130 literes édesvízi akvárium?
Hát először is: sokkal jobb lett volna,ha SZETT-akváriumot veszel. Ebben ugyanis minden benne van: gyárilag a legjobb világítás tetővel, hozzá fűtő és belső szűrő. Tehát nem Neked kell mindezeket beszerezned: rengeteg fáradozást, időt, bosszúságot spórolhatsz meg vele.
De ha már így alakult: ahhoz nem elég nagy az akvárium, hogy sügérezzél (vagyis olyan halakat tarts, amiknek nem kell növény). Éppen ezért be kell szerezned hozzá a VILÁGÍTÁST - mérd le az akváriumot, és érdeklődj a kereskedőnél: hátha elvállalja, hogy beszerzi ezt (tetővel együtt).
Ha esetleg nem megy, akkor megteheted, hogy nem használsz tetőüveget, hanem a fénycsöveket felfüggeszted. Azért, hogy a tetőüveg ne nyelje el a kibocsátott fényt, hanem közvetlenül áramolhasson be az akváriumba.
BELSŐ SZŰRŐ: sokféle van, a SERÁé elég jó. Az optimális: 4 liter vizet szűrjön át 1 liter akváriumvízhez. De majd segít az eladó.
MELEGÍTŐ: beszerzése könnyű. Biztosan segíteni fog az eladó. Nincs különösebb eltérés a márkák között. Ja... és automata melegítőről beszélek (ezt mondanom sem kell).
OXIGÉNFEJLESZTŐ: Márkáját tekintve mindegy hogy milyen. Nekem van olyan, hogy TIAN NIAO (nagyon jól megy /éjjel-nappal egyfolytában járatom/, és olcsó is volt. Annyi a gond vele, hogy kicsit hangos. De van nekem SOBO is. Ezzel dettó ugyanaz a helyzet: kissé hangos, de szuper. Több éve megy, éjjel-nappal. A márkásak halkabbak, de nem jobbak - mivel lennének jobbak?
NÖVÉNYEK: egyelőre olyanokat vegyél, amik nem túl fényigényesek. Tehát nem szálas növényeket (pedig ezek lennének a legolcsóbbak), hanem pl. Anubiast. Legalábbis addig, amíg nem áll be az optimális fénymennyiség.
-------------
MIelőtt a halakra rátérnék, fontos, hogy hagyni kell, hogy beálljon az akvárium. Ez annyit jelent, hogy miután berendezted (sóder, kavicsok, kövek, növények), legalább 1 hétig halak nélkül kell üzemeltetni. Vagyis menjen az oxigénfejlesztő, a szűrő, és a melegítő: éjjel-nappal, állandóan legyenek bekapcsolva. 1 hét elteltével tehetsz be halakat.
HALAK: először is, el kell döntened, hogy milyeneket szeretnél: békés és nyugodt (pl. razbórák, legtöbb pontylazac /neonhal, rózsalazac, fantomlazac, stb./, gurámik, páncélos harcsák); békés és élénk (dániók, legtöbb elevenszülő); vagy éppen agresszív és élénk halakat szeretnél (pl. szumátrai díszmárna). Nem mindegy, mivel nem minden halat lehet összerakni Ha eldöntötted, ezekből szerezz be kisebb csapatot. Inkább legyen néhány fajból sok, mint sok fajból kevés.
Mindig vedd figyelembe a várható kifejlett méretet.
Továbbá fontos a hőfokigény is. Gondolj bele: ha a nyári kánikulában lesz a vized 32 fokos, melyik az a hal, amelyik szívesen van ilyen vízben? Nem a kolibrihal, nem az aranyhal, nem a neonhal, hanem a labirinthalak és a vörös neonhal.
------------
Vízcsere: csak részleges vízcserét végezz: legalább havonta egyszer. Használj állandó porlasztással ellátott csapvizet.
------------
A szűrőnek és az oxigénfejlesztőnek állandóan mennie kell! Sohase kapcsold ki!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!