Megmaradna a Vallisneria ilyen körülmények között?
Van egy 72 literes akváriumom, amelynek a világítása 2 db 6500K T8 fénycső, napi 11 órán át megy.
A szűrő köré szeretnék ültetni csavart levelű Vallisneriát, hogy egy kicsit kevésbé legyen feltűnő.
Megmaradna vajon ennyi fénnyel, úgy, hogy (részben) pont az áramlásban is lenne?
Amúgy dúsan növényesített akvárium, crypto, vizikalász, Anubias és gömbmohák vannak benne.
Ha a Vallisneria nem, akkor milyen hasonló, csak felfelé növő növény lenne jó erre a célra?
A wattot nem írtad, így feltételezem 15 vagy 18 wattos T8-asról van szó, bármelyik verzió elég lehet, ha jelentős nitrát van a vízben. Továbbá a bio egyensúlyba is be fog segíteni, a többi növényed nem éppen egy sprinter, így a valisneria intenzív nitrogén fogyasztásával kiváló kiegészítés ilyen célra is. Fiatalításra kell odafigyelni, nem szereti ha félbe vágják hosszú leveleit, gyakran teljes stagnálás és pusztulás a reakció, tőből kell kitörni.
Egyébként ez a dupla csöves armatúra több lehetőséget is rejt magában. Egy növényes (plant) csőre cserélve az egyik 6500-ast már nagyobb növényválasztékod is lehetne. Alternatíva: kocsány nélküli ambúlia, bacopa félék.
Köszönöm szépen a válaszokat.
18 wattosak a T8-asok. Sima Tungsram csövek.
Igazából szépek a növényeim, tudom, hogy nem egy nagy igényű csapat, de jól mutatnak. Csak nem érnek fel a vízfelszínig, és a szűrő körül azért jó lenne, ha többet takarnának belőle.
Ha esetleg növényes csövet vennék bele, akkor milyet kellene vennem (nem volt még sosem)?
T8-as szabványban Osram Fluora vagy Sylvania Grolux, 18W, 590mm. Az kimaradt, hogy egy magasabb fényerő nyilván magasabb tápanyagszintet kíván, ismét feltételezve, hogy eddig nem tápoztál (és a leírtak alapján helyesen is tetted), ezzel a költség növekedéssel mindenképpen számolni kell, mindamellett, hogy a plant cső min 3szoros áron is van.
Hát...
Hetente cserélek az akváriumban 20 l vizet, s eddig minden vízcserekor tettem bele 5 ml Profitot is.
Szilárd meggyőződésem volt, hogy jót teszek vele.
Szóval a tápozás nem gond, illetve az sem, hogy drágább a fénycső, mert bár nem vagyok milliomos, de azért igyekszem normálisan csinálni, amit csinálok.
Köszönöm a linkeket, fogok egy ilyet venni, még az új növény előtt.
No annyit mondanék, ha érdekel, hogy nyilván egy hét alatt a növényeken nem látszik meg, de a halak sokkal jobban néznek ki ezzel az új csővel.
Illetve maga a víz is jobban néz ki, szerencsére mindig is teljesen tiszta vizem volt, de szerintem akkor is más így.
Ezeknek a rózsaszínes fényű csöveknek a kék tartománya jót szokott tenni a halak színének is, de úgy általában is jól kiegészíti a 6500-as fehér fényt dupla csöves armatúrában.
Ezzel a fénnyel a közepes fényt igénylőkkel igen jó eséllyel lehet próbálkozni, de még egy-két egyébként hisztis növény - vörösek, előtériek - sem lehetetlen.
Fontos, hogy a valiznériát vagy bármely intenzív fejlődésű növényt ehhez a fényhez már szükséges is telepíteni, mert a több hasznos fény extra kémiai energiát jelent, amit fel is kell vetetni, ezzel algakonkurenciát biztosítva. A profitoval eddig óvatosan bántál, ezt a jó szokást vidd tovább. Jó lesz ez.
Betelepítés nem gond, igazából egyik nap bekerült a fénycső, és másnap bekerültek a növények.
Végül vettem egy Vallisneriát, meg egy másikat, amit csak nemzetségig sikerült határozni, valami Sagittaria, kb. 25 cm hosszú levelekkel, szóval nem ilyen kis alacsony előtéri növény.
Ha nem működik, veszek helyette egy másik Vallisneriát, de nagyon megtetszett, remélem, működni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!