Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Szerintetek van értelme a...

Szerintetek van értelme a vízcserének?

Figyelt kérdés
Eléggé sok növény van az akváriumban, + szobanövény belelógatva, ill. SAT gyantát is vettem bele. Azt mondta a csaj akitől vettem a SAT gyantát, hogy azért néha nem ártana vizet cserélni. Az NO3 szint 25 mg/l alatt van, kb 4 hónapja nem cseréltem vizet. Minimálisan, 2-3 litert hetente elöntözök + amit vissza is töltök. Szerintetek van értelme vizet cserélni? 260 literes az akvám, ránézásre kristálytiszta a víz.

2019. jún. 22. 17:25
 1/4 anonim ***** válasza:
Mindenképpen van, ha nem is a heti rendszeres 30%-nak, de én akkor se hagynám ki a vízcseréket. Kéthetente csináld vagy havonta ha úgy tetszik, de ha méred is és látod a pozitív értékeket, az alátámasztást nyújt.
2019. jún. 22. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
44%

Kihallani a mondataidból, hogy nem tegnap kezdted az akvarizálást, szóval hagyjuk ezeket a fölösleges köröket a "ránézéssel" te is hajszál pontosan tudod, hogy a ránézés qrvára semmit nem jelent.

Vannak olyan felgyülemlő salakanyagok amiket nem tudnak a növények felvenni, úgyhogy igen, nagyon is van értelme a vízcserének.


Amúgy nem értem, miért ne tennéd. 260 liter az azért nem egy "pistike 10 literes sórák keltetője" 260 liter az egy lakás ékessége, ildomos komolyan venni!

2 hetente egy 20-30 % vízcsere az havi szinten nagyjából 40 percbe, és 50 forintba kerül! 600 ft 1 év alatt!

Szerintem ennyit megér...

2019. jún. 22. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

igazából 1,5-2 éve, olyan nagy tapasztalatom nincsen, nagy akváriumom meg kb fél éve van.

Nagyon eltérő véleményeket lehet hallani, az egyik halas azt mondja, hogy fölös cserélgetni, a másik azt mondja hogy 30%hetente. Nehéz megítélni, emiatt mi a valóság. Mit kéne még mérjek, ahhoz hogy megállapítsam milyen a víz? PO4-et szoktam még időnként mérni, mert folyamatosan öntök bele, ill easylife fosfo-t. A másik bajom, hogy nagyon kemény a víz nálunk, ha öntök bele vizet, 2 egység pH/KH mínuszt is töltök mellé. (kb 40 hal van az akváriumban 2-4cm-es)

2019. jún. 23. 13:55
 4/4 Skid05 ***** válasza:

Miért adsz külön foszfátot? A talaj miatt? A csapvíz miatt? A halak miatt?

Mivel tápozol?

Mivel méred a mg/l értékeket? Cseppteszt? Csíkteszt?

Milyen vízzel töltöd vissza a párolgott litereket?

A pH minus kemény víznél halottnak a csók.

A két megközelítés két eltérő korszak mentalitásából ered. 20 éve az akvák a halakról szóltak, a növényzet az no3 eltüntetését szolgálta, a fény is eszerint volt belőve, néhány egészen szívós növényfajnak a fénykora volt ez. A fauna trágyázta a florát, ami abból átalakult (makro és mikroelemek egyaránt) az limitálta a növekedést. No3 és po4 keletkezett dögivel, mikroelemekből és káliumból viszont messze nem annyi, mint amit ma ideálisnak tartanak. Sűrűbb vízcserékkel a kevés még kevesebb lett volna, fékezte volna a no3-po4 beépülését. Az akváriumok önfenntartóbbak voltak, a gyors növekedésű hínárfajok méregtelenítették a vizet, a vízcserék elmaradoztak, az öreg víz szindrómáról sem igen hallani ma már, pedig egykor ”divatja” volt.

Mára olyan lehetőségek biztosítottak növényes téren is (komplex tápok, növényes csövek, hatékony gázbeoldás, fényerőmüvek), amik ezt átírták. Változott a felfogás az akváriumokkal kapcsolatban, egyre intenzívebb a belenyúlkálás a rendszerbe. Régen a minimum oldalról közelítették meg a, ma éppen ellenkezőleg, mindent belenyomnak, megadnak, ami kevés lehet. Ebből következik, hogy sok olyan vegyület halmozódhat, amit nem tudsz mérni és a SZAT sem köti meg. Néhány olyan is, mely (fémek leginkább) melyek ha egy adott idő után nem hasznosulnak, felvehetetlenné válnak a növényzet számára, viszont jelenlétük a halak számára sem irreleváns. Ergo minél több vegyületet öntözöl a vízbe, annál indokoltabb az időnkénti redukálásuk, vízcserékkel.

2019. jún. 23. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!