Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Házi led szalag készítése? Jó...

Házi led szalag készítése? Jó ötlet?

Figyelt kérdés
Szeretném az akváriumomban bővíteni a fényerőt jelenleg 3220 lumen és 28 watt 125 literre. Ez ugye eléggé gyenge. Az akváriumom teteje 3 részből áll, gyárilag ugye középen van a fény és gondolkoztam hogy a külső kettőre feltennék egy egy LED szalagot vagy esetleg kettő-kettő. Elképzeléseim szerint RGB LED szalag 5050 60 SMD -t szeretnék. Az akváriumom szélessége 80 centiméter szóval ha egy egy et tennék mindkét felére akkor 160 centiméter lenne ha kettőt akkor pedig 320cm. Ehhez kéne számításaim szerint egy 80 vagy 100 wattos tápegység. Természetesen a LED szalag vízálló. Már csak annyit szeretnék kérdezni hogy milyen módszerrel lehetne felragasztani vagy megoldani illetve hogy szerintetek jó ötlet e? Köszönöm!
2018. szept. 11. 16:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

3220 lumen gyenge? Szerintem nálunk az egész (rendesen) kivilágított lakásban sincs annyi...

Mindenesetre, nagyteljesitmányü (meg ugy mindenféle) ledszallag alá "illik" alumínium profilt tenni, és arra ragasztani a saját ragasztójával.

2018. szept. 11. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Hát Lumen/Liter szerint ha kiszámolom az ajánlott olyan 40-60 körül van ahhoz képest az enyém pedig ugye 3220/125. Szóval az megoldás lehet ha veszek egy vízálló 5050 60 ast felragasztom az aluprofilra amit felcsavarozok az akvárium tetejére? 4 Részre levve vágva ugye a LED szalag és az lenne összekötve egy tápegységre. A profilra szerinted kéne még takaró vagy mivel vízálló a pára nem zavarhat be?
2018. szept. 11. 18:48
 3/12 anonim ***** válasza:
A leírt megoldás jó lesz. :)
2018. szept. 11. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Skid05 ***** válasza:
59%

Kitalálom juwel 125 rio 2x14w led cső? Nem mindegy, hogy a jelenlegi csöveknek milyen a spektruma, kommersz hideg fehér led, vagy vmi spéci. Magas lumenértéknél már kombinálni szokták a piros led szalagokat a hideg (csak ez a fehér jó!) fehérrel, mert ha kumulálódik a fehér ledek magas kék spektruma, az jelentős algakockázat. Lényegében a piros színnel hozzák versenyelőnybe (megfelelő tápozás mellett persze) az összetettebb növényi szervezeteket.

A folyamatos párát azért egy plexiburokkal gátolnám, hővezető pasztával plusz helyenként pillanatragasztóval kéne rányomni az alusínre. A led legyen dimmelhető, 80%-on hosszabb életűek, ezt kalkuláld bele.

Amúgy vannak készen is sínek szalagokhoz pl emitt:

[link]

50 lm/l felett az már hightech, a kérdés mihez kéne, milyen növényekhez, mekkora szénforrás mellett. A mostani fényedhez is társítható nem egy növényfaj.

2018. szept. 11. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Igen kitaláltad!:D Akkor bizonyára tudod hogy most jelenleg az egyik 9000 a másik pedig 6500 KELVIN Úgynevezett DAY és Nature csövek annak. Hát amit én kinéztem led szalgot az kétféle fehéret tud ami 2500-3000 és 6000-6500 kelvin között mozog én természetesen az utóbbit használnám de felhívtad a figyelmem a piros színnel esetleg érdemesebb beruházni egy RGB re? (Amit most említettem sima fehér)
2018. szept. 11. 20:14
 6/12 Skid05 ***** válasza:
77%

Nem árultad el milyen növényzethez kéne (majd), mert lehet, hogy nem (csak) a fény az a limitáló tényező amit keresel.

Nem az RGB a jellemző szalag ilyen célra, mivel gyengébb fényáramú chip = gyengébb fényáramú szalag = több sín, több paszta és több barkács kell, ettől függetlenül jó lehet ;) 1:1 arányban szoktak magas fényhasznosítású smd hideg fehér és piros ledet kombinálni, a fehér lumene mérvadó a piros a spektrumkiegészítés.

emitt pl egy kommersz hideg fehér spektruma:

[link]

Nálad már eleve van egy 9000es, abban minden emberi számítás szerint nem kevés a kék, a hideg fehér led ehhez még hozzácsap vmennyit, az kérdés, hogy ebből mi sül ki, ami biztos nem kevés kísérletezgetés a fénnyel. Előre nehéz mit mondani, konkrét recept nincs.

