Akváriummal kapcsolatos mindenféle kérdés?
Amióta eszemet tudom vannak halak a családban, guppik, de mivel sosem vetett fel a pénz, a halak felszerelésére nem tudtunk annyit költeni, viszont most szeretnék jobb életkörülményeket teremteni nekik, hogy elkezdtem dolgozni, és lesz rá pénzem. Akvárium nagyságot literre sajnos nem tudok, elég régi darab, és most nem állnék neki lemérni, mindenesetre függőlegesen 23 centi, a két vízszintes oldala pedig 35x18, nem egy nagy akvárium, és még a guppik is elszaporodtak benne (ha látom, hogy születtek újak mindig kiveszem őket, majd megfelelő nagyságnál vissza, így lettek páran, viszont nem lenne szívem bármit is csinálni velük).
A fő kérdésem az lenne, hogy mekkora akvárium férne be egy 30x70 centis területre (mélységre kb 35 cm), és elég lenne-e egy akkora kábé 13 guppinak, ha nem, mekkorára lenne szükség? Illetve egy szebbet szeretnék, nem tudom, hogy ezek az akváriumok szabványak, így találni rájuk neont könnyedén, vagy épp azért érdemes lenne szettben vásárolni, ami drágább ugyan, de amúgyis cserélném a köveket is és a levegőztetőt, mert a jelenlegi minimum 10 éves, és nagyon kételkedem a hatékonyságában, teljes takarítás után 2 héttel mindig elkezd algásodni minden.
Ami még fontos lenne, a vízcserét hogy végzitek? Van erre valami gyors és egyszerű mód? Én ha takarítom őket, akkor abszolút mindent kell, annyira mocskos lesz a kövek között is, viszont ha a nagy akváriumban tisztább lenne a dolog, megelégednék a vízcserével is.
Valamint milyen növényeket ajánlanátok, esetleg milyen talajokat?
Mivel a helyük egy szekrény nyitott részén van, fontos lenne, hogy ha szettről lenne szó kis nyitható tetővel az etetéshez azt tudjam használni legalább annyira, hogy kaját szórjak be.
Jó lenne tudni, mekkora valójában a hely, mennyivel lehet gondolkozni.
Mert egy kis rés az etetéshez nem elég, mi van, ha ültetni akarsz , vagy rendezkedni, vagy halat kihalászni, vagy arrébb kell tenni az akváriumot, és nincs hely az oldalánál, hogy megfoghasd...
A térfogatáról annyit, hogy a 3 él összeszorozva cm-ben, osztva ezerrel, és megvan, hány literes.
Szabvány akvárium is van, de nem biztos, hogy a kalkulált méretben pont van, de gyártathatsz is méretre, nem drágább:
A világítás méretének problémájára jól rátapintottál, először is el kell dönteni, mekkora fényt akarsz, (mivel ez ezer más dolgot befolyásol, és így a csillagokig emelheti a végső árat), és nem árt a kiválasztott világításhoz igazítani a méretet.
Ha kényelmesen befér egy 70 cm hosszú akvárium, akkor én 2×15 W T8-as világítást ajánlanék.
Jobb lenne nagyobb, mert ez csak 45 cm-es cső, de sajnos a gyári lámpatestek bénán vannak összerakva, és sokkal hosszabbak mint a fénycső, és csak ez fér be.
beférne 2*18 watt is (minél erősebb a cső, annál hosszabb) de csak ha házilag készítesz neki lámpatestet. AZ meg macerás.
A takarításról:
Az alga bonyolult kérdés, nem megyek bele, de mindig abból indulj ki, hogy egészségesen fejlődő növényekkel a leghatékonyabb, legtermészetesebb, és legelfogadhatóbb védekezni ellenük.
Emellett a szűrés az, amin sose spórolj. Szűrésre annyit költs, amennyit kell. Egy 70 l körüli aksit meg lehet szűrni belsővel, de ne aprózd el.
Kb úgy kell kalibrálni, hogy a gyári adatoknak, ajánlásnak, többnyire a minimum értéke valójában a maximum tudásuk.
Vízcseréből ekkora mérethez ha beállt az egyensúly, rá lehet állni egy klasszik heti 30% cserére. Kb ennyit kell vele csinálni.
Kitakarítani igen nagy hiba lenne egy akváriumot.
Ha 1-2 évente át kell mosni az aljzatot, akkor a vizet kell meghagyni, meg a szűrő szivacsot "koszosan" hagyni, de úgy, hogy mindent tisztába téve lenullázni az alap biológiát, az öngyilkosság.
A guppikról:
13 elfér benne.
És akkor itt folytatnám is a többivel, mert ha a technikai háttérrel szintet akarsz lépni, akkor minden másban is érdemes lenne, és nem elkövetni ugyanazokat a hibákat.
Pl a guppikhoz hasonló zsákmányállatok szaporodását úgy intézte az evolúció, hogy belekalkulálta a természetes táplálékláncba őket, ezért százszoros mennyiségben szaporodnak, de ez csak úgy fenntartható a természetben is, ha a felnőttkort csak az 1%-uk éri meg.
