Hogyha egy varosi gyerek, tanyat szeretne, de se csaladban, se ismerosei kozott nincs segitseg, akkor ha egyetlen szakmat valaszthatna, melyiket tanacsolnad, milyen tanfolyamot ajanlanatok neki?
Varosi gyerek vagyok (24 eves), 24 eve panelhazban vagyok. Gyulolom, es meg elegeltem. Gyerek korom ota szeretem a farmereket, es az allatokat ( ki ne szerette volna gyereknek a farmeres-lovas filmeket :) ). Nem regiben volt szerencsem egy fel evet dolgozni Hollandiaban, uveghazban. A szallas mellett volt egy tanya, rengeteget bamultam, es jartam arra ki setalni, nezegettuk az allatokat stb. Vegul eldontottem hogy mit is szeretnek, egy tanyat, ami biztositja barmilyen modon a megelhetesem (allat tenyesztes, noveny termesztes stb.) Tehat a kerdesem az lenne, ha a cel egy gazdasagos tanya lenne, akkor melyik szakma alapos kitanulasat ajanlanatok?
Illetve mihez kezdenetek a helyemben?
Nehany info amit ugyis megkerdeznetek hogy pontosan tudjatok valaszolni!
Szakmai vegzettsegem: szakacs (nem tul hasznos ide most)
Kezdo toke: Legyen mondjuk ugy 15 millio a kezdetekre
Javaslatom:
1. gyakornokság vagy más fizikai tapasztalatszerzés elengedhetetlen (a mindennapok a tanyán nem csak szépek és vonzóak, hanem kemények és demotiválók is)
2. tisztába kell kerülni alapvető közgazdasági kifejezésekkel: hozzáadott érték, jövedelmezőség, optimális üzemnagyság ilyesmi, hogy kialakíthass egy önellátó, de inkább piacra termelő mgi- i üzem üzleti tervét, ill. erre alapuló reális jövőképet. E tervekből vissza lehet számolni a tőkeigényt,
3. és azon belül, amit megszerettél mezőgazdasági szakterületet (uborkatermesztés vagy lótenyésztés v akármi) azt ki kell tanulni, szakma szerint.
(A szakácsság nem lesz rossz később, ha programturizmusban, élményalapú vendéglátásban gondolkodsz.)
Sok sikert!
Hát figyelj. Az a baj hogy amit te idilliként elképzelsz, hogy ott kapirgàlnak a tyúkok az udvarban, a legelön meg legelészik 6 tehén, nem létezik.
Én olyan helyen dolgozom, ahol mindenfajta állattenyésztési dolgokat tartuk. A lovasfelszereléstől kezdve a tisztítószerekent át a csirkeól technológián keresztül a bàràny füljelzőig és a villanypásztorig mindent.
Csak hogy néhàny adatot írjak: egy 1000 négyzetméteres csirke ól berendezése kb 20 millió forint. Ha van hozza èpület. Ha nincs èpület, az kb 80 millió. Ezen kb 15 000 db csirke fér el ami kb 4 millió hasznoz hoz egy szezon alatt.
Sertèsben ugynaezek az adatok adatok, talàn mèg többe kerül a technológia. 1000 db hízó fér el benne, keresel vele 3 hónap alatt 4-6 millót.
Fejősteheneknèl egy fejöhàz megépítése belekerül kb 600 millió forintba!!
Tehàt rohadt sokba kerül, ès egy életen àt sem hozza vissza a bele fektetett pènzt. Max az unokàidnak.
De hogy màsik pèldàt is ìrjak.
Szüleim néhàny éve fiatalgazdás pályázaton nyertek 12 milliót. Vettek 60 db anyajuhot és 1 kost. Ha jól emlkèszem, akkor az anyajuhok àra 35 000 ft/db volt. Na egy èv alatt normàl esetben 1-szer ellenek, egy kisbàrànyt 18-22 000 forintért tudsz eladni. Tehàt 2 èv mire az anyàk árs visszajön. És akkor nem beszéltünk a rengeteg szénáról amit ha meg kell venned akkor totàl mínuszba jössz ki, de ha van nagyonsok hektár kaszàlód, akkor meg venned kell traktort, bàlázóval (10 millió körül van), mert különben a bebàlàzott szèna èrtékènek kb 1/3-át elviszi a bérbàlàzó.
Nagy vonalakban hirtelen ennyit tudtam elmondani, ha ìrj nyugodtan ha valami kèrdésed lenne.
Olyan, hogy van egy tanyád, meg körülötte pár hetár földed és abból szépen eléldegél a család, ilyen nincs.
4 féle tanyasi ember van:
Gazda: többtíz hektár föld, nagy területen alkalmazható munkagépek, kombájnok, hatalmas tároló épületek, stb. Ennek kiegészítője lehet valamilyen állat. Marha, vagy sertéstelep, tejház, ilyesmi. Feltétele a földműveléshez gépszereléshez való hozzáértés és hatalmas tőke.
Hobbi paraszt: jól fizető munkahellyel (sokszor külföldön), vagy saját vállalkozással rendelkező jómódú ember. Kis területtel, inkább hobby jellegű állatokkal fogalkozik (ló, alpakka, strucc, kutyák, stb) Ennek feltétele egy magasan átlag feletti rendszeres jövedelem.
Ottrekedt paraszt: örökségből, vagy idős korára rajtamaradt, föld nélküli ingatlan. Általában valami romos tanya, amiben a kihalt a gazda özvegye, családja tengődik. Ehhez kell egy rokon, ismerős aki tanyán él és rádhagyja az egészet.
Kényszer tanyasi: kizárólag az anyagi helyezete miatt szorult ki tanyára, legtöbbször nem a saját tulajdona, vagy jog nélkül költözött lakatlan tanyába. Életkörülményei vetekszenek egy hajléktalanéval. Párszáz ezerért sok ember örömmel rádíratná az amúgy totálisan haszontalan, düledező szarját.
Hirtelen ilyen lehetőségek vannak. Hogy milyen iskola kell a tanyához? - kb az összes :)
Mielőtt belevágsz, nézz meg minél több és többféle tanyát. Aztán amelyik módszer és tevékenység megtetszik azt kezded el csinálni. Például én bár parasztgyerekként nőttem fel, de nem voltak méheink, én meg azt akartam a megörökölt tanyán csinálni. Ezért eljártam több méhészhez napszámosnak. Az elméletről meg annyit hogy szinte minden szakkönyv fent van a neten. Vagyis a tudásba nem hogy nem fektettem pénzt, hanem még kerestem is közben.
Egyet értek veled abban hogy a panelt utálod. Mivel én is vettem egyet, abban a reményben hogy városon úr leszek. Aztán a számlák fizetésével mások profitját termelő rabszolga lettem. Vagyis nem lakást vettem hanem börtöncellát. Persze ebből is tanultam. Megerősítette nálam azt a szabályt, hogy amit ingyen ad a természet némi közreműködéssel vagy akár anélkül, az az igazi szabad és úri élet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!