Szeretnék birkákat tartani de mennyi takarmány szükséges nekik?
tavasszal venni szeretnék 2 anya + 1 kos bárányt és ezek utódait eladni mennyi kellene a szálas illetve a szemes takarmányokból ??
-mekkora hely kell nekik ?
-mennyire eladható 2-3 kis bárány ?
-melyek a gyakori betegségei ?
-mekkora hely kell nekik ?
Szia! Nos nézzük akkor át részletesen a kérdéseidet. Általában akik birkáznak így szokták tartani, de kezdésnek elég lenne 2-3 anya plusz egy jó minőségű kos. Nekik a helyszükségletük megoldható. Nem kell nagy belterületű ól nekik, a lényeg az hogy szélvédett, fagymentes, jól zárható kis épületük legyen. Annyi hely kell nekik belül hogy kényelmesen mozoghassanak, plusz egy szénarács, esetleg egy abrakoló vályú elférjen bent és ezeken kívül azért mozogni is tudjanak bent ha teszem azt rossz idő van kint. Érdemes ablakkal rendelkező kutricát építeni nekik, hiszen melegben főleg nagyon hamar befülled egy kis ablaktalan lyuk, azért ürítenek, vizelnek, eléggé megszorul az ammónia ott bent. Az ólhoz tartozni kell egy kifutónak is. Ezt rád bízom mekkora helyet tudsz nekik biztosítani. Azért normális méretű legyen hogy tudjanak benne megint csak kicsit szaladgálni, főleg ha kisbárányok lesznek. Általában föld alapú kifutót csinálnak nekik, mert az alom ott mély alomként lesz kezelve. Azaz nem hordod ki naponta a ganét hanem amikor elér egy bizonyos magasságot akkor nyesed fel alaposan a jól összetaposott szalmás trágyát. Ha van lehetőséged rá, akkor nyári időben legelniük kell mindenképp. Így kerül a legkevesebbe az ellátásuk. Hiszen a legelőfüvet szénával kell pótolni ha nem eleget legelhet. Nem kell annak a 3-4 birkának több hektár terület még a kertedben ha van jó gyep ott is el gyepezgetnek. Persze egy idő után az is elfogy, így ha őrzöd őket naponta 2 alkalommal ki is hajthatod az árokpartra vagy nagyobb füves részre őket. Megszokják azok a dolgokat, szépen lehet őket terelni is, nem szokott gond lenni ezzel. Vagy ha ez sem megoldható akkor kaszálnod kell nekik a friss zöldet. Napi szinten elég nagy mennyiséget megesznek zöldből. Én egy lovas kocsinyit szoktam vágni nekik általában, na az ha nem legel semmit, 2 nap alatt elmegy. Így nyáron szinte alig kell a széna nekik. Télen számolj birkánként egy bála szénát. Számolok 4 birkára. Érdemes megvenni nyáron a szénázós időszakban a bálákat, sokkal olcsóbban juthatsz hozzá. Szalmára is ez vonatkozik. Szénából nagy körbálából venned kell úgy átlagosan körülbelül olyan 5 bálát. De a biztonság miatt legyen 6-7. Ugye csak szórnak ki a szénarácsból is jelentős mennyiséget, rátaposnak, tehát felesleg is képződik, kicsit pazarlóak tudnak lenni. Szemes abrakból árpa-búza-zab kombinációt szoktak nekik adni, de nem sokat. Éppen annyit hogy érezze az ízét. Sokan elébük tesznek egy vödör kukoricát aztán csodálkoznak hogy döglik lefelé a juh, hát azért mert felfújja őket a túl sok abrak. Szénából korlátlanul tudnak enni, de nem kell nekik mindig hogy előttük legyen. Én van hogy behajtáskor megtömöm nekik, aztán eszik míg tart. Bár ha legelnek, akkor még annyi szénát sem kapnak, jól laknak azok kint.
A bárányokat tekintve 2-3 darabbal nem ajánlom azt hogy belevágj abba hogy felvásárlóknak add el. Azokhoz papírok kellenek, engedélyek, igazolványok na és nem 2-3 hanem 30-40 eladó kisbárány. Ezt a kevés szaporulatot inkább háztól érdemes eladni vagy tovább tartásra vagy pecsenye báránynak. Fiatal korban kis gyenge a húsuk nagyon jól elkészíthetőek. Még ha oda kerül a sor, családi fogyasztásra is jók, meg van a hús belőle.
A betegségek egyike amit könnyű megelőzni a büdös sántaság. Ezt egy baktérium okozza és akkor üti fel a fejét ha nedves helyen vannak tartva, huzamosabb ideig fülledt nedves helyen hajtják őket, össze vannak zsúfolva. De okozhatja az ha elhanyagoljuk a csülökápolást vagy nem szakszerűen vannak megkörmölve, sokáig állnak a ganéban.Úgy vehető észre hogy a körmüknél gennyes váladék, hólyag jön fel és eléggé kellemetlen szagú kezd lenni. A fertőzött juh nem akar felállni, sokat fekszik, az anyák étvágytalanok, elapadnak hirtelen. Megelőzhetjük ha száraz alom van alattuk, rendszeresen csülökápolást hajtunk végre, nincsenek tócsák amiben járnak. A gyógyításra vannak forgalomban szerek már. Dióhéjban ennyi lenne. Általában ha normálisan vannak tartva, nincsen betegség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!