Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Hogyha egy varosi gyerek,...

Hogyha egy varosi gyerek, tanyat szeretne, de se csaladban, se ismerosei kozott nincs segitseg, akkor ha egyetlen szakmat valaszthatna, melyiket tanacsolnad, milyen tanfolyamot ajanlanatok neki?

Figyelt kérdés

Varosi gyerek vagyok (24 eves), 24 eve panelhazban vagyok. Gyulolom, es meg elegeltem. Gyerek korom ota szeretem a farmereket, es az allatokat ( ki ne szerette volna gyereknek a farmeres-lovas filmeket :) ). Nem regiben volt szerencsem egy fel evet dolgozni Hollandiaban, uveghazban. A szallas mellett volt egy tanya, rengeteget bamultam, es jartam arra ki setalni, nezegettuk az allatokat stb. Vegul eldontottem hogy mit is szeretnek, egy tanyat, ami biztositja barmilyen modon a megelhetesem (allat tenyesztes, noveny termesztes stb.) Tehat a kerdesem az lenne, ha a cel egy gazdasagos tanya lenne, akkor melyik szakma alapos kitanulasat ajanlanatok?

Illetve mihez kezdenetek a helyemben?

Nehany info amit ugyis megkerdeznetek hogy pontosan tudjatok valaszolni!


Szakmai vegzettsegem: szakacs (nem tul hasznos ide most)


Kezdo toke: Legyen mondjuk ugy 15 millio a kezdetekre



2019. márc. 20. 02:22
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Nagyon sok penz kell es nagyon nehez is.
2019. márc. 20. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
58%
Milyen mások vagyunk. Én kis korom óra azt szeretném ha egy városban lakhatnék ahhol nincs kert. Végre nem kellene reggelente félórát gyalogolni a buszhoz. nem kellene hetente füvet vágni, meg azokata qurva növényeket kapálni. Meg egy város szeritem sokkal csendesebb. Nincs egész napos traktor, daráló, rotakpa zúgás
2019. márc. 20. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
97%
Városiként legelőször egy aranykalászos gazda tanfolyamra lesz szükséged, mert enélkül földet nem vásárolhatsz. Utána gondolkozhatsz azon, hogy miből szeretnél megélni. Sajnos a mezőgazdaságból csak úgy lehet megfelelő jövedelmet termelni, ha nagyban csinálod. Ha az üvegházas kertészetre van már némi rálátásod, akkor abban érdemes gondolkoznod. Vannak különböző tanyával kapcsolatos pályázatok, amikkel a fiatalokat próbálják ösztönözni a tanyasi életre, talán még egy üvegházra is tudsz pályázni. Egyébként is vannak mindenféle támogatások a földre és az állattartásra. Felénk inkább a fóliasátrak vannak elterjedve, ahol leginkább paprikát és paradicsomot termelnek. 15 millióból ellehet indulni ezen az úton. Itt egy szakmát se érdemes kitanulni, a legjobb, ha mindenhez értesz majd valamennyit. Amúgy én tanyán élek, de van munkahelyem, tehát nem ebből tartom fenn magam. Így inkább hátrány, mint előny. Mindenhova csak autóval tudok eljutni, egy normális bevásárlást is 10-12 km-re tudok megejteni. Pár éven belül tervezem is a költözést.
2019. márc. 20. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Javaslatom:


1. gyakornokság vagy más fizikai tapasztalatszerzés elengedhetetlen (a mindennapok a tanyán nem csak szépek és vonzóak, hanem kemények és demotiválók is)

2. tisztába kell kerülni alapvető közgazdasági kifejezésekkel: hozzáadott érték, jövedelmezőség, optimális üzemnagyság ilyesmi, hogy kialakíthass egy önellátó, de inkább piacra termelő mgi- i üzem üzleti tervét, ill. erre alapuló reális jövőképet. E tervekből vissza lehet számolni a tőkeigényt,

3. és azon belül, amit megszerettél mezőgazdasági szakterületet (uborkatermesztés vagy lótenyésztés v akármi) azt ki kell tanulni, szakma szerint.


(A szakácsság nem lesz rossz később, ha programturizmusban, élményalapú vendéglátásban gondolkodsz.)


