Milyen gyakran tojik tojást a tyúk?
Ha van kakas, akkor lehet belőle csirke, de ezt sosem tudhatod biztosan... mint ahogy az embereknél sem mindig jön össze a baba, hiába adottak a megfelelő körülmények.
Gyakori, hogy van olyan tyúk, aki jobban "bejön" a kakasnak, többet pitéli, szóval annak a tyúknak a tojásából nagyobb eséllyel lesz szerintem csibe.
Berakod a kotló alá (vagy a keltetőbe) és kiderül :)
Egyébként a tojás gyakorisága függ sok mindentől, pl. télen általában kevesebbet tojnak, mint nyáron, de magától a tyúktól is.
A tyúkok általában naponta tojnak tojást, körübelül 18-22 hetes koruktól kezdve. A körülményektől függően előfordulhat, hogy kihagynak egy vagy akár több napot. Télen a hideg miatt előfordulhat, hogy egyáltalán nem tojnak, ilyenkor kvázi befagy a fenekük (kloákájuk). Személyes tapasztalatom szerint, körübelül 10-15 celsius fok a vízválasztó, a mi tyúkjaink ez alatt már nem nagyon tojnak. Régen a vájogból készített tyúkólak, elég melegek voltak ahoz, hogy hidegebb időben is tovább tojjanak. A mi tyúkjaink körübelül 25-30 fokban a legtermékenyebbek, olyankor nagyon el akarnak ülni, hogy kikeltsék a tojásokat.
A tyúkok kakas nélkül is tojnak tojást, de a tojások ez esetben nem lesznek szemesek (megtermékenyültek). Ha a kakas, egyszer megciceréli (megtermékenyíti) a tyúkot, akkor utánna akár egy hónap múlva is tojhat szemes tojást a tyúk, mivel a kakas spermiuma akár 2-3 hétig is életképes maradhat a tyúkban. A tojások szemességét nagyon egyszerűen, egy erős lámpával, zseblámpával, vagy külön erre a célra gyártott tojásvizsgáló lámpával elenőrizheted. A lámpával egyszerűen csak világítsd át a friss tojást. Ha az átvilágításkor azt tapasztalod, hogy van a tojáson belül egy fekete pötty, akkor az a tojás valószínűleg szemes. Ha egyöntetű a tojás nem látsz benne sötétebb foltot, akkor szemetlen (terméketlen). A tojásokat később is érdemes lehet vizsgálni, nagyon hasznos a keltetés alatt, kiszűrni a záptojásokat, de a csibék fejlődési ciklusa is megfigyelhető. Ne félj rákeresni az interneten, sok csirkés fórum van, ahol szívesen segítenek a tapasztaltabbak.
A tojásrakás nem egész évben megy, hanem van egy időszak, amikor nagyjából teljesen leállnak a tyúkok. (A tojóhibridek rövid időre.) Ilyenkor a tarajuk és szakálluk is kisebb és színtelenebb lesz, és nem kívánatosak a kakasnak (ha van). A leállás előtt is már ritkább a tojásrakás. Főszezonban akár 20 óránként is tojik némelyik, aztán szezon végén ez mondjuk két napra ritkul, aztán jön a leállás.
A téli leállás oka kevésbé a hideg, inkább a fényhiány (rövid nappalok). Ha reggel 5-től világítunk nekik, aztán még este is sötétedéstől 8-ig, akkor télen is van tojás, ha nem is annyi, mint nyáron.
#4:
Nállunk előfordult olyan, hogy napnyugta után összeszedtem a tojásokat, másnap kora reggel még felkelte előtt, megint volt 2 db. tojás. Szóval valamikor este tojhatták sötétben.
Néhány napja, melegebb volt, 9 fok, és aznap tojtak, másnap vissza esett 6 fokra a hőmérséklet, és nem tojtak.
Nállunk amint 10 fok lesz, néhány elkezd tojni, ha több napig ki tart, akkor napi 3-4 tojás is lehet. 15 fok felett már napi 8-9, 12 tyuktól.
Viszont, nyáron előfordul, hogy olyan melegük van, hogy egész nap csak fekszenek. Ráadásul idén nyáron időnként nagyon párás volt a levegő, még nekem is, hát ők meg szabájosan lihegtek, na olyankor 35 fok felett leálltak a tojással.
5
Igen, mint írtam, a tyúkok nem naponta tojnak, hanem X óránként. (Valamilyen szinten persze ezt tudják szabályozni, de ha mondjuk este 10 órára esik az időpont, akkor nem fogják tudni visszatartani másnap délelőttig, hanem megtojják éjszaka.)
A nagyon hideg idő, meg a különlegesen nagy hőség leállítja a tojástermelést. De a világos órák száma nagyban befolyásolja a tojás mennyiségét.
A hideg - a rövid nappalok által kiváltott hormonális hatásokon túl - azért csökkenti a tojáshozamot, mert a tyúkok a bevitt energia jelentős részét a saját testük fűtésére fordítják. De ha hosszabbak a nappalok, akkor tovább és többet esznek, több energiájuk van tojni. Plusz a hormonhatások is a tojástermelés felé hatnak.
Bőven megéri világítani, főleg a mai olcsón működő ledlámpákkal. Nem kell nagyon világosnak lenni, csak hogy lássanak. Egy tyúkólba elég egy 6 W körüli ledizzó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!