A tehénnek csak akkor van teje ha borja is van?
Na, akkor tegyük tisztába, mert ez így elég nagy káosz lett...Tehát:
1.Azt az állatot, amelyik élete első borját fogja világra hozni, előhasi üszőnek hívjuk. Neki még sosem volt teje, most fog először kitőgyelni, a vehemidő utolsó szakaszában, ellés előtt.
2.Ha megellett, az első tej, amit ad, a kolosztrum, más néven föcstej. Ez, ahogy írták is, zsírosabb, sűrűbb állagú az általad ismert bolti tejnél. Ebben vannak azok az immunanyagok, amelyre az újszülött borjúnak szüksége van. Ezt mindenképpen meg kell innia. A föcstejes időszak normális esetben 7 napig kellene, hogy tartson, a nagyüzemekben a borjak összesen 1 napig kapják ezt a tejet, utána a mama megy a termelésbe.
3. Mivel folyamatosan fejjük a tehenet az ellés után (ez már az álatalad ismert, feldolgozásra kerülő tej), a tejtermelése nem áll le, mert ő úgy érzékeli, hogy szükség van a tejre, mivel az folyamatosan elfogy.
4. Közben újra meg kell termékenyíteni a tehenet, hogy legyen második ellése is. (Különben a következő évben nem termelne tejet. A laktációs idő sem nyújtható el a végtelenségig, a tej előbb-utóbb magától is elapad, ha nincs új ellés)
5. A második ellés előtt, amikor már közel jár a vemhesség utolsó szakaszához, el kell apasztani a tejét, hogy felkészülhessen az új ellésre.
6. Az új ellés után kezdődik minden előlről, és innentől az elsőborjas üszőnket már tehénnek hívjuk.
Summa summarum: igen, a tehénnek csak akkor van teje, ha borja is van ÉS rendszeresen fejik.
Miért csak egy napig kapja a borjú az anyja tejét?
Később egészségesebb lenne, ha tovább kapná. Egyébként ez az egész nagyüzemi állattartás nagyon embertelen. Nem méltó az emberhez, hogy így bánjon az állatokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!