Sok sikert!

2019. márc. 20. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Hát figyelj. Az a baj hogy amit te idilliként elképzelsz, hogy ott kapirgàlnak a tyúkok az udvarban, a legelön meg legelészik 6 tehén, nem létezik.

Én olyan helyen dolgozom, ahol mindenfajta állattenyésztési dolgokat tartuk. A lovasfelszereléstől kezdve a tisztítószerekent át a csirkeól technológián keresztül a bàràny füljelzőig és a villanypásztorig mindent.


Csak hogy néhàny adatot írjak: egy 1000 négyzetméteres csirke ól berendezése kb 20 millió forint. Ha van hozza èpület. Ha nincs èpület, az kb 80 millió. Ezen kb 15 000 db csirke fér el ami kb 4 millió hasznoz hoz egy szezon alatt.

Sertèsben ugynaezek az adatok adatok, talàn mèg többe kerül a technológia. 1000 db hízó fér el benne, keresel vele 3 hónap alatt 4-6 millót.

Fejősteheneknèl egy fejöhàz megépítése belekerül kb 600 millió forintba!!

Tehàt rohadt sokba kerül, ès egy életen àt sem hozza vissza a bele fektetett pènzt. Max az unokàidnak.

De hogy màsik pèldàt is ìrjak.

Szüleim néhàny éve fiatalgazdás pályázaton nyertek 12 milliót. Vettek 60 db anyajuhot és 1 kost. Ha jól emlkèszem, akkor az anyajuhok àra 35 000 ft/db volt. Na egy èv alatt normàl esetben 1-szer ellenek, egy kisbàrànyt 18-22 000 forintért tudsz eladni. Tehàt 2 èv mire az anyàk árs visszajön. És akkor nem beszéltünk a rengeteg szénáról amit ha meg kell venned akkor totàl mínuszba jössz ki, de ha van nagyonsok hektár kaszàlód, akkor meg venned kell traktort, bàlázóval (10 millió körül van), mert különben a bebàlàzott szèna èrtékènek kb 1/3-át elviszi a bérbàlàzó.


Nagy vonalakban hirtelen ennyit tudtam elmondani, ha ìrj nyugodtan ha valami kèrdésed lenne.

2019. márc. 20. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
A mezőgazdaságot és a tanyasi életet sokféleképpen lehet csinálni. Lehet úgy is ahogy előttem írták, hogy pénz befektetéssel és megtérüléssel való kalkulálással. De lehet úgy is ahogy például a szüleim csinálták, vagy egyik rokonom csinálja ma is. Vagyis gondosan ügyeltek arra hogy pénzt lehetőleg semmit se fektessenek be. Például a szüleim a saját két tehénnel munkálták meg a földjüket. Lett volna pénzük traktorra vagy traktorossal megmunkáltatni. De így jobb érzés volt. Vagy a rokonom egy fillért nem adott ki méhekre. Egy méhrajt talált az erdőben amit befogott és az évek során több méhcsaláddá fejlesztette. A lépet maga önti otthon és másra sem ad ki pénzt. Ez a minimális vagy szinte nulla Ft befektetésre való törekvés később városon még nekem is jól bejött mikor elektronikai terméket gyártottam. Hát még a tanyasi életnél. A szüleimet szinte irritálta ha valami komolyabb befektetést akartam ott véghezvinni. Például drótkerítés vásárlása helyett maga készítette a léckerítéshez hasonlót a földjén termett fából. Vagy vízórás víz helyett szigorúan a házi vízműhöz ragaszkodtak. Vagy a rokonom a pisztrángos tavába saját készítésű függőleges tengelyű szélmotorral oldotta meg a vízhúzást. Azért nem kellett villanyszámlát fizetni. Persze magam is dolgoztam olyan tanyán is, ahol a tulaj igyekezett minden munkától megszabadulni és inkább pénzből oldott meg mindent. Úgy is lehetett csinálni, de az már nem az eredeti tanyasi élet hanem vállalkozás, amit városon is szoktak csinálni más területeken. Az a módszer már elveszti az eredeti tanyasi élet varázsát. Például az egyik volt munkatársam is mezőgazdasági vállalkozó lett. Mert arra gondolt hogy a tanyán ahol született és felnőtt, milyen laza és szabad élete volt. Mégsem úgy csinálja. Hanem gépei vannak, állami támogatásokkal kalkulál. Aztán panaszkodik hát hogy milyen rongy az élete. Például mert az állam mindent meg akar szabni neki. Panaszkodott hogy szabad és laza életre vágyna. Mikor említettem neki hogy akkor miért nem például az apám módszerével lett parasztember, vagy úgy ahogy a saját szülei is éltek a tanyán, persze kinyögte hogy a kapzsiság miatt került ilyen helyzetbe. Azt hitte állati sokat nyer és milliomos lesz. Végül is milliomos a nagy telepével és a gépeivel. De egyben rabszolga is, az állam belepofázik abba hogy mire adta ki a támogatást. Márpedig tanyára nem azért költözik valaki hogy mások elvárásainak tegyen eleget. Azt gyárban is lehet csinálni vagy városi vállalkozóként.
2019. márc. 20. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Olyan, hogy van egy tanyád, meg körülötte pár hetár földed és abból szépen eléldegél a család, ilyen nincs.

