Hogy működik tyúkoknál (madaraknál) a tojás? Mármint bővebben lent
Tehát van egy baromfiudvara valakinek. Abban mászkál pár tyúk és egy kakas.
A tyúkok tojják a tojást.
Dee a tojás, amit megeszünk, az valójában megtermékenyítetlen dolog, nem? Lényegében egy petesejt.
Akkor mi szerepe van a kakasnak? Ha ő ott van, akkor meg megtermékenyített tojás lesz, amiben fejlődik a kis csirke.
Miért tojik a tyúk, ha nincs megtermékenyítve? Vagy ez csak "menstruáció"?
Egyébként milyen gyakran tojik egy tyúk átlagosan?
Napi egy tojás az alap, tyúkfüggő, hogy néha kimarad-e egy-egy, vagy rendszeresen becsúszik kettő is egy nap, na meg az már főleg ritka és egyedi, hogy mennyi olyat hajlamos tojni, aminek két sárgája van.
A megtermékenyített tojás is ehető, frissen alig fogod észrevenni benne azt a kis maszatot, aztán ízlés szerint kipiszkálod belőle, miután feltörted. Kakas azért van "valakinek" a baromfiudvarában, hogy legyen utánpótlás, akkor sem feltétlenül minden tojás termékeny. Van, hogy egy tyúk elkezd "kotlani" a semmin, akkor szoktak szerezni neki fias tojást. De sokan, főleg a kukorékolás, illetve a kakas esetleges agresszív viselkedése miatt inkább naposcsibéket vesz utánpótlásnak. A kakas sokszor vegzálja a tyúkokat, tépi a tollukat (akár a tojást is megeszi), ráadásul az ilyen módon stresszelt tyúk nem is tojik annyit. Tehát a kakasnak annyi szerepe van, hogy akkor is legyen csirke, ha a húsnak való felhasználás miatt fogy a létszám.
A tojás amit megeszünk azért megtermékenyítetlen, mert nagyüzemi körülmények között nincs kakas a képletben. Háztáji tartásban megtermékenyített tojást esznek, de nem fejlődik csirke, mert nem megfelelő hőmérsékleten tartják, elveszik a tojótól.
Átlagosan egy tyúk napi 1 tojást tojik. Azért, hogy szaporodjon, ő nem tudja, hogy a tojása erre nem képes.
Tehát a tyúk ígyis-úgyis tojik és kotlik rajta, akár randizott a kakassal előtte, akár nem?
Jó életképtelen jószág ez te:D
De a kotlás több napig tart. Ha naponta tojik egyet, akkor ha nem veszik el tőle, egyre több tojáson ücsörög? Vagy nem tojik újat, ha van alatta, és csak azért jön napi 1, mert elveszik tőle?
Azért a tojás nem egy egyszerű létesítmény, elég kemény, hogy egyetlen nap alatt legyártja, miközben csak magokat eszeget. Durva.
Hogy klasszikust idézzek: "vazze, durva ez a természet!"
Igen, így is, úgy is tojik, viszont kotlás közben nem. Pont ezért vesznek a semmiért kotló tyúk alá fiastojást, hogy legalább valami haszna legyen, ha már etetni kell.
Egy tyúk sem tojik minden nap! Éves szinten fajtától és tartás körülményeitől, hőmérséklettől, időjárástól függően kb.: 150-250 et tojik.
Ha meg elkezd kotlani, akkor olyan lázhoz hasonló állapotba kerül, megemelkedik a hőmérséklete, hogy melegíteni, kikelteni tudja az alatta levő tojásokat.
Kb 1,5-2 éves koráig heti 5-6 tojás van, de ez fajtától is függ.
Dísztyúkok kevesebbet, tojás hasznosítású hibridek akár 7-et is tojhatnak.
Ezután az életkor után fokozatosan csökken a termelés, ekkor már kitojt tyúknak számít.
Volt Cochinom ami 5-6 évesen is elpottyantott egyet-egyet néha.
A megtermékenyítéstől nem függ a hozam. Ha nincs kakas akkor is tojnak, de akkor értelemszerűleg nem kel ki belőle semmi, megzápul ha elkezd kotlani rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!