Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy olyan problémám van az...

Egy olyan problémám van az akváriummal, aminek nem igazán jövök rá az okára, és ebben szeretném a tanácsotokat kérni. (? )

Figyelt kérdés

Először a részletei:

60x30x40-es üveg - 72l

Tetratec Ex 700 külső szűrő

2x24W odi armatúra

26 C*

11nk (a vízcsere 1:1 csapvíz- ioncserélt víz)

fekete homok aljzat

lávakövek

2 tő anubias nana

Sok sok műnövény (tudom hogy ez nem a legjobb)

A szűrő befolyócsövén szúnyogháló van, védelmi szempontból, kézműves hobby boltban vett fekete dróttal rögzívtve.


13db parázslazac (növendékek)

15db felnőtt és mostmár kb még ennyi kisgarnéla

1db amano garnéla


Az akvárum a legutóbbi restart óta fél éve üzemel, a garnélék és a halak lassan 3 hete élnek benne.


A problémára hétfőn hívta fel az egyik hal a figyelmem. A vízfelszín közelében, de nem pipálva lebegett, riasztásra elúszott de hamar visszatért. A többi hallal együtt szaporán tátogtak, a garnélák a vízfelszínhez közelre másztak fel. A halak kopoltyújáa élénk rózsaszínnek látszott, nem tudom ez azért van e, mert még fiatalok és átlátszóak, vagy azért, mert ez is egy tünet. A víz velszínén vastag hártya alakul ki. Elkövettem azt a hibát hogy eléggé túletettem, valószínű ez okozta a hártyát, ezzel már felhagytam.


Amit tettem : alacsony oxigénszintre gyanakodva elkezdtem fodozni a vízfelszínt, azonban ez nem segített, ezért cseréltem 20 liter vizet. Ez nagyjából 30%nak felel meg. A vizet megfelelő hőmérsékletre fűtöttem, és vízelőkészítővel kezeltem, mivel nem akartam várni egy napot. A probléma megoldódni látszott, a hártyát is eltávolítottam.


Szerdán ugyan ez a hal ugyan ezt csinálta, de a többi hal látszólag jól volt, nem tudom, talán szaporábban lélegeztek.


Amit tettem: ismét eltávolítottam a hártyát, és ismét csináltam 20 liter vízzel cserét. A probléma ismét javult.


Ma szombat van és ismét láttam egy órája ezt a halat a felszín közelében tartózkodni, de azőta nem csinálja, és már ioncserélt vizem sincs, ezért ma nem terveztem cserélni, de attól félek holnap erre ismét szükség lesz.


Az említett hal hasa a többiekével ellentétben nem szabályos domború, hanem a kopolyúig rendesen jjön, azonban ott egy időre homorúbbá válik, majd a végbél kivezető részénél (nem tudom ezt hogy hívják, ahol kalkil) ismét domborúra vált. Ezen kívül teljesen egészséges a kinézete, eszik, úszik.


Azóta nagyságrendekkel kevesebbet etetek, és szerintem ezen kívül mindent a nagykönyv szerint csináltam. Nem tudom mi okozza ezt a problémát és mi jelenthet erre megoldást. Remélem mindent sikerült alaposan megfogalmaznom, ha kell, tudok képet is mellékelni az akváriumról.


Kérlek segítsetek, szeretnék mindennemű elhullást elkerülni.


2018. nov. 30. 11:44
 1/10 Bamboocha466 ***** válasza:

Nagyon jól reagáltak a felmerült problémára.

Szerintem az lehetett a probléma, hogy a hartyareteg miatt nem tudtak a fontos gazcsere folyamatok végbemenni az akváriumban: a halak fulldokolni kezdtek, pipaltak, vörösödtek.


A hal, amit leirtal, úgy néz ki, mintha be lenne süppedve a hasa? Ha igen, akkor figyeld, hogy eszik-e.


Próbáld meg a münövenyekwt mielőbb igazi cserélni, etess kevesebbet. Érdemes lenne egy levegözetöt beszerezni, ez segít a gazcserefolyamatokban, illetve a vékonyabb hartyareteget képes megtörni.


Van no3 teszed?

