egészségesek számukra és nem is nagyon eszik meg. Ajánlom, hogy vegyünk nagypapagáj eleséget és „versele-laga hamster complete” tápot. Ezeket keverjük össze és naponta adjunk belőle egy evőskanálnyit.
A szíriai aranyhörcsög (Mesocricetus auratus) az emlősök (Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjához tartozó rágcsálófaj.
A hörcsögformák alcsalád legjobban ismert faja. Vadon élő populációja végveszélyben van, de háziállatként és tudományos kísérleti alanyként népszerű és elterjedt. A felnőtt egyedek testhossza 13–18 cm, és átlagosan 2-3 évig élnek. Az alcsalád legtöbb tagjához hasonlóan a szíriai aranyhörcsögnek nagy, tágulékony pofazacskói vannak, melyek pofájától a válláig érnek. A természetben táplálékukat járataikban halmozzák fel; az élelmet a pofazacskóikban szállítják otthonukba. Táplálékbőség idején hatalmas mennyiséget gyűjthetnek össze, egyetlen hörcsög járatában egyszer 25 kg gabonát találtak.
Az ivarérett nőstényeknek négynaponta van peteérésük. Ha egy nőstényt és egy hímet a tüzelési időszakon kívül teszünk egy ketrecbe, a nőstény megtámadhatja a hímet. A szíriai aranyhörcsög 16-18 napos vemhességi ideje a legrövidebb az ismert méhlepényes emlősök között. Egy alomban akár 20 kölyök is születhet, bár az átlagos alomméret 8. Egy gyakorlatlan vagy magát fenyegetve érző anyahörcsög elhagyhatja, vagy akár fel is falhatja utódait, ezért kezdő hörcsögtartók számára nem javasolt a faj szaporítása. Az első példányt, egy idős nőstényt George Robert Waterhouse brit zoológus találta Szíriában, 1839-ben.
A dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus) az emlősök (Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjához tartozó rágcsálófaj. 1–2 évig él. Valamikor sokat vitatkoztak arról, hogy a Campbell-hörcsög (Phodopus campbelli) alfaja-e. A vita lezárásaként külön fajként ismerték el a Phodopus sungorust.
A két faj nem válik el egészen egymástól. Hasonlóságuk miatt könnyen összetéveszthetők, ezért gyakori a véletlen fajkeveredés. Ez mindkét fajtát kihalással fenyegeti. Testmérete 6–11 cm, súlya legfeljebb 50 gramm. Harmadakkorra, mint európai rokonai, és mérete fele az ismertebb szíriai aranyhörcsögének. Bundája sűrű, háta szürke, közepén fekete csíkkal. Hasa fehér, farka rövid. Télen kivilágosodik, néha egészen fehérré válik. Fekete szeme aránylag nagy. Eredeti élőhelye Belső-Ázsia és az orosz sztyeppék. Vadon nagyrészt Szibériában él, megtalálható Dzsungáriában, Mandzsúriában, Kazahsztánban és Mongóliában. Barlangját 1 méterre a föld alá ássa. Kedvenc talajtípusa az agyagos löszös; ezek a legjobb gabonaföldek. Otthona több kamrából áll, amiket számos kijárat köt össze a külvilággal. Van köztük hálókamra és illemhely is, de a legtöbb tápanyagraktárként szolgál. A dzsungáriai törpehörcsögnek többféle színárnyalata van, bár nem annyi, mint a Campbell-hörcsögnek. A legelterjedtebb a vadas (sötétbarna/szürke) illetve a pearl (fehér/szürke) szín, de létezik az ún. kék (valójában halványszürke) és a „winter-white” színárnyalat is. Ezeken kívül Campbell-hörcsögök kereszteződéséből különleges színű hörcsögöket tenyésztettek ki. Legismertebb Magyarországon megtalálható Campbell-dzsungáriai hibridek: mandarin, narancs (piros szemű), pearl-mandarin, barna, bézs.