(ezek nem pontos szám adatok, csak a példa kedvéért írom, az elv miatt)
Egy akváriumban hiányoznak a ragadozók, egyéb veszélyek, szóval lehet neked 1000 literes akváriumod is, ezek a halak azt is kinövik.
Ezért szoktuk ilyen társításban csak a hímek tartását javasolni, mert azok nem szaporodnak, és fenntartható rendszert lehet velük kiépíteni.
A növényzet fény függő, neked kb közepes fényerő körüli lesz az akváriumod , ha 70 liter, és 30 watt körül lesz a vége.
Ehhez kell növényeket válogatni.
Könnyen tartható, kis méretű, közepes fénynél jól növő, aljzatra nem túl igényes növényeket válogass.
Aljzatból lehet, hogy elég lenne 1-2 mm szemcseméretű sötétebb kvarchomok, de ha többet akarsz rá költeni, akkor vehetsz valami natúr égetett agyag aljzatot is.
Pl jbl manado-ból 10 liter biztos elég lenne, nem a legjobb, de ár érték arányban egész jó. Kicsit könnyű, de ha nincs aljzatlakó turkáló hal, akkor nem nagy ördöngősség a kezelése.
Pár észrevétel:
Neon, levegőztető, teljes takarítás, vízcserében bizonytalanság... Ez nem vall nagy profizmusra, és ahogy mondtam, ha komolyabbra veszed a dolgot, ezen érdemes változtatni.
Ezen az oldalon legalább az "akvárium" és a "kezdőknek" fejezetek minden cikkét érdemes lenne végigolvasni.
Ja, és nehogy úgy vegyél meg bármit, hogy a boltban kérdezgetsz!!!
Kérdezni itt kell! (vagy szakértő fórumokon)
A boltba vásárolni kell menni, mert ott az eladáshoz értenek, nem az akvarisztikához!
Hűha, köszönöm a hosszas kifejtést, a hely igazából opcionális, ha nagyon muszáj, át tudom helyezni őket, mert közben nézegettem akváriumokat, és mivel gondolom, a méretek eleve tető nélkül értendők, nem férne be egyik sem oda, max ha kivágom a szekrény tetejét, ami drasztikus megoldás lenne csakmert nem akarom egy másik helyre tenni őket.
Igazából azért is szeretnék komplett szettet, mert gondolom, ha méretre kérek egy sima akváriumot, ahhoz valszeg nem tudnak tetőt adni, plusz reménykedem benne, hogy ott a levegőztető is olyan, ami megfelel az adott mérethez és egyebek, semmi nagy dologra nem gondolnék, hogy tele lesz ültetve növénnyel és satöbbi, csak egy sima nagyobb akvárium 1-2 zölddel, ami nem koszolódik be ilyen hamar, mert valszeg itt a túlzsúfoltság is gondot okoz.
[link] én erre gondoltam, maximum, ha előreláthatóan még így is gond lenne a mennyiséggel kettéválasztom őket, és a kisebb halak maradnak a régiben, a nagyok pedig átkerülnek a nagyba.
Milyen nagyon igénytelen növények vannak? Azokkal még sosem foglalkoztam, és valami olyan kéne elsőre, amit tényleg csak beültetek, bekapcsolom a lámpát, meg néha cseppentek a vízbe, ha kell valami, és elvan magának.
Viszont akkor kezdetnek holnap beszerzek egy vízleeresztő csövet, az még az olcsóbb móka ahogy látom, és inkább el sem mondom, hogy cseréltem eddig vizet.
Jut eszembe, gondolom, a növénynek szánt föld fölé kell valamiféle kavicsos takaró, ha azok teljesen bekoszolódnak hogy tisztítható meg? Olvastam, hogy ez a vízleeresztő használható valamennyire erre is, de nem hiszem, hogy olyan hatékony lenne.
Hát akkor azzal kezdem, hogy a szetteket ezzel a lendülettel el is felejtheted. Ablakon kidobott pénz.
Külön elemekből összerakott akváriummal se jössz ki olcsóbban, sőt drágább cucc is összerakható, de legalább működőképes lesz.
Egy 54 literes szettet max annyira lehet halakkal leterhelni, mint ha egy 35-40 literes akváriumra terveznél, a világítás pedig max a legárnyéktűrőbb növényeknek felel meg.
De ahogy a szavaidból kiveszem, neked tényleg csak egy minimál low-tech akvárium kéne...
54-es variációban ezt tudom ajánlani:
Vagy nagyobban, (minél nagyobb, annál stabilabb a vízminőség, annál könnyebb dolgod van):
Legalacsonyabb igényű növények, pl:
Gömbmoha (beledobálós) Jávai moha (rákötözős/beledobálós)
Anubias fajták, (kőre, fára kötözősek)
Microsorum pteropus (kőre fára kötözős, vagy félig beültetős)
Cryptocoryne wendtii (elültetős)
esetleg Bacopa australis (elültetős)
Ami az aljzatot illeti, ezekhez a növényekhez atom fölösleges bármiféle táptalaj, amelyiket el kell ültetni, azoknak a gyökeréhez lehet dugni esetleg néha egy fél gyökér táp golyót (pl jbl-est) más tápozást ilyen lassan növő növények nem igen igényelnek. Ha hiánytünetet látsz, akkor rendszeresen, de csak negyed mennyiségben lehet adni nekik easy life profito-t.
