Egy 80 literes akváriumba elég egy házilag épített külsőszűrő?
1, kisebb halak, egy raj 10db fentre, 5 pandával
2, 4-5 kicsit nagyobb (törpesügér, kongói hátonúszó) sok növény van, ki szereti?
Az áramlás a nyomó ágtól a szívó ágig eljutva be kéne, hogy járja az egész akváriumot, ergo a rövidebb oldalra célszerű applikálni a nyomó ágat, ugyanazon sarokban a szívó résszel. Fontos az áramlás, ez segíti a gázcserét is, különösen nyáron, amikor kevesebb a vízben elérhető oxigén, az, hogy éppen hányszoros megforgatás az optimum akvánként eltérő, az 5szörös a jó kategória. A lényeg, hogy mindenhol mozogjon a víz pangó területek ne alakuljanak ki, nyilván ha vhol gyűlik a mulm az annak a jele, a dekorok, növényzet törik az áramot, ez is befolyásol. 100 literre egy dúsan növényesített, de gyéren halasított akiban a 4,5 dm3 szűrőtérfogat féléves ránézést igényel, névlegesen 8szor forgat, a pucolás után sokáig csökkentett üzemmódban fut.
A 2,5 liter hatásfokát a kerámia sipora cserélésével emelheted, vagy kisebb halak esetén matrix trop, hasonlóan magas porozitású prémium minőségek elérhető áron. A zeolit kémiai szűrés céljából kerülne be? Az 1-es verzió bizonyosan működne, syno-t 100 liter alá nem tennék, a sok növényt a karakteres egyéniségek közül talán a gurámik komázzák a legjobban, labirintosok révén elég a kisebb áramlás is, alacsony nitrát érték mellett. A törpesügér is oké, de náluk már a keménység is tényező.
A zeolittal kapcsolatban bizonytalan vagyok, jó ammónia megkötőként emlegetik, de nem nyúl bele a víz kémiájába? Meg ha rakok is a szűrőbe, kell cserélni egy idő után? Meddig jó, meddig van hatása.
Syno min 80, 100 literre 5 hal. Tudom hogy nem a legideálisabb, lenne rá keret meg hely, 150-et vennék nekik. Bár tudok olyat hogy hálás lenne még a 70-nek is. De ezt hagyjuk. Az nem én vagyok.
Gurámi kimaradt, körülnézek, köszi ezt is
Még valami. Panoráma akvárium, csak én szakítottam a hagyománnyal, fordítva van. Elől van a hátulja. Ha most hátra teszem bal sarokba szívó, jobb sarok nyomó ez így jó?
Vagy bal sarok szívó, bal eleje nyomó? Hátterezni szeretném majd, így olyan lenne, mintha egy beugró lenne a partban.
Alapvetően a kémiai szűréshez jól megalapozott indok kell, adott esetben a bio szűrés, így voltaképpen az ökoszisztéma ellen is fordulhat túlzásba vitt használatával. Fékezi az ammóniát, amit viszont a baktériumok elfogyasztanának, lényegében a bio szűrés ezen szakasza éhen hal, majd mivel nitrit sem keletkezik, fokozatosan a többi is, időközben a zeolit is eltelítődik, a halak meg nem állnak le a trágyával, beüt a krach, az ammónia tort ül, immár lebontatlanul. A másik érintettje a növényzet, melyek ugye alapesetben nitrátot fogyaszt, ammónia nélkül az sem lesz. Adszorbeáló hatása függ nyilván a megköthető vegyületek mennyiségétől, meg a kőzet volumenétől is. Ha mindenáron kémiai szűrés, akkor purigen, az szelektív, de kommersz társasba egy jó bio szűrés kell, nem kémiai.
Igen, jó pár „akvárium” halai értékelnének egy „szabadulás a börtönből” kártyát, és valóban egy a hobbit tisztelettel űző 70-ese többet ér, mint egy akvabarbár 200-asa.
Én a bal-bal verziót preferálnám, nyilván a víz átszűrődik a másik opciónál is, nekem az tűnik hatékonyabbnak ha a (leg)hosszabb oldalon fut végig és érkezik vissza a flow. Persze az esztétikum is játszik, kétségtelen, ki kell próbálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!