2018. szept. 11. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Már értem köszönöm a felvilágosítást nagyon hasznos volt! Hát a növénykombináció eléggé rossz mivel nagyon kezdőként kezdtem ebbe és nem tudtam mit hogy azóta már nagyonsokat olvastam róla és így utólag gondol bele az ember ugye.. Szóval ezekről a növényekről lenne szó: Echinodorus 'Ozelot', Cryptocoryne wendtii 'Braun', Echinodorus argentinensis, Echinodorus Green Chameleon, Echinodorus Green Chameleon ( Ez volt a leghülyébb választás utólag),Echinodorus Green Chameleon

Mit gondolsz egy kiegészítés ezekhez a növényekhez még jól jönne?

2018. szept. 11. 21:02
 8/12 Skid05 ***** válasza:

Echinodorus Green Chameleon 3szor is? Az három külön növényt jelent vagy csak megszaladt a klaviatúra?

De a lényeg, hogy ezek közül mindegyik rendkívül húsos levelű hatalmasra növő faj. Jókedvében 3 tő ezekből megtölt egy 125öst. A braunnak meg az argentinnak ez a fény is elég kéne, hogy legyen, abban meg nem vagyok biztos, hogy a másik kettő miatt megérné a tetőtuning, mert ha még ki is tudnád szolgálni a növényzetet, nem feltétlen lenne esztétikus tele kardfűvel.


A társítással az is gond, hogy kb mind ugyanarra áhítoznak: hatalmas makroelem volumenre. Ezt részben alulról, de leginkább a vízből veszik fel. Első körben egy folyékony komplex makrotáp mellett némi jbl kugeln-t adnék a echinoknak alulra, de a vízbe is mehet mikro táp. Egy nitrát teszt nagyon elkelne, 10-20 között kéne belőni a mg/l értékét, az alatt satnyulni fognak (vagy fog vmelyik), meg egy vas teszt, hogy lásd maradt-e vas a vízben.


Persze mindezt az állati szennyezés függvényében, arról nincs infó. De nagyon erőltetni kell a fantáziámat, hogy akkora haltömeget elképzeljek ami ezt a növényzetet optimális mikroelem szint mellett maradéktalanul kiszolgálná.

2018. szept. 11. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Ezt teljesen nemértem 5x is átolvastam hogy jól e írtam a növények neveit és tényleg Echinodorus Green Chameleon 3x lett írva. Na mindegy a pontosítva:

Cryptocoryne wendtii

hemianthus callitrichoides cuba ( Ez volt a rossz választás)

anubias barteri var. nana

echinodorus green chameleon

echinodorus argentinensis

echinodorus ozelot

Hát tápnak csak folyékonyat használtam eddig az pedig a tetra plantamin nevű készítmény, az általad írt jobb lenne? Teszteket mindenképpen elvégzem. Köszönöm. Szóval ezekhez a növényekhez kéne a fény

2018. szept. 11. 21:43
 10/12 Skid05 ***** válasza:

Vagy úgy, igen a cuba tényleg mellément. A két említett echinonak is kevés szerintem a fényed (legalábbis, hogy hozzák a formájukat ahhoz biztos).

A plantamin kiegészítő táp, némi kálium mellé mikroelemeket (vas, mangán, cink, bór, réz…) tartalmaz. A növényzet a makroelemek (nitrogén, foszfor, kálium) hatására lódul meg, a mikrók katalizálnak, a makrók beépülését segítik elő. A tesztek amiket írtam (sok másikkal ellentétben) hasznosak növények mellé, tisztábban látsz velük.

Teszem azt, ha nulla no3-t mérsz, az csak akkor lehet ha fény hatására a keletkező mind beépül, vagy ha folyamatosan és drasztikusan gyarapszik, sanszos, hogy a fény sem jó. Ha a vas nem mérhető, kevés lehet más mikroelem is, pótolni kell, legalább mérhető szintig.

2018. szept. 11. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!