Miért "mászkálnak" ki a fészekből idő előtt a kisnyulak?
Össze-vissza forgolódnak, többször is visszapakoltam őket a fészekbe de mindig "elmászkálnak". (1 hetesek, még a szemük se nyílt ki).
Ez miért lehet?
Általában csak a szemük kinyitása után, úgy a 10-11. naptól kezdik egészen kis időkre elhagyni a fészket. Ha ennél korábban teszik, az nem jelent sok jót.
Ha ki akarnak mászni, nyugtalanok, keresgélnek, turkálnak, általában arra utal, hogy nincsenek megfelelően ellátva, éhesek. Rendesen szoptat az anyjuk? Lemérted a súlyukat, napról napra híznak? Legkésőbb az első hét végére már meg kellene duplázniuk a születési súlyukat.
Ha kimásznak a fészekből, az veszélyes, megfagyhatnak, hiszen csak a fészek melegsége, az egymáshoz bújás tartja fent a megfelelő hőmérsékletet. Ha valamelyik pici kihűlt, fel kell melegíteni, különben könnyen elpusztul.
Az elmászkálást az is okozhatja, ha a fészek nincs megfelelően kialakítva és/vagy az anyaállat túl stresszes. A stresszt akár a túl gyakori fészekellenőrzés is okozhatja, ezért lehetőleg az anya figyelmét elterelve, gyorsan, észrevétlenül vizsgáld meg a fiókákat, és csak annyiszor, amennyi feltétlenül szükséges. A kis ketrec hasonlóan nagy stresszt okoz, mivel a nyuszik alapvetően 1x-2x szoptatnak, a nap többi részében inkább távol maradnak a fészektől, hogy ezzel védjék kicsinyeiket, ne vonzzák oda a ragadozókat. Ha nincs elég helye, nem tud elég távolra menni a fészektől, ami stresszt okoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!