2018. nov. 30. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Azóta a külső szűrő kifolyó ága a vízfelszín felett van, és a hártya alá is juttat bukorékokat, sajnos még úton van a skimmerem. Tesztem nincsen sajnos, de ha azt mondod érdemes lenne, beszerzek egyet!

A növények is tervben vannak, csak nem tudom, mi nem rohadna a homokban (esetleg táptablettát tudnék belerakni).

2018. nov. 30. 11:59
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen pontosan úgy néz ki, pedig néztem és eszik. Ő az egyetlen akivel úgymond a gond van, de engem iszonyatosan zavar, mindenképp szeretnem "meggyógyítani".
2018. nov. 30. 12:00
 4/10 A kérdező kommentje:
2018. nov. 30. 12:09
 5/10 Bamboocha466 ***** válasza:

Ahh igen. Már emlékszem az akvariumodra.


Én egy éve foglalkozok akvariumokkal, de biztos vagyok benne hogy még évekig fogom problémák esetén az no3 szintet ellenőrizni. Nagy segítséget nyújt nekem abban, hogy könnyebben fény derüljön a hibaimra. (Ha bizonytalan vagy abban, hogy helyesen tisztitod-e a szurödet, akkor vegezhetsz néha no2 tesztet is.)


A halad alakjára nem tudok sajnos tanácsod adni, nálam a heti egy éhezés nap után szokott pár hal ilyen besüppedt hasu lenni. Majd amikor hazaérnek a munkabol, akik ehhez jobban értenek, biztos fognak segíteni.


Tarthatsz mohafeleket (nálam a langmoha eszeveszett sebességgel növekszik). Illetve kis talkákba tehetsz kavicsot, ezt pedig beleteheted a homokba (mint egy elültetett cserép). Abbe pedig már sokféle növényt lehet tartani.

2018. nov. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
[link] alja fele
2018. nov. 30. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Skid05 ***** válasza:

„Az akvárum a legutóbbi restart óta fél éve üzemel, a garnélék és a halak lassan 3 hete élnek benne.” mi volt 5 hónapon át?


Napi szinten keletkeznek a nitrogén vegyületek a vízben a kajának hála, ha véletlenül túletetsz akkor pár napon belül meg is ugrik, uakkor nincs ami ezt mérsékelje, határok közt tartsa élő növények híján. A nitrát halmozódik, a feladat így rád hárul, állandó vízcserékkel. Ha fodrozás mellett is légszomj jelei láthatóak, pláne több élőlényen egyszerre, az méreganyagokra utal (a kopoltyúk színe szintén, de ezt látni kell), ami esélyesen a túltáp eredménye.


Ha ezt így folytatod akkor erősen ajánlott tesztekkel felszerelkezni, (érdemes lenne az etetés előtti és vízcsere utáni szintet felmérni), egy levegőztetőt bevetni, valamint állandó ionvíz utánpótlással felkészülni (ez nem lesz olcsó), és erősen kimérni a kajaadagot.

Ami a halat illeti ez a beesett has metabolikus problémára utal, ami lehet egyedi genetikai, de lehet másodlagos probléma is a vízkémiai értékek hatására.

A hólyagos vízikelyhet min. kipróbálnám, meg lesz dekorhomokban is némi tablettával, kezdetnek megteszi.

Viszont a koncepciót továbbra sem értem, minden eszközöd adott, hogy ne így legyen.

2018. nov. 30. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Tehát a problémám élő növényekkel megoldódna? Mert ahhoz aljzatot kellene cserélnem teljesen, de ha ez kell, akkor hajlandó vagyok ezt meglépni.
2018. nov. 30. 18:50
 9/10 A kérdező kommentje:
Arra esetleg ötlet hogyan cseréljek ennyi garnéla és élőlény mellet aljzatot? JBL manadora gondoltam akkor, és abba mehetnek rendesen növények elvileg
2018. nov. 30. 18:52
 10/10 Skid05 ***** válasza:
Jelentős előrelépés lenne az bizonyos, a feltételeid – sokakkal ellentétben – adottak. Mint írtam kipróbálhatod, hogy táptabival tuningolod a dekorhomokot. A másik megoldás teljes kitelepítés nélkül nem megy, vállalhatatlan stresszt jelentene az élővilágnak.
2018. nov. 30. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!