4 féle tanyasi ember van:

Gazda: többtíz hektár föld, nagy területen alkalmazható munkagépek, kombájnok, hatalmas tároló épületek, stb. Ennek kiegészítője lehet valamilyen állat. Marha, vagy sertéstelep, tejház, ilyesmi. Feltétele a földműveléshez gépszereléshez való hozzáértés és hatalmas tőke.

Hobbi paraszt: jól fizető munkahellyel (sokszor külföldön), vagy saját vállalkozással rendelkező jómódú ember. Kis területtel, inkább hobby jellegű állatokkal fogalkozik (ló, alpakka, strucc, kutyák, stb) Ennek feltétele egy magasan átlag feletti rendszeres jövedelem.

Ottrekedt paraszt: örökségből, vagy idős korára rajtamaradt, föld nélküli ingatlan. Általában valami romos tanya, amiben a kihalt a gazda özvegye, családja tengődik. Ehhez kell egy rokon, ismerős aki tanyán él és rádhagyja az egészet.

Kényszer tanyasi: kizárólag az anyagi helyezete miatt szorult ki tanyára, legtöbbször nem a saját tulajdona, vagy jog nélkül költözött lakatlan tanyába. Életkörülményei vetekszenek egy hajléktalanéval. Párszáz ezerért sok ember örömmel rádíratná az amúgy totálisan haszontalan, düledező szarját.


Hirtelen ilyen lehetőségek vannak. Hogy milyen iskola kell a tanyához? - kb az összes :)

2019. márc. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim válasza:
Az élet iskolája a legjobb. Szerezz gyakorlatot és nem csak tudásod lesz, hanem meglátod az árnyoldalait is, és meglátod pár hónap után, hogy tényleg erre vágysz e. Egyébként nemes gondolat a tiéd és becsülendő, ha valaki erre érez hivatást.
2019. márc. 20. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Mielőtt belevágsz, nézz meg minél több és többféle tanyát. Aztán amelyik módszer és tevékenység megtetszik azt kezded el csinálni. Például én bár parasztgyerekként nőttem fel, de nem voltak méheink, én meg azt akartam a megörökölt tanyán csinálni. Ezért eljártam több méhészhez napszámosnak. Az elméletről meg annyit hogy szinte minden szakkönyv fent van a neten. Vagyis a tudásba nem hogy nem fektettem pénzt, hanem még kerestem is közben.


Egyet értek veled abban hogy a panelt utálod. Mivel én is vettem egyet, abban a reményben hogy városon úr leszek. Aztán a számlák fizetésével mások profitját termelő rabszolga lettem. Vagyis nem lakást vettem hanem börtöncellát. Persze ebből is tanultam. Megerősítette nálam azt a szabályt, hogy amit ingyen ad a természet némi közreműködéssel vagy akár anélkül, az az igazi szabad és úri élet.

2019. márc. 20. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Szerintem ez nem ennyire szép és idilli, ahogy elgondolod kérdező.
2019. márc. 20. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!