12 éves kisfiam már hónapok óta nagyon elszánt. Megbírkózik egy sziámi harcos hal tartásával?
Tisztáznám, hogy mi nem értünk a halakhoz, de a gyerek már hónapok óta bombáz az infókkal. Van 60 000 Ft-unk, amit erre tudnánk indulóban költeni. Ennyiből ki lehet hozni egy olyan felszerelést, ami nekünk és a halnak is megfelel?
Mivel a gyerek allergiás a szőrre és a tollra, örülök, hogy az akvarisztika felé orientálódott. Szeretném, ha sikerélménye lenne az első hala.
Miért pont egy baromi drága sziámi harcoshallal kell kezdeni? Kezdjétek guppikkal, vitorláshalakkal, és ha látjátok, hogy gondozza őket, tisztogatja stb. Akkor beruházhattok egy kényesebb állatra is.
A teknősre, gőtékre nem gondoltatok?
Hogy őszinte ő nézte ki magának ezt a fajta halat, ezért kérdeztem.
Gőte meg ilyenek kizárva, mert sikítófrászt kapok :)
Szerintem jóval olcsóbban ki fogtok jönni.Nem kell túl nagy akvárium,elég egy 50l körüli is.
Pár nem túl nagy fényigényű növény pl. Anubias (azokat nem kell elültetni) így a talaj lehet mondjuk bazalt,vagy gyöngykavics ( így mondjuk könnyebb is takarítani)..
A szűrőre kell figyelni.. szerintem érdemesebb inkább egy kisebb,külsőt venni. ( olyan 8-10e körül van)
Én jófogáson nézelődnék.
Az én (volt) ötven literesem 15e volt használtan...
Miért lenne a sziámi drága? Errefelé a sima 600Ft körül van..
Halakhoz nem értek, de az elmúlt évben sokat foglalkozok akvarisztikai állattartással és két dolgot tapasztaltam és tanultam meg:
1, A legtöbb kidobott állat gyereknek vett állat. A kisgyerekek általában majd meghalnak, ha nem kapják meg, majd pár nappal miután megkapták el is felejtik egy életre az állatot. A gyerekek ilyenek. Szóval ha végül beruháztok rá, akkor mindenképpen úgy készüljetek, hogy nektek, mint szülőknek kell megtanulni a jó állattartást és biztosan nektek kell majd vele foglalkozni egy rövid idő után. Ha Ti nem akarjátok az állatot vagy nem tudnátok vele foglalkozni, akkor nyomatékosan nem ajánlom a dolgot!
2, A gyerekek mindenre azt hiszik, hogy simogatható kisemlős, ami imád kézben lenni, ebből kifolyólag amíg érdekli őket a hal, addig ütögeti az akváriumot, bedobál dolgokat megpróbálja kézbe venni és egyéb ilyen dolgok, amelyek stresszelik az állatot, ami pedig árt neki. Szóval ha az első pont alapján még mindig be akartok ruházni a projektbe, akkor meg kell értetni a kisfiaddal, hogy nem szabad piszkálni az állatot, mert az nem tesz jót neki.
Ha ezeket figyelembe véve a hal mellett döntötök, akkor úgy gondolom, hogy egy kis helyigényű hal környezetét ki lehet alakítani ennyi pénzből, de ennek nagyon utána kéne járni és utána kérdezni nálam jártasabb embereknél, erre ajánlom például facebook-on az Akvaristák csoportját, ott biztosan tudnak segíteni.
Egyes:
Teknőst meg úgy mást hüllőt se akarjatok és ne is ajánljatok ilyet egy kisgyerek kisállatának. Nagyon érzékenyek a környezetükre és épp ezért nagyon drága mulatság! Egy felnőtt embernek komoly feladat egy hüllőt jól tartani! Szintén tapasztalatból mondom, hogy majd minden kisgyerekes hüllőknek rossz sorsa van.
Hármas, egy ötven literes használt akvárium nagyon drága 15 ezer forintért. Én egy kicsit sérült, 5 perc alatt megjavított 160 literest vettem anno 8 ezerért, illetve egy jó állapotban lévő 540 literest 40 ezer forintért. 15 ezer környékén biztosan lehet kapni használt 100-200 literest jó állapotban.
