Nyulat szeretnék tartani. Mi a teendő vele?
Volt már évekkel ezelőtt, de ahogy megvettem, mindjárt megcsípte a szúnyog és feldagadt a feje úgyhogy elengedtem. Később tudtam meg hogy injekciózni kell. Szeretnék tanácsot kérni olyantól aki tart nyulat hogy milyen hely kell neki és hogy lehet elkerülni a betegségeket?
Köszönöm!
Én törpenyuszis vagyok, szóval arról fogok írni.
"milyen hely kell neki és hogy lehet elkerülni a betegségeket?"
A törpenyuszinak a minimum hely 0,5 négyzetméter (szabványketrec 100cm*50cm), de ebben még nem érzi jól magát. Ahhoz, hogy jól is érezze magát, nagyobb hely kell. Azt szokták mondani, hogy 2 négyzetméter minimum, de nincs felső határ. Ezt általában több órás kiengedéssel szokták megoldani.
A betegségeket úgy tudod a leghatékonyabban megelőzni, hogyha odafigyelsz a higiéniára, vagyis rendszeresen takarítod (2-3 naponta). Mellette az ajánlott védőoltásokat, ahogy írtad érdemes beadatni, mert ezzel gyógyíthatatlan/nagy elpusztulási arányú betegségek előzhetőek meg. Ezen kívül egy nyuszinál kritikus pont a táplálás. Egy házinyúl valamivel szívósabb, de azért nála is oda kell figyelni a megfelelő etetésre, mert emésztőrendszeri problémákat lehet vele megelőzni.
Vagyis összefoglalva: Megfelelő higiénia, ajánlott oltások beadása, és megfelelő táplálás. Bár így sincs 100%-ig védve, de jelentősen csökkentheted vele a megbetegedés esélyét. Ha pedig mégis megbetegedne, akkor minél hamarabb állatorvos, akkor van a legnagyobb esélye a gyógyulásra.
Egyedül ne tartsd! Kettőt vegyél!
Napi több órás kiengedés mellett is min. 1m2 helyük legyen, de még jobb, ha állandó kifutójuk van.
Gyere a törpenyuszisok csoportunkba Facebookra, ott megtalálhatók az egzotikus orvosok városok szerint , a megfelelő tápok, oltások , mit érdemes beadni mikor. Létezik a pestorin mormyx, az eravac és a nobivac plus vakcina is.
De írhatsz privit is és segítek szívesen facen is.
Nyuszipatika meloxydil, fibreplex, biolapis......mind kelleni fognak .
A nyuszik tartása nagyon drága, csak akkor fogj bele ha van a közeledben egzotikus állatorvos .
Sokan nincs ének tisztában a tartasi körülményekkel pl..
Forgácsot ajánlanak nyúl alá - allergiát okoz , belemegy a szőrébe...pellet a megoldás es cicawc amiben könnyebben elfér mint egy sarok wc-ben.
Négy féle táp adható ami Mo-n forgalomban van.
Ezek a bunny nature tápok, a Fressnapfos reál nature , a beaphar nature és a VL. Cuni Complete . A többi mind szétcseszi a kis gyomrát.
Boltokban előszeretettel ajánlgatják a fogkoptató köveket és a kimérős tápokat. A tápok bélleállást okoznak a kő pedig vesekövet okoz.
Ja és az ivartalanítás alap dolog ! És csak egzós orvos végezheti, aki gázzal altat, mert a nyusziknál nagyon nagy a kockázat.
Nyugodtan írj priviben. ^^
Egy törpenyuszis
Házinyulaim vannak, szám szerint kettő. Mindketten mentett nyulak, tehát eleve nem úgy tartom őket, mint akik levágásra tartják.
Egy nőstényem és egy bakom van, mindkettő ivartalanított, ez nagyon fontos dolog, nem csak a felesleges szaporulat és a betegségek megelőzése miatt, hanem hogy jól kijöjjenek egymással. Ugyanis kell a nyúlnak társ, egyedül kínzás tartani. Ellentétes nemű nyulak jönnek ki a legjobban egymással, a bakok és a nőstények piszkálják egymást.
Nálam nem bent vannak a házban, hanem van nekik egy melléképületben kialakított fűtött nyuszi szobájuk, van benne 3 szalmás láda ágynak, 2 szénatartó, egy saját készítésű faház, amibe be tudnak bújni, vagy fel tudnak rá mászni, egy nyuszi WC, itató- és etető tálak, rágni való botok, játékok.
A melléképületből nyílik az ajtó az udvarra, itt a melléképület körül el lett kerítve nekik egy terület, nyuszi-és kutyabiztos kerítéssel. Jó időben reggeltől estig szabad ki-be járásuk van, estére be vannak csukva, illetve nagy hidegben, esőben sem engedem ki őket. Az udvaron nyugodtan szaladgálhatnak, legelhetnek, áshatnak, pihenhetnek.
Reggel és este kapnak egy-egy marék pelletált tápot, széna, víz mindig van előttük, nasinak szoktak kapni különböző itthon termett gyógy- és fűszernövényeket (pitypang, citromfű, kapor, stb.), nagyon ritkán egy-egy répakarikát vagy egy szelet almát.
Van itthon nyuszi patika is, fecskendők, tűk, fájdalomcsillapító, bélmozgató, probiotikum, gyógytáp kényszeretetéshez, szőroldó paszta (ebből minden nap kapnak egy keveset).
Évente viszem őket általános ellenőrzésre és oltásra Myxomatózis és RHD1 ellen, emellett kell nekik RHD2 ellen is oltás, aminek a kiszerelése miatt az orvosok csoportos oltást szerveznek, bár tavaly már volt egy darabos is, csak nagyon drágán.
Persze többször járunk dokihoz, mert ha baj van, rosszul vannak azonnal megyünk egzotikus, nyulakhoz értő orvoshoz.
Hirtelen ennyi jutott eszembe. Ha hosszú életű, egészséges nyulakat akarsz tartani, fontos a megfelelő táplálás (baromi érzékeny a pocakjuk), a rendszeres oltás, az ivartalanítás, az otthoni gyógyszerek és a rendszeres orvosi ellenőrzés.
Utolsó pestorin mormyx oltás az amit kapnak? Mert mixo ellen az csak fém évig véd rhd1 ellen egy évig azért ajánlott a fél évenkénti oltás is.
Amúgy a pestorin is lassan kimegy a forgalomból :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!