Mi alapján lehet megkülönböztetni a gabonasiklót, a királysiklót és a tejsiklót?
A vörös gabonasiklón kívül ezek nem fajok. A Pantherophis nembe tartozik (P. guttatus), ennek a nemnek egyes fajai angolul "corn snake" (gabonasikló), más fajok "rat snake" (patkánysikló) néven futnak. A hivatalos fajnáv magyarul vörös gabonasikló, amennyire tudom, a nem összes többi faját magyarul patkánysiklónak hívják.
A "királysikló" egy nem, a Lampropeltis, amiben van 12 faj.
A "tejsikló" magyarul nemlétező fogalom, a "milksnake" tükörfordítása angolból. Angolul egyes Lampropeltis fajokat neveznek "milksnake"-nek, az Eastern milksnake az a L. tiangulum, hivatalos magyar neve vörös királysikló. Ennek van egy tucatnál is több alfaja, pl. a Honduran milksnake, de magyarul ez is hondurasi királysikló.
Amúgy ez a két nem azonos nemzetségbe tartozik, tehát genetikailag viszonylag közeli rokonai egymásnak.
Ha a külső jegyek alapján való megkülönböztetésre gondolsz, ha valamelyik fajra csak úgy ránézel, és nem ismered azt a fajt, nem biztos, hogy be tudod sorolni valamelyik nembe (Lampropeltis vagy Pantherophis). Vannak "általánosságok" a külső bélyegekre, de ezeknek a hobbiban elterjedt fajoknak annyiféle színváltozatuk van, meg egyes fajokat is kereszteznek egymással, hogy nem 100%, hogy el fogod találni, hogy pontosan milyen faj vagy milyen hibrid. Általános irányelv: megnézel egy csomó kígyót, megkérdezed, melyik faj, és előbb-utóbb meg fogod így tanulni. Egyáltalán nem tudományos ökölszabály (én nem is 100%, csak irányelv): ha foltos, gabona. Ha csíkos, király.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!