Kezdő akvarista vagyok, kicsit több, mint 1 éve.60 literes akváriummal, és a problémám, hogy az elmúlt fél évben sorozatosan kihaltak meg a halaim. Miért lett így?
Kezdésnek 5 algaevő harcsát vettem, 3-t ami a talajról eszik, 2-t ami az akvárium faláról. Valamint 5 plattit különböző színűeket(mind hím volt).
A plattik kezdtek el kihalni, azokból 2 piros maradt, amikhez vettem 2 db nőstényt. Ezek szaporodtak is, majd mind két nőstény meghalt. Minap az egyik piros hím is..
Talajon evő harcsákból 1-t halva találtam, egy másik furcsán viselkedett, megnéztem, és be volt a feje vérezve, mint a karácsonyi ponty miután leütöd a halászlébe.....
Fogalmam sincs mi a fene folyik az akváriumomban!
Rengeteg fórumot olvastam, márkás német(kint élek, cska az van)külső szűrőt vettem ami 100 litereshez van, megfelelő szűrőkkel bele, membrános levegőztetőt széles levegőztetőfejjel, légszűrővel a csövön, időzítővel 30 órát pihen, 3-at megy(a levegő).
Fűtés úgy szint benne, 26 fokosan tartva a vizet.
2-3 milliméteres talajzat , kék színű.
Növényeket rendszeresen cseréltem egy ideig, állandóan tönkrementek, elrohadtak, ezért mindig újat vettem, hogy ne legyen sok bomlástermék.
A csapvíz nálunk túl kemény, ezért a heti vízcserénél csak desztillált vizet rakok bele, Biotopol vízelőkészítővel, Profito és S7 Vitamix növényi tápanyaggal, utóbbitól nem rohadnak ki a növények(olyan gyorsan..)
növényi tápanyagot adok nekik, plusz algakorongot teszek az akvárium falára alul az algaevőknek.
Nemtudom milyen a "nem stresszel" hal, mert kezdő vagyok, de az enyémek nem tűntek soha túl feldobottnak.
ÉN már mindent megpróbáltam. Nem gondoltam volna, hogy ez ennyire nehéz lesz, pedig számoltam a felelősséggel, mindenre odafigyeltem, rengeteg fórumot olvastam, nem jöttem rá mi a baj.
És 1 éve mindig csak desztillált vizet raksz bele?
Szűrő pontos márkája, típusa, mennyi vizet cserélsz hetente, fényerő nagysága (wattban) ?
Azert jo lenne pontosabb parametereket leirni.
Milyen a vilagitasod? milyen szuro toltetek? Milyen novenyek vannak most benne?vegyel egy par viztesztet (Ammonia nitrat nitrit PH ilyesmik). Azok alapjan ki tudod deriteni, hogy hol van a hiba.
Az nem megoldas, hogy csereleda novenyeket mert elbomlanak. Megkell talalni az okat, hogy miert nem maradnak meg.
Hogy erted, hogy csak desztillalt vizet raksz bele? Kevered csapvizzel, vagy mar az egesz akiban deszitllalt viz van? Ha igen az is problema, mert nincsenek benne tapanygaok amiket vissza kene potolni.
Szerintem meg kicsit olvasgass, es talan csinali egy restartot. Szemely szerint a kek aljazatot is lecserelnem. Nem lehet valami termeszetes. Egy akvarium meg a termeszet kis szelete kene legyen.
Remlem tudtam segiteni, es nem mondtam oltari hulyesegeket. En is kicsit kezdo vagyok meg, de nalam elegge rendben van minden . :)
Hali.
-Szóval hetente 15 liter vizet cserélek, 10 deszti, 5 csapvíz.
-5 hónap után derült ki, hogy kemény a víz, ezért kezdtem desztivel keverni.
-fény egy 40 centis neoncső (nemtudom hány vattos, hidegfehér, és elég világos)
-növények már nagyon sokfélék voltak benne, nagylevelűtől kislevelűig, sokat probáltam szaporítani is, az uj hajtásokból.
-a szűrő természetesen 0-24ben megy, világotás is. Csak a levegőztető időzített.
-szűrő márkája "AquaClear 20"
( [link]
Remélem mindent leírtam.
Ez a kemény vizes halak versus lányvizes halak nekem új, erről még nem hallottam. Nemtudtam, hogy a platti kemény vizet igényel.
Dehner(kertészeti áruház) rendszeresen bevizsgáltattam a vizet halpusztulás és növényelbomlás problémával, halállomány tartalomjegyzékkel együtt, nem mondtak a plattira kemény viz igényt.
Se a harcsára lágyat.
A jövőbe inkább kis garnélákat és algaevőket szeretnék tartani.
4-es válaszadó:
valóban én is így gondolom, hogy a természet egy része van a házban, de nem akarom megölni a halakat. ha képtelen vagyok környezetet teremteni nekik inkább lemondok róla. Utolsó próbálkozásom ez a reményem bennetek.
A kék kő csak az elmult 2 honapban tettem bele, ugyanis restartoltam ekkor. előtte vegyes színű volt, barna, fehér, szürke, stb természetes színek.
igen, azt mondták a világításnak folyamatosan kell mennie, mindegy nappal vagy éjjel van. Meg amúgy is csak egy oldalt van ablakunk a lakáson, kevés a fény bent még nappal is.
A plattik közül 1-2 szívósabb van ahogy elnézem, azokat megpróbálom majd szaporítani, hátha megmarad ez a szívósság. Algaevőkből van 2 ugyszint velük is megpróbálom. és ezt a 12-14es szintet belőni.
van valakinek valami meglátása még? nemhiszem el hogy egy 60 literes akváriumban ennyi probléma lehet, még ha egy igénytelen lennék aki tojik bele, aztmondanám oké, de így h mindenre odafigyelek, mégis... segítsetek légyszi!
Ezek a tipikus közép-amerikai elevenszülők majdhogynem brakkvizi halak, szóval igénylik a keményebb vizet.
A harcsák meg a boltban is valószínűleg csapvízben vannak tartva, ahhoz vannak hozzászoktatva, a tartásukhoz nem kell lágy víz, csak a szaporodásukhoz.
(Bár én inkább azt mondom, amíg nem működik minden rendben, addig ne szaporíts!)
A halak igényéről:
A #6-os hozzászólásra:
-aktívszén : kidobni!
-biomax: nem ismerem, ha nem profi biológiai szűrő, azonnal kidobni, és olyat venni. (bio rio, seachem matrix, substrat pro)
Aktív szén helyett is mehet ez.
-"ezeket rendszeresen" : ????
Mitől megy tönkre egy kő, mitől nem bírja évekig, mitől nem bírja egy szivacs minimum fél évig?
Nehogy azt mond, hogy "elkoszolódásnál" lecseréled...
... illetve jó lenne ha azt mondanád, mert akkor kb meg is érkeztünk a problémához, ami kb az akvarisztika alapja.
Hány deci szűrőanyag fér bele abba a szűrőbe?
Van benne rendes beállt baktérium kolónia?
Ammónia, nitrit, rendben van?
Nitrogén körforgással tisztában vagy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!