Milyen adatokat érdemes nézni egy szűrő vásárlásánál?
"Csak" guppikat?
Volt itt vagy 3 hete egy kérdés, a zöme ott is guppi volt a halaknak, a kérdés apropója a tömeges elhullás volt.
Pár visszakérdezés után kiderült, hogy vagy egy éve szaporodtak a guppik az aksiba... Szóval azért ezt a részét se ártana átgondolni, mert ha kezdő vagy, akkor kéne valami ötlet, hogy hova a fenébe fogsz rakni havonta 1000 db halat!
Megtartani nem igazán fogod tudni, mert ha azok is elkezdenek szaporodni, akkor az már havonta 20.000 hal. :D
A szűrőnél a vízforgatást kell nézni, meg hogy mekkora térfogatú szűrőanyagon szűri át a vizet. Ez a 2 legfontosabb.
Meg hogy hány wattos, amiből talán következtetni lehet arra, hogy milyen erős a motor, tehát ha beérik a szűrőanyag, akkor mennyi marad a névleges vízforgatásból, mert az erősen le szokott csökkenni.
A nagyobbaknál érdemes még nézni, milyen szűrőanyagot adnak hozzá, mert ha minden gagyi, és mindet cserélni kell, egy nagyobb szűrőbe sok cucc fér, és az is szép összegre ki tud jönni.
Meg aztán ilyeneket, hogy acél tengely, vagy kerámia, van e hozzá alkatrész, mik a felhasználói vélemények róla...
Én inkább egy külső, és egy belsőt raknék, mert csak külsővel megszűrve nagyon nagy, (és emiatt drága) szűrőt kell venni, hogy rendben legyen az áramlás. A külsők inkább a biológiai szűrést végzik, a belsők inkább a mechanikai szűrést, és a vízforgatásra segítenek rá.
Persze mindegyik csinál mindent, csak az arányok mások.
Biológiai szűrésre egy 6-7 liter szűrőanyagú 800-1000 l/h körüli szűrő elég lenne, de erre rá kell segíteni egy erős, gyors belső szűrővel, mert a külső áramlása, beérés után nem lesz elég.
Ja, és amit nem szabad nézni, az a gyári ajánlás. Na az teljesen hülyeség.
Külső szűrőkből a ga-nak van egy reálisabb táblázata, mi mekkorába használható:
Ez meg azért "hülyeség" mert a ga ezt úgy érti, hogy a szűrő önmagában mekkora akváriumba jó, tehát hogy önmagában elegendő áramlást csináljon.
Viszont sok esetben (mivel a külsőket nem nagy vízforgatásra tervezik, hanem biológiai szűrésre) ez már ágyúval verébre kategória, árban és más szempontból is praktikusabb egy külső és egy belső.
Az ár megint becsapós lehet, érdemes kerülni a szélsőségeket, gondolok itt pl egy sose hallott xingxong márkára, ami 1700 ft-ért olyat ajánl, hogy a Balatont is megszűri, meg a dizájn márkák termékeit is, amiken kb a logó kerül 150.000-be.
JBL, Terta+, Eheim, Atman, Hydro... Ha az ár érték arányt nézem, nagyjából ebben a sorrendben.
Az első 3, meg az utolsó 2 között van egy kis minőségi kategória ugrás. Az elsők javára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!