Azért nem olyan drága egy betta tartása, ahogy az első leírja. Sőt, én inkább az "igénytelen" halakhoz számítom, egy lelkes kezdő akvarista is meg tud vele birkózni.
12 évesen már nem kisgyerek, inkább fiatal kamasz. Ilyenkor már tudnak a gyerekek felelősséget vállalni.
60 ezerből bőven kijöttök, én minimum 50 literessel kezdenék, bár nyilván nem baj, ha nagyobb az akksi.
A betta az egyik legkönnyebben tartható fajta, legalább is nagyságrendekkel könnyebb, mint egy vitorláshal, vagy bármilyen hüllő.
Ha más halat nem akar, akkor elég egy 40-50 liter körüli akvárium, annál kevesebbre ne hagyd magad rábeszélni az eladóknak, mert a vízkémia stabilitása miatt minimum ekkora víztömeg jó lenne.
Pl.
[link] 50W
[link] 1-2 mm, 2×3 l
Pár növény ötlet, nézd meg, hogy alacsony fényerő mellett lehessen tartani
Nyilván ha a gyerek bettát akar, akkor nem vitorlást kell neki venni, mert az nem elégíti ki a betta utáni vágyát. Lehet, hogy a vitorlás nem is tetszik neki.
Viszont szerintem a vitorlás és a botia pont hogy kevésbé fogékony a betegségekre. Ezek a halak nagy túlélők szoktak lenni olyan akváriumban, ahol kevés a vízcsere. Barátomnak is és a nővérének is volt már, illetve van és hát ők nem cseréltek soha olyan sűrűn vizet mint ahogy kéne. A betta vagy a guppi az viszont simán kidöglik barátom nővérénél, de ahogy egyszer láttam eleve gerincferdüléses halakat vett. Lehet hogy nem tűnt fel neki hogy a boltban a halak meg vannak görbülve. A fátyolos úszójú halaknál gyakori még az úszórothadás is, bár nála ez nem volt, de azért ezt nem árt megnézni vásárlásnál, mert boltban láttam már ilyen szottyos farkú bettát, amit simán árultak. Lehet darakóros vagy hasvízkóros is, de az kevésbé jellemző.
Azért ha lehet nézzétek meg jól, hogy egészséges halat vásároljatok.
Igen ám, de a vitorlásnak minimum 150 liter kell, amíg a betta elél egy 54 literes gyári akváriumban boldogan. És szerintem ez itt a nem mindegy. :)
Nem hinném, hogy egy kisgyereknek rögtön akkora akváriumot kéne adni, amiben egy vitorlás boldogan elél.
A bettánál a víz hőmérsékletére figyeljetek, illetve, hogy fedett legyen az akvárium!!
Az első jó nagy hülyeséget ír, a Betta az egyik legegyszerűbben tartható akváriumi hal. Egyetlen speciális igénye van, fontos neki a megszokottnál melegebb víz és a felszín fölött a párás levegő, mivel labirintkopoltyús és a légköri levegőt is nyeli. De ennek a spéci igénynek a legtöbb akvárium eredendően megfelel, kell hozzá 1 db termosztátos fűtő és egy fedő, oszt gond letudva. Cserébe az egyik legkisebb helyigényű akváriumi hal, akár 30 literben is tartható. Az 50 litert azért ajánlják, mert sokkal egyszerűbb gondozni, stabilabb, nincs olyan nagy hatása ha elront valamit az ember. Mivel sok helyzetben agresszív hal, magában érdemes tartani, így relatív kevés haltömeggel sok vízben a szűrés sem egy nagy kihívás. A Betta nem kényes hal, csak sokan tartják borzalmas körülmények között, néhány literes edényekben. Aztán csodálkoznak hogy megbetegszik. Ezt a két linket itt érdemes lenne végigolvasnod, felnőtt fejjel könnyebb eldönteni mit kell venni és mi fölösleges: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!