Az aljzatnak ahogy mondtam, jó egy általános aljzat, de akár valami sötét színű 1-2 mm átmérőjű kvarchomok is.
Ilyen szemcseméretnél nehezen ül meg az aljzatban a mulm, így nehezebben koszolódik.
A koszolódás kordában tartására jól alkalmazható az aljzatporszívózás.
A rendes heti 30% vízcserét úgy csináld, hogy a leszívó cső végére teszel egy tölcsért, (pl fél literes elvágott aljú pet palackot) és az aljzatot kicsit felkavarva, afölött pásztázva, szívod le a vizet.
Ha az aljzatból is leszívnál, egyszerűen egy konyhai szűrővel öntsd ki a vizet, és a fennakadó aljzatot öntsd vissza az akváriumba.
Keress youtube-os videót az aljzatporszívózásról.
A szűrő szivacsát, ha nagyon eltömörödik, és drasztikusan lecsökken a vízforgatás, akkor ebben az aktuálisan leszívott akváriumvízben nyomkodd ki nagyjából, nem kell nagyon, óvd a lebontó baktérium kolóniát.
Ha rendszeresen porszívózol, és sikerül belőni stabilra a biológiai egyensúlyt, (elkerülöd a túlszaporodást a túletetést, és egészségesen tartod a növényeket) akkor az aljzat tisztítás lesz a legkisebb gond, ahogy mondtam, 1-2 évet ilyen kis méretben is ki fog bírni.
Ha mégis át akarod mosni, vagy leszívod az aljzatot egy csővel, átmosod, és óvatosan visszaöntöd
vagy leszívod a vizet vödrökbe, kihalászod a halakat, a szűrőt járatod a vödrökbe, hogy a baktériumok ne maradjanak O2 dús víz nélkül, kiszeded kis lapáttal az aljzatot, átmosod, visszateszel mindent, visszaültetsz mindent, és visszaöntöd az eredeti vizet, és a beért szivacsú szűrőt.
Soha ne csináld egyszerre, egy nagyobb vízcserét, a szűrő szivacsának a cseréjét, vagy az aljzat nagytakarítását!
Mindig csak egy kis részletet!
És olvasd az akvagurut, több könyvnyi anyagot nem lehet ide leírni, ott van minden lényeges.
Igen, abszolút elég lenne egy kezdő akvárium, ezeket a halakat, vagyis az őseiket még 18 éve kaptuk, amikor öt éves voltam, viszont internet nem volt, nem igazán néztünk utána, hogy mit is és hogyan kéne, aztán megszokássá váltak, a tartásuk meg valahogy rám hárult az évek során, viszont hiába vannak itt ennyi ideje, teljesen kezdőnek számítok, ezért is szeretnék valami nagyon egyszerűt, inkább venném ezt elsősorban nekik, hogy végre rendesebben élhessenek, mint magamnak, ezáltal tudom, hogy mennyire feledékeny vagyok, és ha mindenfélét kéne foglalkozni az akváriummal, hogy fent maradjon a tisztasága, valszeg az lenne belőle, hogy így fog kinézni az új, mint a jelenlegi, persze a heti leszívás még rendben van.
És akkor a növényzet valszeg moha lesz, ha azt nem kell ültetni, gömb és jávai egyaránt, hogy bújkálni is tudjanak, legalábbis a jávai rákeresésre úgy tűnt, alkalmas erre, esetleg a vízipáfrány ahelyett, de gömböt mindenképp szeretnék, mert nagyon furán néz ki :D
Aljzat akkor mindenképp valami apró lesz, most kavicsok vannak, és rettenet ahogy kinéz.
Még annyit, hogy a tetős akváriumokba mindig van lámpatest is beszerelve, és akkor megfelelő-e a növényeknek a 15 watt, és ez milyen gyakorisággal kell, hogy világítson? Tető mindenképp kéne, van két macsek és nem lenne szórakoztató, ha elkezdenének halászni, márpedig ahová tervezem a halakat ott már könnyebben elérhetőek lesznek.
54 literre 15 watt kimondottan alacsony fényerő, jávai mohánál figyelni kell rá, ne legyen túl nagy csomóban, mert a belsejébe nem sok fény jut, és elkezd haldokolni.
Amúgy minél több növény annál jobb, pl az anubias-t se kell ültetni, elég, ha rákötözöd valami kőre.
A világításhoz érdemes időkapcsolót használni, ami automatikusan fel-le kapcsolja, egy ilyen low-tech-nél mehet napi 12 órát, annál többet nem éri meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!