A Campbell–hörcsög vagy más néven Campbell–törpehörcsög (Phodopus campbelli) az emlősök (Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjához tartozó rágcsálófaj. 1-3 évig él. Megjelenése hasonló mint a Dzungáriai törpehörcsögöké. Tartásuk sem külömbözik túlságosan. Csak a campbell törpehörcsögök kicsit morcosabbak
A Roborovszki-törpehörcsög (Phodopus roborovskii) az emlősök (Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjához tartozó rágcsálófaj. Nevét Vszevolod Ivanovics Roborovszkij orosz felfedezőről kapta.
Az állat a Phodopus nem típusfaja. Meglehetősen távolról, Oroszország Kínával és Mongóliával határos területéről került Európába, majd Magyarországra is. Eredeti élőhelyén főleg a sztyeppés, félsivatagos területeken él. Népszerűsége annak tudható be, hogy még a hörcsögök közt is ez a faj fejlődik a legkisebbre, testhosszúsága maximum 7,5-9,2 cm, a farokhossza csupán 0,8-1,1 cm. Szemei és fülei a testéhez viszonyítva nagyok és feltűnőek. Hátát zsemlebarna és fekete, torkát és hasát fehér, nagyon finom tapintású szőrzet borítja, ezzel még a -15 °C-ot is túléli. Lábai nagyon kicsik. Származási helyén föld alatti kotorékban él, amely 30–50 cm-re van a földfelszíntől, és két kijárattal rendelkezik.
Májustól szeptember végéig szaporodik. A nőstény 20-22 napig vemhes. Egy-egy fialáskor 3-9 utódot hoz a világra. Az átlagos alom öt-hat egyedből áll.
A kínai csíkos törpehörcsög (Cricetulus barabensis) az emlősök (Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjához tartozó rágcsálófaj.
Az állat a Cricetulus nem típusfaja. Ez a hörcsögfaj Ázsia középső és keleti részén él. Nevével ellentétben nemcsak Kínában, hanem Kazahsztánban és Mongóliában is honos.
Kedvelt élőhelye a sztyepp, tajga, fával gyéren benőtt területek. A kifejlett hörcsög testhossza mindössze 8-12 cm, rövid farka 2-3mm . Testsúlya 40-50 gramm. A hím kicsivel nagyobb, mint a nőstény. Fejének és testének felső része szürkésbarna, hasi oldala fehér. A háta közepén, a gerinc mentén fekete csík fut végig. A nappalt átalussza és alkonyatkor kezd mozgolódni. Egész éjjel táplálékszerző úton van. Téli álmot nem alszik. Földben ásott kotorékban lakik, 50-60 centiméteres mélységben. A közönséges hörcsögöknél jobban szocializált.
Elsősorban füvekkel és magvakkal táplálkozik, de nem veti meg a rovarokat sem.
Szaporodása
kínai csíkos hörcsög szaporodási időszaka márciustól októberig tart. A nőstény 21 napos vemhesség után 5-6 utódot hoz a világra. A kicsik csupaszon és vakon születnek, súlyuk 2-3 gramm. 6-8 naposan testüket selymes szőrpihe borítja. Szemüket 9 napos korukban nyitják ki. 2 hetesen már kezdenek szilárd táplálékot fogyasztani. A nőstény 3 hetes korukban választja el a kölyköket, amelyek 6-8 hetes korukban válnak ivaréretté.
Ha a kínai csíkos hörcsög elszaporodik, nagy károkat okozhat a mezőgazdasági kultúrákban, főként a gabonafélékben.
Bármilyen állatot megszeretünk, egyszer úgyis meghal.
A hörit lehet gyömöszölni, a teknőst inkább csak nézni.
A csukjás patkány meg 6 évig él és az még okos is, tanítható. Vagy zsírfarkú egér, bár olyat még nem láttam, de állítólag az a patkánynál is okosabb és nem harapja meg a gazdáját soha.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!